Napoli și Roma câștigă și conving chiar și în afara casei

Napoli face poker la Lecce (1-4) după succesul din Liga Campionilor - Roma cucerește Bologna în zona Cesarini: 1-2

Sunt și ei acolo! Napoli și Roma, poate, nu vor avea haloul plin de farmec al lui Juve de la CR7 sau al lui Conte, dar între timp continuă să urce în clasament, aliniind goluri și victorii la fel ca rivalii amintiți mai sus. Meciurile din august au scos la iveală mai multe neajunsuri pe care Ancelotti și Fonseca s-au priceput însă să le corecteze, sau cel puțin să le ascundă. De fapt, amândoi continuă să primească mai multe goluri decât și-ar dori dar echilibrul s-a îmbunătățit mult, mai mult cu două atacuri de genul acesta, în care practic toată lumea marchează, devine greu să nu câștigi meciuri.

Azzurri și Giallorossi își permit și luxul de a practica o cifră mare de afaceri, de altfel fără a pune în pericol rezultatele: mai ușor pentru Fonseca, care găsise un adversar mai mult decât accesibil în Europa League, hotărât complicat pentru Ancelotti, proaspăt de la isprava împotriva lui. campioni de la Liverpool.

Lecce spera să poată profita de un efort atât de mare, în schimb Napoli, răsturnat de antrenorul lor (nu mai puțin de opt schimbări față de marți, cu Ospina, Maksimovic, Malcuit, Ghoulam, Elmas, Zielinski, Milik și Llorente pe teren) , a înfruntat meciul proaspăt și înfometat, afirmându-și superioritatea tehnică incontestabilă.

Llorente (28’) s-a gândit să rupă echilibrul, bun să profite de un recul și să-l învingă de aproape pe Gabriel, în timp ce Insigne (3’) și Fabian Ruiz au direcționat cele 40 puncte către Vezuvius cu un splendid picior stâng de la distanță (52’). ).

În acel moment, azzurrii s-au relaxat puțin și Lecce a profitat de ocazie pentru a scurta distanța cu Mancosu din penalty (61’), înainte ca Llorente să-și completeze frumoasa după-amiază cu laba finalului 4-2 (82’) .

„S-a dovedit a fi un meci bun chiar dacă nu perfect, pentru că am făcut câteva greșeli prea multe”, a comentat Ancelotti. – Nu a fost ușor, dar performanța a crescut și echipa a terminat bine, suntem în frunte și din punct de vedere fizic. Cifra de afaceri? Acest grup îmi oferă o alegere largă…”.

Victorie clară și niciodată în discuție pe cea a lui Lecce, spre deosebire de ceea ce s-a întâmplat la Bologna, unde Roma a luat cele 3 puncte da, dar luptă până la ultima suflare. Adevărata bătălie la Dall'Ara, așa cum era de așteptat între două dintre cele mai distractive echipe din campionat. Erau așteptate goluri și distracție, iar meciul, după o primă repriză ciudată care s-a încheiat cu 0-0, a fost la înălțimea așteptărilor cu o a doua repriză la egalitate, în care rossoblu și giallorossi s-au înfruntat deschis, în căutarea victoriei. Roma a fost prima care a deblocat-o cu încă o lovitură liberă splendidă a lui Kolarov, o bijuterie balistică care l-a lăsat uluit pe Skorupski, care a rămas nemișcat urmărind mingea umflarea plasei (48’).

Totuși, Bologna nu a stat pe picioare și în minutul 53 a egalat printr-un penalty de la Sansone, primit de Pairetto pentru un fault al aceluiași fundaș sârb asupra lui Soriano. Arbitru protagonist din nou în minutul 84 cu al doilea cartonaș galben pentru Mancini, pentru inevitabila expulzare care a lăsat Roma în 10.

Totul părea scris pentru o finală cu culori puternice roșu-albastru, în schimb echipa lui Fonseca, conform scenariului, nu s-a doar apărat, ci a încercat să o câștige până la final. Și tocmai în minutul 92, la câteva secunde de la gong, jocul lui Veretout a declanșat centrarea lui Pellegrini pentru lovitura de cap a lui Dzeko: Roma 2-1 și o mare petrecere galben-roșie.

„Am jucat bine, am dominat tot meciul – s-a bucurat Fonseca. – Ne-am spus că, dacă vrem să rămânem în frunte, trebuie să înfruntăm meciuri în deplasare precum cele de acasă, de aceea sunt fericit. Jucătorii au dat dovadă de caracter și mi s-a părut solidă și faza defensivă: muncim din greu pentru a îmbunătăți, această victorie este răsplata potrivită”.

Întâlnire miercuri, cu Napoli la San Paolo contra Cagliari și Roma la Olimpico cu Atalanta. Un bun teren de testare pentru ambele, care le-ar putea proiecta și mai sus.