Napoli cucerește Bergamo și se confirmă primul: îndoieli cu privire la golul lui Mertens

Azzurri s-au impus cu 1-0 împotriva bete noire și orice s-ar întâmpla Juventus-Genoa va fi totuși primul mâine seară – Mai mult decât o îndoială cu privire la golul lui Mertens, care este deblocat după aproape două luni în ligă.

Napoli nu tremură, câștigă cu autoritate pe un teren foarte greu, mai mult împotriva unei echipe care le este bête noir de câțiva ani: 0-1 pe terenul Atalantei. îi lansează pe azzurri din ce în ce mai mult în fruntea clasamentului cu 54 de puncte în 21 de jocuri. Cu toate acestea, amânarea de luni între Juventus și Genoa se încheie, oamenii lui Sarri vor fi în continuare primii solo.

Meciul este echilibrat în prima repriză, cu o Atalanta deloc strălucitoare dar care închide toate spațiile lui Napoli, care se chinuie să preia frâiele jocului. Apoi șocul din repriza secundă, col gol decisiv al lui Mertens, aflat într-o poziție de ofsaid dubioasă. Imaginile momentan nu sunt fără echivoc și, prin urmare, Varul nu intervine, dar episodul stârnește discuții după greșelile lui Crotone (mâinile lui Mertens) și Cagliari (mâinile lui Bernardeschi).

Dar cel dintre Napoli și Juventus nu este un duel la ultimul episod de arbitru: băieții lui Sarri legitimează rezultatul atingând dubla de mai multe ori, găsindu-l într-adevăr cu Hamsik (gol anulat, dar de data aceasta părea mai regulat decât nu). Atalanta, care anul trecut a lăsat zero puncte Campaniei și cine i-a eliminat din Cupa Italiei anul acesta, câștigând la San Paolo, nu mai este bete-noire a azzurrilor.