ECHIPA NAȚIONALĂ - Conte se întoarce la Torino în aplauze și Italia egalează cu Anglia (1-1)

Remiză între Italia și Anglia în ziua returului în aplauzele lui Antonio Conte pe stadionul Juventus din Torino: Pellè înscrie în prima repriză și Townsend egalează în repriza secundă – Andrea Agnelli l-a salutat pe Conte înainte de meci – Valdifiori a făcut un debut excelent – ​​Trei salvari senzaționale ale lui Buffon – Debut pozitiv și pentru Vasquez.

Revenirea lui Antonio Conte la Torino pe stadionul său Juventus cu echipa națională pentru amicalul împotriva Angliei a fostului jucător de la Inter Roy Hodgson a fost aplaudată. Italia a mers mai bine în prima repriză și a luat conducerea cu „englezul” Graziano Pellè. În repriza secundă, însă, a ieșit Anglia, în prezent una dintre naționalele în formă mai bună după dezamăgitoarea Mundial brazilian, și a găsit egalitate cu Townsend.

Per total, Italia din această seară a mers mai bine decât în ​​meciul precedent cu Bulgaria. Apărarea a rezistat mai bine dar mijlocul terenului a fost mai presus de toate apreciabil, condus de debutantul Valdifiori care a primit complimente de la Conte și a părut mult mai matur decât Verratti. Până și atacul cu Eder și Pellè s-a mișcat bine.

Dar trebuie recunoscut că fără trei salvari senzaționale ale căpitanului Buffon, Italia ar fi putut ajunge mai rău.

Meciul de la Torino pare să reușească să pună o fază chiar și pe controversa nu prea latentă dintre Conte și Juve și nu întâmplător președintele Andrea Agnelli, înainte de începerea meciului, a coborât la vestiar pentru a saluta. domnului Conte.