Rio: Setterosa și plajă pentru aur, volei în semifinale

Fetele conduse de antrenorul Fabio Conti înving Rusia în semifinale cu scorul de 12-9, dominând meciul de la început până la sfârșit: revin în finală după medalia de aur de la Atena 2004.

După aceea de volei pe plajă cu cuplul Nicolai-Lupo, o altă medalie este în seif pentru Italia: în speranța că amândoi vor ajunge aur, Setterosa s-a calificat și în finala turneului de polo pe apă. La doisprezece ani de la primul loc istoric de la Atena, echipa națională feminină de polo pe apă joacă așadar pentru un alt titlu olimpic: se va disputa vineri, la 19,30, ora Italiei.

Fetele conduse de antrenorul Fabio Conti înving Rusia în semifinale cu scorul de 12-9, dominând meciul de la început până la sfârșit (cu excepția scorului de 1-0 pentru ruși), și reușind cel puțin două etape ale meciului. . Între al treilea și ultimul sfert, Rusia nu a marcat timp de 12 minute. Acum SUA sau Ungaria ne așteaptă în finală, cu echipa stelelor ușor favorizate.

O medalie, așa cum am menționat, este deja sigură, dar lotul lui Fabio Conti nu mai este mulțumit. Și vrea să încerce să imite Setterosa de aur din Atena 2004.