Cupa Mondială: Messi ține, Franța suferă, dar câștigă

Debut amar al Argentinei lui Sampaoli, oprită la 1-1 de Islanda: în repriza secundă, numărul 10 al Barcelonei ratează un penalty care probabil ar fi hotărât meciul – Dimineața, Franța a învins cu greu Australia cu 2-1.

Nu e nimic de făcut. Lionel Messi, la Cupa Mondială, pur și simplu nu reușește să-și lase amprenta: dacă nu într-un mod negativ, așa cum s-a întâmplat astăzi în meciul de debut al Argentinei la Cupa Mondială din Rusia 2018, împotriva bobocului Islandei, la prima sa participare după ce a fost revelație a Euro 2016. Albicelestei nu au trecut de egalitatea (1-1) dar mai sunt: ​​după Eurogoalul lui Aguero și egalarea islandeză câteva minute mai târziu, Pulga a fost în repriza secundă să rateze lovitura de pedeapsă care ar fi avut. a dat prima, prețioasă victorie naționalei Argentinei. A fost inutil forțarea finală a băieților Sampaoli, care în ultimele minute l-au aruncat în bătaie și pe Gonzalo Higuain, lăsat inițial pe bancă în favoarea lui Kun Aguero.

În formația de start pregătită de fostul antrenor din Chile, pe teren a existat un singur „italian”: doar Lucas Biglia de la AC Milan joacă efectiv în Serie A, un record negativ față de festinele trecute, când cel puțin jumătate din selecția a venit din campionatul italian. În această ediție sunt însă puțini (în afară de Biglia doar Higuain, Dybala și Fazio), în timp ce Sampaoli nu a ezitat să eșueze excelent, precum cel al lui Icardi dar și al lui Perotti de la Roma sau Papu Gomez, preferând să lase loc jucătorilor. a campionatului argentinian, sau a ligilor minore (cum ar fi Mascherano care acum joacă în China) sau care nu joacă titular în cluburile lor (cum ar fi Rojo de la Manchester sau același portar Romero, până la urmă neconvocați din cauza unei accidentări) . Messi nu reușește așadar să-și imite rivalul din toate timpurile Cristiano Ronaldo, marele protagonist al meciului dintre Portugalia și Spania, iar Cupa Mondială pentru Argentina este deja în sus.

Dimineața, Franța lui Deschamps abia depășise Australia cu scorul de 2-1. Un penalty al lui Griezmann, acordat cu Var, și un gol al lui Pogba (lovitură deviată de fundașul australian), acordat grație tehnologiei liniei de poartă, au fost decisive. La mijloc, egalarea provizorie a Australiei, la un penalty, acordat pentru o neglijare senzațională a centralului Barcelonei Umtiti care a atins mingea cu mâna în suprafața de pedeapsă.