OLIMPII - În așteptarea Londrei 2012: amintirea Romei 1960, ultimele jocuri italiene de vară

Ediția din 1960 de la Roma nu a fost doar cea a lui Bikila și Berruti: mitul lui Settebello este confirmat, boxul câștigă 3 auri, scrima dă satisfacții și viitorii campioni precum Burgnich și Rivera joacă în turneul de fotbal - Italia cu 13 aur termină pe locul trei. în clasamentul de medalii în spatele doar SUA și URSS - Jocurile au deschis deceniul boom-ului economic

Roma 1960. Au fost Olimpiada lui Abebe Bikila și Livio Berruti. Dar și mult mai mult. La cincisprezece ani de la sfarsitul razboiului si caderea regimului fascist, Roma si-a cucerit modernitatea si locul in randul marilor democratii occidentale si in sport, datorita faptei acelui mic atlet etiopian care, terminand primul la maratonul sub arch di Tito, a redus la tăcere pentru totdeauna ani de retorică asupra destinelor imperiale ale națiunii, de care se hrănise fascismul. Cea din Bikila, care se află la o aruncătură de băţ de ceea ce fusese numită prosteşte via dell'Impero (azi via dei Fori imperiali), a fost un zmeura răsunătoare adepților celor care încă cântau „fața neagră”. Și nu întâmplător și astăzi la Roma numele Bikila, sportivul care alerga desculț, este încă un mit în lumea alergării și a maratonului. Oricine a participat la Campo delle Aquile, numit acum pe bună dreptate după comentatorul Rai Paolo Rosi, știe ce mai reprezintă isprava sportivă a marelui Bikila pentru sportivi și „tapascioni” (cei care merg încet, dar aleargă oricum).

Dar cei din Roma, au fost și Olimpiada lui Berruti, marele sportiv de la Torino care a câștigat cursa de 200 de etaje, aliniind cei mai buni sprinteri din lume. Aici am ceva personal de spus. De fapt, pot spune că atunci când Berruti a câștigat, pe stadionul olimpic, am fost și eu în public. Și pentru un adevărat miracol de școală sportivă. Trebuia să urmăresc Jocurile Olimpice pe toată durata lor, la fel ca tatăl meu și fratele meu mai mic. Dar profesorul Izzo a ieșit în cale. Care titular de scrisori în al VI-lea Liceo Umberto din Napoli, socotise de cuviință să-i trimită pe subsemnatul în latină și greacă. Prin urmare, examene în septembrie și nicio Olimpiada.

Dar tocmai în ziua în care Berruti urma să alerge finala de 200 m, am fost interogat pentru probele orale. Am fost examinat printre primii și așa am sărit pe repezi la 11 și la 14 am fost cu tatăl și fratele meu la stadion. Poziția este excelentă: sus, aproape perpendicular pe linia de sosire. Liniștea absolută a stadionului în câteva minute înainte de start a fost impresionantă. Apoi, vuietul care a însoțit alergarea (dar pentru calmul stilului s-ar putea spune dansul) lui Livio spre firul de lână. Berruti nu a fost un atlet cu un start exploziv. Dar nimeni ca el nu a stiut sa fie usor in viraje si astfel sa ajunga cu combustibil maxim la linia de sosire. Până la urmă a fost câștigător în 20 de secunde și cinci zecimi. Daca imi amintesc bine cronometrarea manuala. Și întrucât vorbim de atletism și viteză, trebuie să amintim de Giusy Leone care a câștigat un bronz la specialitățile care la Roma a încoronat-o pe Wilma Rudolph, gazela americană care s-a îmbolnăvit de poliomielita în copilărie.

Ca să mă întorc la ziua Berruti, marea mea zi olimpică încă nu se terminase. După atletism ne-am mutat de la Olimpico pe stadionul de înot. La timp pentru a vedea Fritz Dennerlain din Napoli termină pe locul patru la proba de 200 m fluture (sau a fost 100?) și mai presus de toate pentru a vedea Settebello medalie de aur la polo pe apă, al cărui căpitan venea de la Rari Nantes Napoli și era Geppino D'Altrui. Ani mai târziu un alt D'Altrui (fiul) a repetat succesul tatălui său datorită aurii la echipa naţională a marelui Rudic.

Dar Jocurile Olimpice de la Roma au fost și multe alte lucruri. In special pentru Italia care a câștigat 13 medalii de aur, 10 de argint și 13 de bronz. Astfel, ajungând pe locul trei în clasamentul general al medaliilor, după Uniunea Sovietică și Statele Unite. Dintre protagoniștii epopeei albastre merită menționat cele trei medalii de aur la box: Nino Benvenuti, Francesco Musso și Franco De Piccoli, cu Sandro Lopopolo și Carmelo Bossi în argint. Pentru toți, atunci cariere excelente ca profesioniști. Mari succese si la scrima, in ceea ce a fost ultima Olimpiada a marelui Edoardo Mangiarotti. Rezultat bun apoi la baschet cu Italia pe locul patru cu Lombardi, Vittori, Riminucci, Pieri, Gamba, Vianello, Giomo și Calebotta. Tot al patrulea în fotbal în deplasare la egalitate după semifinala împotriva Iugoslaviei. În câmp campioni precum Burgnich, Trapattoni, Rivera, Salvadori și Bulgarelli au făcut primii pași. Se va discuta mai târziu în echipa națională de seniori.