Napoli, ultima șansă. Inter ia Frosinone

Echipa lui Sarri își joacă ultima șansă de a rămâne în cursa pentru Scudetto împotriva Veronei, dar va trebui să se descurce fără suspendații Higuain, Koulibaly și Mertens – Gabbiadini în centrul atacului lui Napoli – Inter revine la victorii în deplasare și îndepărtează Frosinone cu un gol de la obișnuitul Icardi sperând să recupereze zona Campionilor – Video Ansa: Mancini, „Icardi este un mare atacant”.

Rezultate maxime cu efort minim. Inter a cucerit Frosinone grație unui gol al lui Icardi și și-a relansat candidatura pentru locul trei, deși așteaptă ca Roma (mâine împotriva Bologna) și Fiorentina (azi la Empoli, la 12.30) să își facă mișcările. Succesul în deplasare de la San Siro lipsea din 6 ianuarie: în ziua aceea nerazzurrii au învins Empoli cu un 1-0 cinic și dureros, ieri au făcut cam același lucru. De altfel, Frosinone poate recrimina în mod legitim pentru cele 3 lovituri de lemn (!) care au negat bucuria golului, precum și o mare șansă de salvare, încă foarte posibilă. „În prima repriză, însă, am fi putut să fim înainte cu cel puțin două goluri – a răspuns Mancini. – Au creat mai ales în repriza secundă, dar mereu am avut mingea în mână”. Viziune discutabilă (ca întotdeauna, până la urmă) a unui meci nespectaculos, dar cu siguranță intens, între două echipe incapabile să facă reduceri de niciun fel. Mancini a ales să joace cu o formație oarecum surprinzătoare de 4-4-2, cu Melo și Brozovic la mijlocul terenului central, Biabiany și Perisic pe flancuri și duoul Jovetic-Icardi în atac. Foarte multă împingere asupra interioarelor a produs diverse situații periculoase, deși Frosinone, din ce în ce mai aproape de retrogradarea în Serie B, cu siguranță nu a stat pe loc și a urmărit. După o primă repriză cu tentă nerazzurri, a doua repriză a văzut gazdele pe scuturi, în încercarea de a găsi un gol care să fi dat un nou impuls ambițiilor lor salvatoare. Între 56' și 72' ciociarii au lovit două stâlpi (Blanchard și Paganini) și o bară transversală (Pavlovic dintr-o lovitură liberă), făcându-l pe Stellone să înjure și pe tot Matusa cu el. Apoi, așa cum se întâmplă adesea în fotbal, s-a concretizat cea mai clasică și nemiloasă dintre legi: gol greșit, gol primit. În minutul 74, Perisic a periat din stânga și Icardi, ca un adevărat atacant de rasă, a transformat în plasă cu o lovitură de cap puternică și precisă. Scorul 1-0 i-a stins ardoarea lui Frosinone, și pentru că, câteva minute mai târziu (80’), Blanchard a primit al doilea cartonaș galben, lăsându-și astfel colegii în 10. Mancini poate zâmbi pentru cele 3 puncte, ceva mai puțin pentru performanța echipei sale dar aceasta, ajunsă la puțin peste o lună de la finalul campionatului, este cu siguranță o notă secundară.

Victoria va trebui să fie și a lui Napoli (15), altfel nu doar că visele lor de glorie se vor încheia (Juve se află momentan la 9 puncte distanță), dar vor risca o abordare senzațională de la Roma, care ar putea chiar compromite locul doi în clasament. Pentru a strica planurile azzurrilor va fi Verona lui Delneri, partea de jos a campionatului, dar care nu a murit încă, după cum a demonstrat victoria de la Bologna săptămâna trecută. Sarri, descalificat și în tăcere din presă, va avea diverse probleme de pregătire, copii ai nervozității Udinei care a adus tensiune și descalificări. Mai presus de toate cele ale lui Higuain, în prima dintre cele 4 zile care urmează să fie servite (cu condiția ca contestația să nu fie reușită), dar și ale lui Koulibaly și Mertens, nevoiți să urmărească meciul din tribune. Totuși, singura îndoială reală a lui Sarri se referă la obiectiv: Reina este convocată dar mai are dureri la gambe, dacă nu reușește, Gabriel este gata. În rest, mutările anti-Verona sunt decise: Hysaj, Albiol, Chiriches și Ghoulam în apărare, Allan, Jorginho și Hamsik la mijloc, Callejon, Gabbiadini și Insigne în atac. Delneri va încerca isprava aproape imposibilă cu 4-2-3-1 deja văzut la Bologna, inclusiv tribuna pentru Toni. Gollini va fi între posturi, în fața lui Pisano, Bianchetti, Samir și Albertazzi, Marrone și Ionita la mijloc, Wszolek, Gomez și Rebic în trocar în spatele singuraticului atacant Pazzini.