Roma și Napoli: doar Var și Milik le țin pe linia de plutire

Victorii uluitoare ale lui Napoli, care câștigă in extremis la Cagliari și revin la -8 de la Juve, și chiar mai mult ale Romei, care au învins Genoa într-o revenire dar mai ales trebuie să mulțumească arbitrului și Varului, care nu au văzut un fault senzațional. de Florenzi în zonă împotriva lui Pandev – Azi Lazio la Bergamo

Milik și Var țin Napoli și Roma în viață. Duminică a zâmbetelor pentru azzurri și giallorossi dar și a suferinței mari, mari. Ancelotti a trebuit să aștepte minutul 8 pentru a-l depăși pe Cagliari și a reveni la 91 puncte de Juve, în timp ce Di Francesco a fost nevoit să treacă peste coasterul unui joc nebun pentru a salva banca, care a culminat cu o eroare senzațională de arbitru.

Pe scurt, două victorii cu asterisc dar rezultatul, după cum știm, este cel mai important și astfel Napoli ține în viață o „flacără” Scudetto și Roma, pe lângă salvarea băncii antrenorului, revine aproape în zona Champions League, astfel punând presiune pe Lazio și Milano, respectiv angajate la Bergamo (20.30) și Bologna (mâine).

„Împotriva lui Liverpool am lovit puternic, dar nu a trebuit să așteptăm acest meci pentru a vedea reacția, o făcusem deja – a comentat Ancelotti. – Cagliari a jucat bine în spate și am fost superficiali, dar cred că victoria a fost meritată”.

Este primul care se bucură de ea, care altfel ar fi avut o săptămână destul de complicată. Maxi rulaj inițial (în afara Insigne, Mertens, Albiol, Hamsik, Hysaj și Callejon) mi s-a părut prea excesiv și s-ar fi transformat ca un bumerang în caz de egalitate și consecvent minus 11 de la Juve, chiar dacă atunci, să spun adevărul, deciderea meciului a fost unul dintre titularii aleși.

În minutul 91 Milik, când toată lumea credea că 0-0 era deja scris, a trimis o lovitură liberă pe lângă Cragno și Napoli a reușit astfel să sărbătorească o victorie foarte importantă, poate chiar fundamentală pentru restul sezonului.

Același lucru se poate spune și despre Di Francesco, salvat literalmente de victoria împotriva Genovei. Un 3-2 îndrăzneț cel de la Olimpico, care a trecut dintr-un swing de emoții care i-a văzut prima dată pe giallorossi la un pas de prăpastie (dublu avantaj roș-albastru cu Piatek în minutul 17 la o rață de Olsen și Hiljemark în 33. minut, la mijloc momentan egal de Fazio în minutul 31) și apoi a reînviat grație golurilor lui Kluivert (45’) și Cristante (59’).

Totuși, arbitrul Di Bello și Var Chiffi s-au ocupat de rezultat, primul nevăzând o împingere senzațională a lui Florenzi asupra lui Pandev în zonă, al doilea nesemnând nimic colegului său.

Un oftat de ușurare pentru Di Francesco, autor de alegeri curajoase (3-4-1-2 niciodată încercat până acum cu Zaniolo fake nueve) care ar fi putut reveni să-l bântuie și care în schimb, cumva, a ajuns să-l răsplătească cu 3 vitale. puncte .

„Este clar că suntem încă o echipă bolnavă, dar ne-am scos în evidență mândria – cuvintele antrenorului – Performanța nu a fost excelentă, în orice caz această victorie a fost fundamentală și am reușit să o obținem”.

Neapole și Roma răsună, așadar, un oftat de ușurare și se pregătesc cât mai bine posibil pentru turul de forță de Crăciun. Va dura mai mult pentru a închide anul în cel mai bun mod posibil, dar între timp este deja un început bun.