Roma-Lazio, două rațe de portari decid derby-ul: 1-1

Frumos derby în capitală între două echipe sănătoase care își consolidează prezența în zona Ligii Campionilor, dar rezultatul a fost decis de două gafe ale portarului

Totul ca înainte. Derby-ul Capitalei se încheie la egalitate, de altfel cu același rezultat ca și prima manșă. Dar dacă pe 1 septembrie egalul 1-27 s-a dus împotriva Lazio, de data aceasta Roma sunt cei care își mănâncă mâinile: ei au jucat mai bine și, ceea ce este și mai important, cei care au creat cel mai mare număr de șanse. Biancoceleștii întrerup astfel șirul de victorii consecutive care durase din XNUMX octombrie, dar cu siguranță nu se pot plânge: având în vedere cum a decurs meciul, a nu fi pierdut este încă un semn excelent, cu atât mai mult în lumina rezultatelor lui Juventus. și Inter.

Desigur, echipa lui Inzaghi părea a fi pe un ton foarte scăzut și acest lucru, dacă se va confirma, ar putea remanifici cărțile; mai trebuie spus, însă, că tocmai se întorsese de la meciul din deplasare de la Napoli și că Roma chiar era pe minge. „A fost un pic ca o fotocopie a primei etape, dar cu rolurile inversate, băieții s-au priceput la suferință – a recunoscut Inzaghi. – Trebuie să luăm în considerare că sunt și celelalte echipe, Roma a făcut un meci grozav și cu siguranță a făcut mai bine decât noi. Am greșit mai multe lucruri la nivel tehnic, nu este obișnuit pentru noi, dar nu contează: vom lua această remiză și vom privi înainte.”

Cealaltă față a monedei acestui derby este Roma, dominantă pentru perioade lungi de timp, luând conducerea prima, dar forțată să împartă miza cu verii lor urâți. „Sunt trist de rezultat, dar ceea ce au făcut băieții mă face mândru – a comentat Fonseca. – Am făcut un joc excelent împotriva unei echipe frumoase, am meritat să câștigăm, dar sunt mulțumit de ceea ce am văzut: jucând așa, va fi mai ușor să credem în golurile noastre. Îmi pare rău și pentru Pau Lopez, a avut ghinion, dar este încă un portar grozav.”

De fapt, jocul, frumos și distractiv, a fost deblocat doar datorită a două rațe, câte una pe fiecare parte. Strakosha a deschis circul, care a ratat ieșirea în minutul 26, permițându-i lui Dzeko să intre cu capul pentru 1-0 al lui Roma. Mai rău decât el, însă, a fost Pau Lopez, autorul unei greșeli tragico-comice în minutul 34: degajarea lui incomodă pe o minge inofensivă i-a oferit lui Acerbi, cu siguranță nu un obișnuit la gol, bucuria de a marca într-un derby și de a pune lucrurile. dreapta. Prima repriză cu mucegai galben și roșu puternic, dar terminată la egalitate.

Scenariul nu s-a schimbat nici în repriza secundă, unde echipa lui Fonseca a continuat să măcine jocul și șansele. Inspirați de un Under în mare formă și ghidați de conducerea obișnuită a lui Dzeko, giallorossii i-au pus pe Lazio pe frânghii aproape toată a doua repriză, fără să găsească totuși drumul către fileu. Inzaghi i-a mulțumit și a adus acasă un egal care face clasament: dacă ar veni două reușite cu Spal și Verona, locul doi ar fi al lui și primul ar fi la doar 2 puncte distanță. Drumul pentru Roma este mai complicat, al cărei avantaj față de foarte rapida Atalanta s-a redus la un singur punct. Desigur, toate condițiile pentru a face bine sunt acolo, dar senzația este că lupta Champions League va fi cu adevărat deschisă până la final.