Napoli-Juve se încheie 1-1: bianconeri nevătămați și tot mai aproape de scudetto

Juve iese nevătămată de la San Paolo: decalajul neschimbat, dar acum a mai rămas un meci până la final, iar bianconerii au depășit obstacolul confruntării directe – avantajul lui Chiellini, remiza Inler – Conte: „Asta e bine”, Mazzarri: „Este rău pentru noi, încă mai credem în asta”.

Totul ca înainte. Campionatul rămâne neschimbat, deci în favoarea lui Juventus. Cine se uită acum la Napoli din vârful avantajului său de 6 puncte, care devine 7 având în vedere meciul direct în favoarea. Cu 11 zile până la final, răspunsul de la San Paolo este clar: doar o sinucidere colectivă ar putea face ca Juve să piardă acest Scudetto. „Totul este încă deschis, mai sunt 11 jocuri chiar dacă avem un avantaj bun – s-a „apărat” Antonio Conte. – Mai avem de înfruntat Inter, Lazio și Milan și fiecare meci poate ține surprize. Nu mai e timp de glumă, vedem linia de sosire dar nu trebuie să greșim”.

Adevărat, dar cu siguranță depășirea nevătămată a stâncii San Paolo este un mare avantaj. Și să mă gândesc că bianconerii ar fi putut chiar să-l închidă în prima repriză. Luați pe teren cu clasicul 3-5-2 (cu Peluso mai defensiv preferat în fața lui Asamoah), oamenii lui Conte au luat conducerea după doar 10 minute, grație loviturii imperioase de cap a lui Chiellini, servită perfect de Pirlo. Un gol capabil să stingă entuziasmul lui San Paolo și mai ales al lui Napoli, încurcat de abilitatea lui Juventus și contractat de prea multă presiune. În minutul 19 Vucinic are mingea pentru a încheia jocul, meciul și, poate, Scudetto, dar față în față cu De Sanctis irosește incredibil. Paradoxal, knock-out-ul ratat îl scoate pe Napoli din frânghii. După 35 de minute, Zuniga îl servește pe Hamsik în centrul zonei: slovacul, apăsat de doi adversari, reușește să lovească, dar Buffon blochează fără probleme. Dar ceva s-a schimbat și, de fapt, remiza vine în minutul 43. Îl găsește Inler, până acolo unul dintre cele mai proaste de pe teren, cu un șut de la 25 de metri pe care, însă, cântărește devierea lui Bonucci. Înainte de interval mai era timp pentru o crimă cu încetinitorul: Chiellini l-a tras pe Cavani de păr, care, ca răspuns, i-a dat un cot în față. Decizia lui Orsato? Un cartonaș galben pentru Matador care te lasă consternat. Pentru că, dacă vezi ghiontul (în acest caz, totuși, semnalul de la arbitrul de poartă este decisiv), lumina roșie este singura măsură posibilă. Nimic în schimb împotriva lui Chiellini, care evident a scăpat de vederea arbitrului și a diverșilor asistenți. „Nu voi intra în meritul episodului, sunt imagini și fiecare poate judeca după cum preferă”, a comentat ironic Conte, „Nu vorbesc de arbitru, dar jucătorii mei mi-au spus că sunt două penalty-uri pentru noi” a replicat el picat Mazzarri.

În acest climat extrem de vest (delictele dinaintea meciului trebuie subliniate, când o piatră a spart geamul autobuzului alb-negru riscând să-l rănească grav pe Asamoah), însă a început o a doua repriză corectă. Mazzarri trece la 4-3-1-2, Maggio și Zuniga urcând în apărare, iar Hamsik coboară pentru a-l enerva pe Pirlo. Rezultatele se văd imediat și Napoli devine periculos de mai multe ori. În minutul 59 un picior stâng al slovacului îl angajează serios pe Buffon, care trebuie repetat în minutul 65 pe un șut deviat al lui Inler. Totuși, cea mai senzațională ocazie vine în minutul 74: Hamsik șutează de la distanță, portarul lui Juventus îl împinge înapoi picioarele lui Dzemaili, care ratează incredibil de la robinet cu un gol nepăzit. "Este imposibil să nu marchezi, dacă mingea ar fi intrat am fi putut câștiga" a comentat Mazzarri. Cine până la urmă trebuie să se mulțumească cu o remiză, rezultat mult mai apreciat de Juventus. „Ca să spun adevărul, speram să câștig pentru a extinde clasamentul”, a spus Conte. – Având în vedere prima repriză, atunci ne-am gândit la asta. Dacă am fi mers cu 2-0, ar fi fost o lovitură pentru Napoli și am fi răcit publicul. Apoi în repriza secundă, după părerea mea, băieții au reușit un rezultat pozitiv fără să riște prea mult”. Amaro, în schimb, Mazzarri, conștient că visul Scudetto s-a complicat al naibii: „Nu pot să zâmbesc, chiar dacă sunt mulțumit de repriza secundă și de prestația băieților mei. Meritam să câștigăm, la fel ca la Sampdoria: am mai avea 4 puncte. Este o perioadă care nu merge bine pentru noi”. Dar vai să vorbim cu el despre imposibilul Scudetto: „Eu cred că dacă episoadele sunt filmate, vom putea face o serie de 4-5 victorii consecutive. Vom încerca până la final să ajungem cât mai sus”. Cu toate acestea, acum punctele de la Juve sunt de 6, în timp ce cele de la urmăritorii Lazio și Milan sunt probabil să scadă drastic. Visul Scudetto este stimulant, dar poate a venit momentul să ne confruntăm cu realitatea.