Italian Open Golf, mare victorie pentru Molinari

Rezultat stelar pentru Super Chicco care l-a învins pe campionul Masters Danny Willet la ultimul putt al ultimei gauri. Datorită victoriei, campioana Italiei poate fi inclusă în clasamentul primilor 50 din lume

Francesco Molinari câștigă cel de-al 73-lea Open Italian, al patrulea succes în carieră, al doilea turneu național. Este o victorie minunată, spectaculoasă și dureroasă câștigată în fața campionului Masters Danny Willett la ultimul putt al ultimei gauri. Federația Italiană de Golf nu ar fi putut visa la mai mult: cel mai bogat Open Italian văzut vreodată până acum, câștigat de un italian; un număr impresionant de vizitatori în Parcul Regal din Monza și întoarcerea lui Super Chicco. Ce spectacol! Ultimele 18 găuri de la Golf Club Milano au fost cu adevărat frumoase și rezultatul a fost incert până la sfârșit, chiar dacă Molinari a câștigat o lovitură peste Willett la gaura unu și nu a mai pierdut-o niciodată. Bravo francezul Alexander Levy, care a jucat inauntru cu englezii si italienii si care a terminat pe pozitia a saptea.

Cu această ocazie Francesco se răzbună bine și pe căpitanul echipei europene Ryder Cup, Darren Clarke, surclasându-i pe toți cei 7 membri ai echipei prezenți în cursă în clasament. Rezultatul lui stelar este -22 lovituri sub par, Willett -21 lovituri.

„A fost frumos – spune Chicco – am simțit responsabilitatea tuturor acestor oameni care mă înrădăcinau. Am început bine, am câștigat până la 4 lovituri, apoi Danny m-a prins din nou la 13 ani, revenind la una. Din acel moment mi-a fost frică la fiecare lovitură. La 18 ani știam că avea de gând să se ascundă și așa că mi-am spus că nu pot greși și a făcut-o. Nu am câștigat de patru ani, un post foarte lung. Sper să nu treacă atât de mult de la următoarea mea victorie. Ryder-ul 2016 nu va mai fi pentru mine, dar astăzi am simțit emoții comparabile cu Ryder-ul 2012”.

Din păcate, selecțiile pentru provocarea Europa-SUA sunt acum închise. Cursa va avea loc la sfârșitul lunii septembrie, iar Clarke și-a făcut cunoscute înscrierile wild card când i s-a cerut. Există încă regrete pentru o victorie care a venit cu doar câteva săptămâni prea târziu, altfel Francesco ar fi din nou în echipă anul acesta.

În orice caz, această ediție din 2016 a Italian Open dă roade pentru tot și va rămâne memorabilă. Cursa începuse prost, vremea acționând, forțând organizatorii să pună diverse suspendări ale jocului și să înghesuie diferitele tururi în scurtul timp liber de ploaie. Totuși, sâmbătă și duminică a venit liniștea de după furtună, într-adevăr, bucuria explozivă de după furtună.

Cu acest succes, Francesco pune în buzunar un premiu frumos de 500 de mii de euro. Miza totală a fost de trei milioane de euro, dublu față de milionul și jumătate de anul trecut. După cum am scris deja de mai multe ori, vor deveni 7 milioane în 2017 și așa mai departe timp de zece ani consecutiv. Apoi vom vedea dacă golful, în Italia, va fi făcut în sfârșit saltul pe care suporterii și entuziaștii săi îl speră.

Datorită sumei substanțiale adunate și a terenului de nivel înalt, Molinari ar trebui să revină în primii 50 de jucători din lume, trecând de la numărul 65 la numărul 45. O poziție care îi aparține, pentru jocul său la superlativ. Ieri nici putterul nu l-a dezamăgit niciodată, demonstrând că militanța de doi ani pe Turul Pga îi întărește caracterul. Revenirea în top 50 în clasamentul mondial înseamnă să te bucuri de scutiri pentru aproape toate cele mai importante turnee, începând cu Majors și WGC. Torineza urcă și pe locul 19 în Race to Dubai, clasamentul turului european.

În încheiere, subliniem că Molinari este primul italian care și-a câștigat de două ori Openul de acasă de când cursa a intrat în turneul european în 1972. Prima sa victorie datează din 2006.