Pentru Milan și Juve, nord-estul este amar

Două remize dezamăgitoare pentru Milan și Juve în deplasările de sâmbătă din Nord-Est - La Udine doar Ibra a reușit să-l prindă pe egalul lui Milan în plină recuperare - La Veneția, Juve a preluat conducerea cu Morata, dar nu a reușit să rețină revenirea jucătorilor lagunei și a pierdut Dybala la încă o accidentare

Două puncte și multe regrete. Sâmbătă pentru a uita Milano e Juventus, neputând să treacă dincolo de remiza de pe terenurile lui Udinese și Veneția și punându-și astfel în pericol golurile respective. Rossonerii riscă să fie depășiți de Inter, cuplati de Napoli și abordați de Atalanta, bianconerii în schimb, dacă bergamonii ar reuși să câștige la Verona, s-ar regăsi chiar la minus 9 de pe locul patru. Pe scurt, o zi grea pentru amandoi, cu eforturile Ligii Campionilor care evident s-au facut simtite, atat din punct de vedere tehnic, cat si psihic.

Echipa lui Pioli, în special, a suferit mult la Dacia Arena, reușind să găsească un egalizator doar în plină refacere datorită unei magii a lui Ibrahimovic, capabil să zboare în acrobații (la fel ca anul trecut, pe același stadion) și măcar să evite înfrângerea. Totuși, finala de 1-1 nu a schimbat atât de mult substanța lucrurilor: locul întâi era în pericol, la doar o săptămână după ce l-a cucerit. S-a înțeles deja în minutul 17 că seara de la Udine ar fi fost grea când Bakayoko, ales de Pioli în locul lui Kessié, a pierdut o minge sângeroasă pe care Beto s-a repezit cu furia lui obișnuită, pentru Friuli 1-0 . Cioffi, care lunea trecută l-a preluat pe Gotti, a reușit astfel să construiască jocul pe care și-l dorea, alcătuit din intensitate la mijlocul terenului și contraatacuri fulgerătoare, tot pentru că Milan cu siguranță nu avea o zi de grație. Încet, previzibil, incapabil să se miște fără minge, Diavolo nu a șutat pe poartă până în minutul 92, limitându-se să arunce mingea către Ibrahimovic și sperând la o piesă de la el, chiar și după înlocuirile lui Pioli, care a respins. ambiții de cifra de afaceri prin inserarea Kessié, Tonali și Messias. Tactica nu a dus la o revenire, dar da la egalitate, pentru că în plină refacere, pe una dintre multele mingi aruncate în zonă, suedezul a dat lovitura, lovindu-l pe Silvestri cu o cascadorie care a amintit de sezonul trecut.

„Ne-a fost greu să ne propunem jocul, nu am fost suficient de limpezi și de precisi pentru a dezlănțui Udinese – analiza lui Pioli -. Am dat și golul și meciul s-a complicat mult, am avut puține ocazii chiar dacă am intrat des în careu. În ultimul timp am primit goluri după ce am dat mingea adversarilor, acestea sunt lucruri pentru care plătești și te fac să-ți pierzi claritatea. În ultimele jocuri am pierdut compactitatea în faza defensivă, cu puțină claritate în faza de presiune: trebuie să reparăm unele lucruri în ambele faze”.

Nici Juventus nu a reușit să câștige, oprit la 1-1 de la Veneția lui Zanetti. Pas greșit rău, care riscă să aibă repercusiuni majore în clasament: dacă Atalanta ar câștiga astăzi la Verona, de fapt, decalajul de pe locul patru ar deveni chiar 9. Spectrul unui sezon fără Liga Campionilor capătă contururi din ce în ce mai reale, la urma urmei, cu această tendință este greu să te gândești să intri în competiția europeană de top.

Și ieri Juventus și-a arătat limitele obișnuite, începând cu o fază ofensivă revizuibilă, slăbită și mai mult de a enesa. leziuni musculare de Dybala, eliminat deja în minutul 12 în virtutea lui Kaio Jorge. Golul lui Morata (32’) a părut însă să ștergă problemele, și pentru că Veneția, până atunci, fusese foarte puțină, dar bianconerii au greșit să nu dubleze (ocazie mare cu Cuadrado) și echipa lui Zanetti, odată revenită de la pauză. , a găsit curajul și geometria admirate la alte rase. Chiar de la început s-a înțeles că repriza secundă va fi diferită și când Aramu, în minutul 55, l-a prins pe joker cu un șut frumos din stânga de la distanță, egalitatea a devenit realitate. În acel moment Doamna a încercat să se arunce în jumătatea de teren a adversarei, dar Venezia a rezistat bine impactului, și pentru că ocaziile, să spun adevărul, au fost puține și confuze. Și astfel 1-1 a rămas așa, aruncând mai multe umbre asupra sezonului Juventus, cu mult sub așteptări.

„Am avut o primă repriză bună, am creat și am tras pe poartă, apoi a fost o black-out până în momentul golului lor, se întâmplase și la Salerno – oftă el Allegri -. Este ceva pe care trebuie să ne îmbunătățim, nu am fost buni să aducem acasă o victorie importantă, sunt două puncte aruncate împotriva unei echipe bune de la Veneția. Dybala? Ne-am riscat, a ieșit miercuri de oboseală: ni s-a părut bine, dar nu a fost așa”.

Misiunea de XNUMX la rând a eșuat așadar, acum nu mai rămâne decât să sperăm la frânarea unuia sau mai multor concurenți, știind însă că, o revenire în clasament, trece în primul rând dintr-o schimbare bruscă și bruscă a echipament, altfel va fi mai bine să vă familiarizați cu ideea de a nu participa la următoarea Liga Campionilor.