Roland Garros, super-Errani: Radwanska învinsă, „Sarita” revine în semifinale

Jucătoarea de tenis din Emilia o învinge pe poloneza Agnieszka Radwanska, numărul 6 mondial, cu 4-7 6-3 și ajunge în semifinale la Roland Garros, unde o va înfrunta pe câștigătoarea sfertului de finală dintre Serena Williams și Svetlana Kuznetsova.

Zgura roșie a Parisului este magică pentru Sara Errani, care o învinge pe Agnieszka Radwanska și revine în semifinale la Roland Garros. O oră și 53 de minute de joc, 6-4 7-6 scorul. Jucătoarea de tenis din Romagna înscrie astfel un alt rezultat istoric, învingând și pronosticuri și statistici. Precedentele erau clar în favoarea polonezului, numărul trei în lume, care câștigase șase meciuri directe din șapte. „Sarita” iese insa pe teren cu mare convingere, reusind pentru prima data in cariera sa bata o jucatoare de top 5.

Desigur, momentele grele lipsesc. Mai ales în setul doi, când albastrul servește pentru meci la 5-4, dar Radwanska îi ia serviciul. Bătălia continuă până la tie-break, închis de italian cu 8-6, la al doilea meci. Astfel Errani repetă isprăvile de anul trecut, când ajunge în finala slamului francez, unde a fost învinsă de rusoaica Maria Sharapova. Pentru a ajunge din nou la ultima etapă a turneului, „Sarita” va trebui să o depășească pe câștigătoarea sfertului de finală dintre Serena Williams și Svetlana Kuznetsova. Orice s-ar întâmpla, Errani va începe underdog. La urma urmei, ca și în sferturi.