Renașterea Milanului: Chievo a copleșit cu 3-0

Seedorf este din nou ferm pe o bancă care tremura ca niciodată - Galliani: "Kakà are contract până în 2015, dar fără Liga Campionilor se poate elibera"

De la flop la renaștere. În două săptămâni, Milan și-a schimbat fața și acum totul pare să aibă din nou sens. Același lucru este valabil pentru toată lumea: pentru Seedorf, încă o dată ferm pe o bancă care tremura ca niciodată, pentru Galliani, un om cheie în noua unitate a grupului, pentru jucători, în special Balotelli, care a trecut de la huiduieli la aplauze în 15 zile. . Puterea isteriei generale care guvernează fotbalul italian, dar și a rezultatelor și a jocului. Suficient împotriva Lazio, foarte bine la Florența și aseară cu Chievo. Un 3-0 cel de la San Siro în care a avut impact și insuficiența adversarei, care s-a prezentat la Milano mai mult cu spirit de excursie școlară decât competiția necesară pentru a rămâne în Serie A.

Este așadar corect să cântărim lucrurile și să așteptăm următoarele meciuri (la Marassi cu Genoa va fi mult mai complicat), fără însă a diminua performanța rossonerilor. Cine deblochează impasul după doar 4 minute de joc: centrarea lui Rami din dreapta și inserția perfectă a lui Balotelli. Scorul 1-0 a dat jos sarcina imediat și Milan a beneficiat de ea. Mingea curge la fel de rar la San Siro in acest sezon, sansele ajung dese si periculoase. În minutul 6, Taarabt aproape a făcut 2-0 și un minut mai târziu Supermario a făcut același lucru. Chievo încearcă să ridice puțin centrul de greutate, dar nu trece dincolo de un șut al lui Bentivoglio care este lovit cu pumnul de Abbiati. Și tocmai când meciul părea să intre într-o fază de echilibru, Ricardo Kakà preia scaunul.

Care își sărbătorește cea de-a 300-a apariție în minutul 27, dând asistență frumoasă a lui Honda, deși ușor în ofsaid. San Siro zâmbește, pentru o dată Milan oferă o seară de sărbătoare fanilor săi. Schimbările tactice ale lui Seedorf funcționează (echipă mai scurtă, baraj la mijlocul terenului cu doi câini ca Muntari și De Jong, Kakà ca atacant secund într-un sistem care amintește mai mult de 4-4-1-1 decât de infamul 4-2-3-1 ), rezultatele se văd în ciuda unei apărări paralizate de descalificările lui Mexes și Constant.

Honda pare să se îmbunătățească, în ciuda faptului că continuă să rateze goluri incredibile în fața porții. În minutul 38 japonezii au irosit o ocazie la limita absurdului în fața porții, dar și asta se poate ierta în serile ca asta. Meciul se încheie definitiv în minutul 54, când Kakà, din nou el, inventează 3-0 cu un șut cu piciorul drept care îl lovește pe Agazzi și îi trimite pe rossoneri în supă de jujube. Acum însă se teme să-și piardă din nou idolul, tentat de sirenele Ligii Majore de fotbal din SUA.

„Kakà are contract până în 2015, dar fără Liga Campionilor se poate elibera”, a dezvăluit Galliani. – Dar am încredere și sper că va rămâne cu noi”. „Vom decide împreună cu clubul – a recunoscut brazilianul după meci. – Sper să rămân, dar nu e doar o chestiune de bani”. Petrecere fără umbre în schimb pentru Seedorf, din nou la comandă după riscul de revoltă din ultimele zile. Zona Europa League, ultimul obiectiv rămas al sezonului, este acum la șase puncte distanță, deși cu un meci mai mult decât concurenții săi. Greu de realizat, dar nu imposibil. La urma urmei, cine, acum două săptămâni, ar fi pariat un euro pe învierea acestui Milan?