Roma-Inter, un 0-0 risipitor

Inter revendică un penalty cu Icardi, smuls în mod evident de Benatia – De Rossi îl lovește din nou în față pe Icardi, care a meritat un penalty și expulzare și care în schimb va ajunge pe masa judecătorului sportiv Tosel – Juan Jesus face la fel cu Romagnoli: altul supraveghere de către Bergonzi, încă o pedeapsă și expulzare nedată, un alt test TV la vedere.

A tunat atât de mult încât... nu a plouat. Roma-Inter a promis goluri și divertisment, în schimb s-a încheiat cu un egal 0-0 care nu este de prea mare folos ambilor. Giallorossi în special își mănâncă mâinile, pentru că dacă Juve ar câștiga la San Siro în această seară, golul lui Scudetto ar deveni o himeră. Inter zâmbește mai mult, cel puțin liniștită de punctul de la Olimpico, al patrulea rezultat util consecutiv. Pentru a urca în clasament este însă nevoie de mai mult, de mult mai mult și Mazzarri va trebui să încerce să accelereze cât mai curând posibil.

Garcia își încrucișează degetele și speră că va primi un cadou de la Milan, dar starea fizică a romului său, la o săptămână după meciul din deplasare de la Napoli, lasă mai mult de o nedumerire. Era clar că nu avea să fie o seară ușoară de cu o zi înainte. A renunța la Totti și Maicon și a-i găsi pe Florenzi și Pjanic vânătați nu au fost de bun augur, dar și Mazzarri a avut necazurile lui, trezindu-se nevoit să-l lase pe Hernanes pe bancă. Pe scurt, echipe în dificultate încă de la început, dar primele minute sunt pentru nerazzurri.

Inter a revendicat imediat un penalty lui Icardi, smuls vizibil de Benatia, dar Bergonzi nu a observat și i-a lăsat să continue. Echipa lui Mazzarri nu a acuzat lovitura și în minutul 20 a avut mingea să preia conducerea, dar Palacio a irosit o lovitură de cap din apropiere. Roma? Totul într-o serpentină a lui Ljajic și într-un gol anulat pentru un ofsaid dreapta de Destro în urma unei centrari a lui Nainggolan. Pe lângă un pumn în față al lui De Rossi împotriva lui Icardi, care a meritat un penalty și expulzare și care în schimb va ajunge pe masa judecătorului sportiv Tosel.

Nu va fi singurul, pentru că în repriza secundă Juan Jesus va face la fel și cu Romagnoli: încă o neglijență a lui Bergonzi, încă un penalty și expulzare nedată, un alt test TV la vedere. Odată ce cele mai bune șanse s-au stins, Inter s-a dat puțin înapoi și a ajuns să sufere împotriva giallorossi în ultima parte a meciului. Odată cu intrarea lui Pjanic Garcia câștigă în tehnică și Nainggolan se poate dedica smulsurilor pe care le iubește atât de mult. Gervinho a fost aproape de a marca în câteva ocazii, Rolando a închis cu măiestrie la una. Dar cea mai grea minge se găsește pe picioarele lui Pjanic, al cărui picior drept este salvat cu brio de Handanovic. Este ultimul adevărat clopot al unui meci sub așteptări, care însă ar putea avea repercusiuni grave asupra campionatului. Putem pune pariu că Garcia se va așeza într-un fotoliu pentru a-l încuraja pe Milano în seara asta.