Campionatele Mondiale de înot: Pellegrini de aur la 200 m liber

Olimpica a câștigat finala cu un timp de 1'54"73, învingând-o pe campioana olimpică în vigoare, americanca Katie Ledecky care a terminat în 1'55"18, la egalitate cu australianca Emma Mckeon – Pellegrini: „Pentru mine sunt ultimele 200. freestyle în competițiile internaționale”

Isprava Federica Pellegrini la Campionatele Mondiale de înot de la Budapesta. Înotatorul italian a luat aurul la 200 m liber după o super revenire pe Ledecky.

Olimpica s-a impus în finală cu un timp de 1'54"73, învingând-o pe actuala campioană olimpică, americanca Katie Ledecky care a terminat în 1'55"18, la egalitate cu australianca Emma Mckeon.

”Sincer, nu știu ce s-a întâmplat – a comentat Pellegrini la finalul cursei -. Încă nu am realizat asta, chiar nu credeam că este posibil. Am încercat până la final, cred că am făcut cursa perfectă. Nu știu unde am găsit energia în ultimul tanc, știu doar că în capul meu îmi doream medalia. A fost important după ce s-a întâmplat anul trecut la Rio (când a terminat pe locul al patrulea, ed), dar nu m-am gândit niciodată că voi câștiga. Îl bate pe Ledecky? Indiferent de toate, a fost important pentru mine să câștig. În viață nu se știe, astea pentru mine sunt ultimii 200 de stil liber în competițiile internaționale. Voi continua să înot pe alt traseu. Acum pot spune că sunt în pace cu mine însumi.”