Cupa Mondială, Franța prima semifinalistă: Uruguay ko

Primul sfert de finală a fost câștigat de naționala lui Deschamps, care a revenit în primii 4 după 12 ani (din Berlin 2006…) – Nimic de făcut pentru Uruguay de la mutantul Tabarez, orfanul lui Cavani.

Emotionantul Uruguay al lui Tabarez nu a reusit: inima nu este de ajuns pentru nationala charrua, orfana lui Matador Cavani, iar meciul cu Franta nu are surprize in acest sens. Cea mai bună echipă a câștigat, cu cei mai buni jucători. Scorul doi la zero, cu goluri ale lui Varane și Griezmann pe o rață zgomotoasă a fostului portar de la Lazio Muslera. Dar senzația este că oricum nu ar fi fost nimic de făcut: Uruguay practic nu șutează niciodată pe poartă în 90 de minute. Absența atacantului PSG este prea grea, Suarez singur nu poate garanta goluri sau pressing, așa că apărarea, până acum aproape perfectă în acest Mondial, cedează și ea. De altfel, Celeste primise până acum un singur gol în 4 meciuri, ca Brazilia. Și le câștigase pe toate, ca și Belgia (care în această seară provoacă Brazilia să ajungă în semifinale în franceză). Totuși, nimic de făcut în acest prim sfert de finală: două goluri primite și o înfrângere justă.

Așa că foarte solidă Franța a lui Deschamps merge în semifinale: astăzi Mbappé a rămas uscat, dar întreaga echipă a convins mai întâi măcinând jocul și apoi controlând cu autoritate avantajul dobândit. Ultimele două când Franța a ajuns în semifinalele unei Cupe Mondiale, a ajuns întotdeauna în finală: în 2006 a pierdut în fața Italiei, în 1998 a câștigat titlul învingând-o cu 3-0 pe Brazilia lui Ronaldo.