Cupa Mondială – Italia ko, Costa Rica ca Coreea

Aveam nevoie de o Italia combativă încă de la început, dar Costa Rica făcea jocul, cel puțin din punct de vedere tactic – „ticoșii” își folosesc toate armele, începând de la apăsarea pe deținătorii mingii, care de multe ori se transformă în restartări – Să spun adevărul, cel mai mare gol al primei reprize este al nostru, dar Balotelli îl devorează.

Italia eșuează! În afară de o pasă pentru optimile de finală, meciul cu Costa Rica s-a dovedit a fi devastator pentru ambițiile noastre și ne-a condamnat la o marți de foc împotriva Uruguayului. La Natal, de fapt, vom juca pentru orice și nu contează că o remiză ne-ar califica în etapa următoare: va fi o finală, punct. Și să ne gândim că un singur punct ar fi fost suficient pentru a profita la maximum de finala grupei, în schimb va trebui să o jucăm până la final. Meciul de ieri a fost de vină, niciodată jucat cu adevărat de azzurri, incapabil să îl interpreteze din start și să-l facă să se întoarcă în repriza secundă, cu jocuri aproape compromise.

Aveam nevoie de o Italia combativă din start, dar Costa Rica joacă jocul, cel puțin din punct de vedere tactic. „Ticoșii” își folosesc toate armele, începând de la apăsarea pe suporturile mingii, care se transformă adesea în reporniri. Să spun adevărul, cel mai mare gol al primei reprize este al nostru, dar Balotelli îl devorează după ce Pirlo îl aruncă față în față cu Navas cu un lob supradimensionat. Este începutul finalului, pentru că în minutul 44 Ruiz ne pedepsește cu o lovitură de cap care nu permite replici (1-0). Jumătatea ceartă care izbucnește la pauză este emblema nervozității azzurrilor: „ticoșii” ne țin în strânsoarea lor! Prandelli speră să inverseze trendul cu Cassano, care intră în locul lui Thiago Motta la începutul reprizei secunde pentru un 4-3-3 destul de ofensiv, cu Balotelli ca atacant central și Candreva ca extremă dreaptă. Totuși, mutarea nu funcționează și antrenorul începe curând un vârtej de înlocuiri, menite să schimbe inerția unui meci care acum a fost abordat.

Insigne vine pentru fundașul Lazio, Cerci ia locul unei rude îndepărtate a lui Marchisio din hombre del partido văzut împotriva Angliei. Totuși, mișcările se dovedesc a fi inutile pentru că Costa Rica ține perfect terenul, făcând sterile mișcările ofensive ale Italiei. „A fost un joc care a început prost, abordarea a fost greșită – a gândit Prandelli la conferința de presă. – Apoi am primit golul și din minutul 51 nu am putut să tragem pe poartă. Acum trebuie să ne recuperăm energia, este necesar. Aceasta este o grupă dificilă, o știam și vom juca totul împotriva Uruguayului. Să încercăm să ne recuperăm energia, va fi fundamental”. De altfel, azzurrii au părut obosiți, aproape goliți de căldura umedă a Recifei care a nivelat valorile pe teren mai mult decât s-ar fi putut aștepta.

Prognozele roz trebuie puse la sertar, marți împotriva Uruguay-ului lui Suarez va fi un adevărat playoff pentru optimile de finală. „Meci dificil, pentru noi și pentru ei – a explicat Prandelli. – Va trebui să fim pregătiți nervos și psihic. Trebuie să credem, am înfruntat și învins deja echipa lui Tabarez acum un an în Cupa Confederațiilor. De data aceasta vom juca pentru calificare, noi și ei". Așa e, jocurile sunt încă deschise. Vina unei Italie incapabile sa bata un adversar inferior atat tehnic cat si tactic, dar nu din punct de vedere competitiv. Am spus-o, vai să subestimăm Costa Rica! Totuși s-a întâmplat, iar acum nu mai rămâne decât să remediem împotriva Uruguayului. Marja de eroare s-a epuizat, nu vor mai fi permise greșeli marți. Altfel, visul lumii se va transforma într-un coșmar.