Cupa Mondială, finala va fi Franța-Croația

Cu goluri ale jucătorului Inter Perisic și jucătorului Juventus Mandzukic, Croația a învins Anglia cu 2-1 după prelungiri și a obținut acces în finala Cupei Mondiale din Rusia 2018, care va juca duminică împotriva celei mai bune echipe de tineret a Franței.

Va fi un pic de Italia în ultimul act al Cupei Mondiale din Rusia 2018. Perisic de la Inter și jucătorul lui Juventus Mandzukic marchează cele două goluri care înving Anglia și dau Croației prima finală istorică. La 20 de ani de la locul trei obținut în Franța '98 – cel mai bun rezultat al lor până acum – duminică, croații vor găsi în drum cocoșii lui Deuchamps, victorioși marți în cealaltă semifinală împotriva Belgiei.

În semifinala anului 1998, un dot de la Thuram i-a îndoit pe croați, predând finala împotriva Braziliei francezilor, care au ajuns din nou la numire ca favoriți. Nu atât pentru diferența de talent (pe acest front mijlocașul croat nu se teme de rival), cât pentru condiția fizică mai bună, având în vedere că Croația a revenit de la două victorii la penalty-uri și una în prelungiri.

În semifinală, englezii au trecut însă în avantaj, înscriind după 3 minute cu o lovitură liberă sub colțul de sus al lui Trippier. În prima repriză, Leii Majestății Sale joacă mai bine și au ocazia să dubleze avantajul, dar un Kane mai greoi decât de obicei ratează incredibil o șansă dublă în fața lui Subasic.

După interval, muzica se schimbă. Anglia s-a retras în cea mai exasperată blocare, renunțând să mai producă șuturi pe poartă, în timp ce Croația a câștigat treptat teren. Egalizarea a fost marcată de Perisic cu o împărțire în stilul lui Ibrahimovic: englezii au strigat joc periculos, dar fundașul a întârziat ca arbitrul să fluieră un fault.

Înainte de fluierul final, este timp pentru încă două ocazii croate. Cel mai senzațional, un post lovit din nou de Perisic după o acțiune personală înfrumusețată cu un pas dublu magnific.

Totuși, golul care a decis meciul a venit în prima repriză suplimentară. După ce a petrecut întreg meciul într-o stare apropiată de apatie, Mandzukic se aprinde la momentul potrivit. În minutul 108, atacantul lui Juve a ratat marcajul din gura, a primit o lovitură de cap de la Perisic ca de obicei și a tras cu piciorul stâng spre poartă.

Ar fi timp să-și revină, dar Anglia nu a reușit să creeze nici măcar o șansă de egalare. Finala va fi Croația-Franța.