Bilanțele lui A – Milan insuficiente la Bologna, dar meciul a fost stricat de arbitrul Rocchi

BIBLIOGRAFIA lui A - Milan egalează, dar nu atinge marcajul la Bologna și Allegri recunoaște: "Am plătit pentru greșelile noastre" - Dar arbitrul a făcut și multe dintre ele, ceea ce a afectat ambele echipe

MILAN, GREȘEL LA BOLOGNA!
MECI RUINAT DE DEZASTRUL Arbitru ROCCHI.
DEZAMĂGIREA LUI ALLEGRI: „NE-AM PLATIT PENTRU GREȘELILE NOASTRE”.

PENTRU: 5,5

O maximă fotbalistică spune că arbitrul bun este cel care nu iese în evidență. Pe scurt, complet opusul lui Gianluca Rocchi, cineva care de fiecare dată, în ciuda lui, ia lumina reflectoarelor. Așteptând să înțelegem de ce Nicchi și Braschi continuă să o repete duminică după duminică (sau mai bine zis eroare după eroare), și de această dată trebuie să vorbim despre acest arbitru florentin și nenorocirile lui. După Inter – Napoli (mama tuturor ororilor arbitrale) și Lazio – Juventus (penalty nefișat biancoceleștilor din cauza unui handbal al lui Barzagli), Rocchi a stricat și Bologna – Milano. Meciul „Dall'Ara” a început bine, două echipe s-au luptat fără opriri. Și așa, după avansul inițial al lui Di Vaio, Seedorf a egalat aproape imediat, făcând meciul incert și spectaculos. Milan a jucat jocul, pe baza ideilor lui Ibrahimovic și a inserțiilor mijlocașilor, Bologna a închis bine spațiile fără a disprețui contraatacurile periculoase. Cum poți strica un astfel de joc? Rocchi a făcut-o perfect, nemaifiind un penalty senzațional gazdelor din cauza unui handbal al lui Seedorf. Olandezul a atins mingea clar cu brațul stâng, și ce e mai rău, sub ochii arbitrului (care însă urmărea mêlée în centrul zonei). În acel moment, meciul frumos și vibrant a devenit tensionat și nervos, iar Rocchi l-a pierdut complet la jumătatea reprizei secunde. Arbitrul i-a acordat un penalty lui Milan pentru un contact dintre Raggi și Ibrahimovic, declanșând proteste de la Bologna care a cerut ca Pato să fie în ofsaid. Brazilianul, aflat de fapt într-o poziție neregulată, însă nu a fost interesat de minge, lăsând loc diferitelor interpretări: este într-adevăr un ofsaid pasiv, sau nu există asta în zonă? Înclinăm spre prima ipoteză, fără a aduce atingere faptului că regula ofsaidului ar trebui clarificată (și simplificată) odată pentru totdeauna. Penalty-ul (transformat la rece de Ibrahimovic) a stârnit proteste de la Bologna, care au fost potolite doar de golul imediat (și definitiv) de 2-2 al lui Diamanti, cu amabila colaborare a Ameliei. Asta e tot? Nu chiar. Pentru că Rocchi, după ce a greșit împotriva lui Bologna, a decis să facă același lucru și împotriva lui Milan. Handbalul lui Morleo în urma centrarii lui Ibrahimovic a fost evident pentru toată lumea, dar nu și pentru el, care și-a făcut timp fluierând ceva în favoarea Bologna, ceva încă neidentificat clar (offside? Fault în atac?).

După ce am închis paranteza foarte lungă despre arbitrajul absolut inadecvat, să vorbim despre Milan și limitele pe care le-a arătat la Bologna. Rossonerii s-au mișcat bine de la brâu în sus pe parcursul primei reprize, dar s-au apărat prost, încasând din nou goluri complet evitabile. Greșeli plătite scump, după cum a recunoscut Allegri imediat după meci: „Am făcut greșeli și le-am plătit. După conducere ne-am apărat prost și nu am reușit să-l ținem nici măcar un minut. Nu poți înscrie astfel de goluri. După o primă repriză bună nu am jucat la egalitate nici o secundă. Acestea fiind spuse, Bologna a jucat bine și a meritat acest punct.”

Sentimentul este că acest Milan îi place puțin prea mult și nu este pregătit să-și sufere adversarii. Acum nu mai rămâne decât să speri la un pas greșit de la Juventus, conștient că pentru a câștiga scudetto ai nevoie de mai multă răutate și determinare.