Pazza Inter este reasamblată de Toro (2 la 2): astăzi Roma-Atalanta

Harakiri incredibili ai nerazzurrilor care, după ce au trecut cu 2-0, s-au lăsat alături de durul Toro al fostului Mazzarri și părăsesc SanSiro ​​​​în mijlocul huiduielilor – În seara asta refacerea dintre Roma și Atalanta: furie a suporterilor giallorossi pentru vânzare de Strootman la Marsilia fostului Garcia

Un Inter nebun s-a aruncat la San Siro, risipind avantajul de 2-0 câștigat la finalul primei reprize cu Torino. Un meci literalmente împărțit în două: în primul 45′ nerazzurri au jucat jocul, construind jocul și forțând Torino să se apere. Golurile au fost consecința firească a superiorității lui Inter: în minutul 7 a fost Perisic pentru a debloca jocul cu un drept frumos de la marginea zonei. The dublat în minutul 32 cu o lovitură de cap a lui De Vrij, care și-a sărbătorit debutul cu noul tricou la San Siro în cel mai bun mod posibil.

În mod inexplicabil, însă, meciul s-a schimbat radical în repriza secundă. Momentul crucial din minutul 55, când la pasa lungă a lui Iago Falque, mai întâi D'Ambrosio l-a pierdut pe Belotti, apoi pe Handanovic a ratat senzațional la ieșire, dându-i atacantului central de grenade golul care a redeschis meciul. Din acel moment, de fapt, Inter și-a pierdut încrederea, grija și ideile. Toro s-a ridicat pe scaun, găsind golul egal în minutul 68 cu piciorul drept al lui Meite de la margine. Abia în finală nerazzurri și-au creat câteva șanse bune de victorie prin Icardi și Perisic, dar la final a venit un egal 2-2 care a lăsat un gust amar în gura celor 60 care au venit la San Siro. Înainte de meci, bannerul care a apărut în Curva Nord a fost elocvent: „Societate: promisiuni ținute, cereri respectate toate. Domnule și jucători: fără scuze, fără cuvinte. Capul în jos și câștigă!!!!”

De asemenea l-a dezamăgit pe Luciano Spalletti, care nu poate fi mulțumit după ce a strâns un singur punct în primele două zile de campionat împotriva lui Sassuolo și Torino: „Am primit primul gol al Torino într-un mod greu de explicat, ne-a surprins o minge lungă. Apoi preia presiunea, șeful acestei echipe importante simte mult. Este îngrijorător – a adăugat el -, chiar și anul trecut, când am pierdut primul meci, a fost greu să rămânem în joc: în anumite momente această echipă își pierde orice conotație”.

Trebuie să redescoperim adevăratul Inter, iar pentru a face acest lucru antrenorul a decis să anuleze ziua de odihnă și să se întoarcă imediat la lucru în vederea meciului în deplasare de la Bologna: „A câștiga toate meciurile devine dificil, având în vedere de unde venim: tu. trebuie să facă încă câțiva pași înainte – a spus Spalletti vorbind despre ambițiile sale sezoniere -. Putem deveni anti-Juve, dar mai întâi trebuie să facem 20 de puncte cu Napoli: am făcut o piață mare de transferuri, anul trecut am avut cincisprezece jucători și anul acesta avem douăzeci. Acest lucru oferă câteva avantaje, dar dacă se joacă așa, suntem anti-nimeni. Împotriva Sassuolo am luat o abordare greșită, în seara asta am primit un gol banal și apoi ne-am pierdut în spatele acestui gol primit”.

Ziua se va încheia cu meciul de la Olimpico dintre Roma și Atalanta, un meci care promite distracție între două echipe care iubesc fotbalul de atac.

Giallorossi vor să sărbătorească primul meci în fața fanilor lor cu cele trei puncte, dar Di Francesco știe că nu va fi ușor: „Atalanta a jucat deja șapte meciuri și are un antrenor excelent – ​​a spus el –, nu va fi ușor. Instruire? Kluivert se adaptează foarte bine și știu că este un jucător important de exploatat. O să evaluez, dar el este unul dintre acei jucători care pot începe sau se pot alătura în timpul jocului. De la Pastore ne așteptăm la ceva mai mult decât ceea ce a făcut la Torino. El poate varia în spatele atacanților mai mult decât de la jumătate înainte, dar are driblinguri și pase decisive pe care le-am văzut foarte puțin deocamdată. După continuitatea va trebui să găsească liniștea. Cu toate acestea, este prematur să vorbim despre clasamente. Am lucrat timp de un an și sper că această echipă are spațiu enorm de creștere.”

De asemenea, romii au de-a face vânzarea bruscă a lui Strootman. La finalul unei negocieri rapide, clubul giallorossi a ajuns la o înțelegere cu Olympique Marseille, care va plăti 25 de milioane de euro plus 3 bonusuri pentru mijlocașul olandez. Jucătorul va fi supus examinărilor medicale și va semna un contract pe 5 ani în valoare de 4,5 milioane pe sezon. Furia fanilor a fost resimțită prin intermediul rețelelor de socializare. În punctul de vedere clubul, care a vândut un jucător important în piața acum închisă, dar și însuși Strootman, acuzat de trădare de cei care l-au așteptat mult timp când a fost accidentat.