Olimpiade Young Chef: este italian, 19 ani, cel mai bun tânăr bucătar din lume

Matteo Cignetti, în vârstă de 19 ani, din Valle d'Aosta, medaliat cu aur la Olimpiada Tânărului Bucătar 2022, învinge concurenți din 50 de națiuni. Italia este prima dată pe podium.

Nu doar Manneskin, nu doar fotbalul european, nu numai Berrettini, nu doar voleiul și softballul european, Italia recordurilor își trăiește momentul de aur, iar acum a cucerit altul: cel mai bun tânăr bucătar din lume este lumea italiană.

Se numeşte Matteo Cignetti, 19 ani, elev al École Hôtelièrși Valle d'Aosta din Chatillon: cu el echipa Italiei a cucerit medalia de aur a olimpiadei de tânăr bucătar 2022, învingând o competiție acerbă din 42 de țări din întreaga lume.

Studenta de anul trecut a Ecole Hotelière de Chatillon a fost premiată în streaming live în timpul unei ceremonii a comitetului de organizare care se află în India.

Din cauza pandemiei de Covid 19, competiția s-a desfășurat online pe etape.

Medaliile pe care tânărul campion și le-a prins pe piept în scurt timp sunt impresionante: a câștigat mai întâi titlul de cel mai bun elev în campionatul regional, apoi cel mai bun elev la trofeul Fabrizio Faccio în iunie 2021, apoi cel mai bun student italian în 2021 și medalia de aur cu cel mai bun rezultat general în competiția desfășurată în noiembrie anul trecut la Treviso și acum, de asemenea, medalia de aur la Olimpiada dedicată tinerelor talente din întreaga lume. Italia nu cucerise niciodată podiumul Olimpiadei Young Chef și nici măcar nu ajunsese în finală. „A fost foarte ciudat – a spus Cignetti – să concurezi cu formula online pentru că nu vezi cum lucrează ceilalți concurenți, nu le vezi preparatele, nu poți compara și schimba idei și experiențe, aspect pe care l-am avut eu. apreciat in schimb in cadrul competitiei nationale"

Dar cum este gătitul acestui tânăr foarte talentat de XNUMX ani? „Mâncărurile mele, modul meu de a găti – a declarat el – reflectă două suflete: pe de o parte, dragostea pentru mâncare plăcută, bogată, „rotundă”, pe de altă parte, conștientizarea că mâncarea nu trebuie să fie, nu este, doar confort. Trebuie să te facă să reflectezi, raționezi”. Formula – din câte am văzut – câștigătoare.