Acțiune

Porsche Design sărbătorește a 50-a aniversare: 911 S 2.4 Targa Unique 1972 și un nou „ceas” la licitația Sotheby’s

RM Sotheby's prezintă și oferă în perioada 29 noiembrie - 14 decembrie 2022 un 911 S 2.4 Targa din 1972 restaurat complet de Porsche Classic, un omagiu adus FA Porsche, pe platforma Sotheby's New York. în plus, Cronograful 1 – 911 S 2.4 Targa

Un cadou special pentru o aniversare specială: ​​pentru sărbătorim 50 de ani de Porsche Design, Porsche Classic restaurat un 911 S 2.4 Targa din 1972, anul înființării Porsche Design. Gratuit pentru Ferdinand-Alexander Porsche, vehiculul unic are aceleași culori ca și legendarul ceas al cronografului pe care l-a proiectat în 1972; culoarea neagră domină atât exteriorul, cât și interiorul vehiculului restaurat.

Ferdinand Alexander (1935–2012) a fost fiul cel mare al lui Ferry Porsche. A petrecut două semestre la Școala de Design din Ulm înainte de a pleca să lucreze la caroserie la Porsche, în departamentul care a creat Porsche 901 la sfârșitul anilor 50. Vehiculul a fost prezentat în 1963 și a devenit icoana de design cunoscută sub numele de 911. În 1972, Ferdinand Alexander și fratele său Hans-Peter au fondat Porsche Design Studio, un studio independent de design de produse. În ultimii 50 de ani, studioul a evoluat în brandul exclusiv de stil de viață Porsche Design și acum prezintă moștenirea și filosofia profesorului FA Porsche într-o varietate de categorii de produse.

„Viziunea noastră a fost să construim o contrapartidă istorică pentru noul model special 911 Porsche Design Ediția a 50-a aniversare„, explică Ulrike Lutz, directorul Porsche Classic. „Noul program Sonderwunsch ne-a oferit oportunitatea de a implementa această idee pentru o combinație unică de vehicule. Anul de fabricație a fost singura cerință specifică pentru vehiculul donator cu această ocazie. Designerii și membrii echipei de restaurare a fabricii au fost însărcinați să transfere cu atenție specificațiile de la mașina nouă la cea clasică.” The restaurare 911 S 2.4 Targa necesita o cooperare strânsă între Porsche Design și Porsche Classic. O mare parte din contribuția de design a venit de la Roland Heiler de la FA Porsche Studio din Zell am See.

Porsche a 50-a aniversare: noul 911 S 2.4 Targa Unique 1972

Dungi laterale clasice cu finisaj satinat platinat si script Porsche Design integrat decorează părțile laterale. Ca un punct culminant deosebit, ruloul Targa are același finisaj Platinum satinat, oferind o nouă interpretare a oțelului inoxidabil periat al modelului clasic. Inscripția Targa este finisată în negru mat. Ca și modelul ediție specială, grila de pe capotă din spate prezintă un "Porsche Design a 50-a aniversare” cu o reproducere a semnăturii lui Ferdinand Alexander. Interiorul este dominat și de culoarea neagră, așa cum și-ar fi dorit profesorul: în anii 70, a contribuit la tendința culorii negre în rolul său de șef al primului departament de design al Porsche. De exemplu, începând din 1973, benzile ornamentale 911 s-au schimbat treptat de la crom la negru mat. Se crede că această mișcare a fost provocată de FA Porsche înainte de 1972, când era încă director de design. Ceasul Porsche Design Chronograph I pe care l-a proiectat și prezentat în același an a fost primul ceas cu carcasă neagră și cadran negru, care era inovator pentru designul ceasului la acea vreme. Interiorul vehiculului exclusiv facelift are un model cu carouri care contrastează cu tapițeria din piele neagră și creează o legătură cu modelul modern, ediție specială. Țesătura Sport-Tex în carouri prezintă combinația clasică de negru și gri rece și se regăsește în interiorul pe elemente precum ornamentele ușilor, secțiunea centrală a scaunelor și secțiunea inferioară a panoului de bord.

Porsche Design Chronograph 1: un nou „ceas” la licitație la Sotheby's

În completarea proiectului de restaurare a fabricii este o cutie de prezentare care conține documentația detaliată a vehiculului, o carcasă pentru chei (deținută inițial de FA Porsche) și un model al vehiculului restaurat.

De asemenea, pentru a sărbători 50 de ani de la Porsche Design oferă, de asemenea, un ceas unic, Chronograph 1 – 911 S 2.4 Targa, bazat pe legendarul Porsche Design Chronograph I, care datează și din anul fondării Porsche Design. Această piesă unică a fost dezvoltată special pentrulicitație la Sotheby'sSe bazează pe Chronograph 1 – 1972 Limited Edition. Ceea ce îl face atât de unic este designul rotorului de bobinare de pe spatele carcasei, care se potrivește cu roata istorică Fuchsfelge a Porsche 911 S 2.4 Targa din 1972.

Estimare: 275,000 USD – 375,000 USD | 260,000 € – 355,000 € EUR

A fost dezvoltat printr-un design elaborat și testare de către inginerii de la fabrica de ceasuri a mărcii din Solothurn, Elveția, și traduce mișcarea încheieturii mâinii purtătorului în energie pentru a conduce calibrul cronografului mecanic într-un mod optimizat pentru rotație. Ceasul poartă, de asemenea, o referire la 911 Targa în numele său. Ca obiect special de colecție, nu numai că aduce un omagiu trecutului, dar celebrează prezentul și ghidează brandul în viitor.

cometariu