Roma furioasă: Sampdoria lichidată cu 3-0

CAMPIONAT DE SERIE A – Douța lui Destro și super-lovitura liberă a lui Pjanic închid cazul Sampdoria la Olimpico – Campionatul se îndreaptă spre Torino, așa spun clasamentul și confruntarea directă, dar încă nu e mort.

Un lucru este cert: Rudi Garcia nu glumea când vorbea despre lupii furiosi. Roma a sfâșiat literalmente Sampdoria și finala de 3-0, deja excelentă în sine, este chiar strânsă pentru ei. Reacția post-Napolă a trebuit să fie și a existat o reacție, în ciuda faptului că adversarul nu era confortabil. Poate că nici nu înseamnă nimic, dar Juventus și Napoli s-au chinuit mult mai mult să învingă echipa lui Mihajlovic și asta, în săptămâna care va vedea revenirea cupelor europene (la care Roma, trebuie amintit, nu participă) poate fi. citit ca un semnal.

Campionatul este îndreptat spre Torino, așa spun clasamentul și confruntarea directă, dar nu este încă mort. Nu poate fi atunci când adversarul se numește Roma, se poate lăuda cu jucători de cel mai înalt nivel precum Gervinho, Pjanic, Strootman Maicon și Destro, la care mai trebuie adăugat indisponibilul Totti, nefolosit (aseară bineînțeles) De Rossi și multe altele. Pe bancă este atunci un antrenor grozav precum Garcia, bun la reconstruirea imediată a certitudinilor lotului (se întâmplase deja după dezastrul de la Torino) și la gestionarea bărbaților și a sistemelor de joc. Ieri seară, francezul, fără Totti, a optat pentru o schimbare de formație din standardul 4-3-3 la 4-2-3-1. Soluție posibilă de numeroasele variații disponibile, mai ales de ductilitatea mijlocașilor, și, paradoxal, tocmai de absența căpitanului.

De fapt, un atacant precum Destro dă mai puțină calitate tehnică manevrei, dar permite o anumită greutate în suprafața de pedeapsă care altfel nu există. În timpul săptămânii la Roma, oraș ușor deprimat după o înfrângere, s-a vorbit despre lipsa unui mare atacant-centru: poate totuși, după două două de la fostul jucător de la Inter, cineva își va mușca limba. De fapt, Destro a deblocat un joc care părea bântuit, pentru că giallorossii pur și simplu nu au putut trece prin poarta lui Da Costa. Dar cu un minut înainte de pauză, atacantul a lovit mingea câștigătoare, oferind Romei avantaj în momentul ideal. Pentru că în repriza secundă, datorită unei inevitabile schimbări în atitudinea Sampdoriei, acele prerii s-au deschis atât de potrivite picioarelor lui Pjanic și călăriei lui Gervinho.

Ca să spun adevărul, dublarea (54') a venit dintr-o lovitură liberă pe care mijlocaşul bosniac a proiectat-o ​​diabolic în spatele lui Da Costa, însă parcela meciului a fost marcată. În minutul 56, de fapt, Florenzi l-a demarcat pe Gervinho cu un călcâi de liceu, negrul Gazelle a glumit puțin cu mingea înainte de a-l servi pe Destro, care și-a aruncat șutul cu piciorul drept pe poartă pentru 3-0 (cu asta a marcat 6 goluri). în 9 jocuri jucate) . Amânarea cu curbe închise a dat în continuare o mare oportunitate pe axa Gervinho-Pjanic și expulzarea lui Gastaldello pentru un cartonaș dublu galben evitabil, apoi Roma a decis că și asta ar putea fi suficient. Sampdoria a plecat astfel de la Olimpico cu multa melancolie, un praf de furie (cel putin sa fie revazut printr-o atingere cu bratul lui Benatia in zona pe rezultatul de 1-0) si o certitudine: acesti lupi sunt prea suparati pentru a fi opriti. !