Parma-Inter, play-off-ul pentru nerazzurri

După Genoa, nerazzurri au cucerit și Parma dovedindu-se încă o dată mai bine în deplasare decât acasă: calificarea în Europa League este încă incertă din punct de vedere matematic, dar din ce în ce mai aproape.

Play-off-ul merge la Inter. Și poate chiar calificarea în Europa League, încă incertă din punct de vedere matematic, dar din ce în ce mai aproape. După Genova, nerazzurri au cucerit și Parma, dovedindu-se, încă o dată, mai bine în deplasare decât acasă. Există multe asemănări cu meciul Marassi, în ciuda unui rezultat mai puțin rotunjit. La fel ca duminica trecută, Inter trebuie să-i mulțumească lui Samir Handanovic, adevăratul om al meciului al lui Tardini, iar ca la Genoa, motivul atâtor schimbări de performanță în cadrul aceluiași meci rămâne de înțeles. Echipa lui Mazzarri prosperă în dificultăți, reușind să stea drepți în cel mai dificil moment, apoi, atunci când situația pare că se îndreaptă, viața se complică din nou. „Nu știm să gestionăm bine rezultatul, dar avem mai mulți jucători tineri pe teren care trebuie să crească – a explicat antrenorul Inter. – Am avut un avantaj numeric pentru toată a doua repriză, ar fi trebuit să înscriem primul gol.” Adevărat, dar așa cum este adevărat că Inter sărbătorește Paștele cu un succes foarte important, poate fundamental pentru sezonul lor. Eliminarea tabuului Tardini (victoria lipsea din 2008) nu a fost o formalitate, dimpotrivă. Din start Parma a apăsat și a fost aproape de a marca cu Cassano, a cărui lovitură de cap a fost deviată de uimitor Handanovic. Nerazzurrii au contracarat cu Icardi (27’) dar șutul său dintr-o poziție excelentă a trecut pe lângă bară. Meciul este frumos, intens și atinge apogeul la finalul primei reprize.

În minutul 44, Samuel îl elimină pe Parolo în zonă, iar Rocchi primește penaltyul: Cassano merge la fața locului pentru cel mai clasic dintre golurile primului, dar Handanovic, din nou, repetă miracolul de săptămâna trecută asupra lui Maxi Lopez, deviând șutul în bară. . Inter a scăpat de pericol și un minut mai târziu a fost aproape să preia conducerea prin Cambiasso, dar și aici lemnăria lui Tardini a spus nu. Se înțelege, însă, că golul, pentru amândoi desigur, este în aer și că cel care va câștiga meciul va fi cel care îl va face primul. Iar nerazzurri sunt primii care urcă pe carusel, văzând punctul de cotitură de la începutul reprizei secunde (46’). Paletta, deja rezervată, îl doboară pe Palacio și este pe bună dreptate eliminată. În lovitura liberă care a urmat, Hernanes îl prinde pe Rolando singur în zonă, pentru o lovitură de cap care nu lasă nicio șansă lui Mirante. Dar 0-1 în inferioritate numerică nu i-a învins pe Parma, care de fapt s-a făcut periculoasă de mai multe ori. Dar când Lucarelli lovește transversală (56’) cu Handanovic bătut, Donadoni înțelege că nu este o zi pentru echipa sa. Pe măsură ce minutele au trecut, Inter a gestionat mai bine meciul și l-a sigilat la final (89’), când Guarin, care tocmai intrase în locul lui Hernanes, a trimis o minge în plasă din afara careului. Se termină așadar 0-2, o victorie foarte grea pentru oamenii lui Mazzarri, care au acum un avans de 5 puncte față de Milan cu 4 meciuri de la final. Unul va fi derby-ul, e adevărat, dar drumul către Europa League pare acum bine stabilit.