Campionatele Mondiale de ciclism: Trentin batjocorit de Pedersen

După o cursă istovitoare sub ploaie, Campionatul Mondial de la Harrogate îi dezamăgește pe azzurri, în ciuda faptului că sunt protagoniști, Trentin pe locul al doilea și Moscon al patrulea – elvețianul Kung al treilea, Sagan doar al cincilea – prăbușirea senzațională a lui Van der Poel la 12 km de sosire.

Sub potopul de la Harrogate Matteo Trentin găsește medalia de argint dar trebuie să adune cea mai mare dezamăgire a carierei, ratând irisul, învins clar de danezul Mads Pedersen, când până acum, olandezul Mathieu Van der Poels, prăbușindu-se, devenise marele favorit în sprintul în trei care a decis campionatul mondial englez. Competiție agravată de ploaia și frigul năprasnic care au dus la retragerea unor nume excelente precum Valverde, campioana-apărătoare, Quintana, Roglic, Sam Bennett, Gilbert (tot din cauza unei căderi), circuitul Harrogate cu virajul său scurt, dar intens. a fost mai dur decât se aștepta, provocând o selecție naturală tură după tură.

La startul ultimei curse, cursa a fost condusă de un cvintet cu doi italieni, Moscon și Trentin, un danez Pedersen, un elvețian Stefan Kung și un olandez Van der Poel, unul dintre marii favoriți ai ajunului cu Peter Sagan și Julien Alaphilippe. Campion mondial de juniori la Florența în 2013, campioană mondială de ciclo-cross, Van der Poel a fost cel mai periculos client prezente în haita de pasionați care aduseseră avantajul față de lotul lui Sagan, Alaphilippe și Van Avermaet până la aproximativ 1’20” unde italienii Bettiol și Colbrelli au fost la colț fără să tragă vreodată cu doi coechipieri în față. Întorsătura care a aprins și mai mult speranțele albastre a avut loc la aproximativ 12 km de linia de sosire, când Van der Poel a cedat brusc în strânsoarea unei evidente crize de foame, atât de mult încât până și roțile plutonului de urmărire care a ajuns și l-a tras. oprit.

Pe ultima porțiune înainte de sosire, Kung a accelerat și Trentin și Pedersen au rezistat bine, în timp ce Moscon a cedat, care va ajunge abia pe locul patru la linia de sosire. Tricoul curcubeu era acum un meci în trei: la 200 de metri Trentin a sprintat și a fost cel mai rapid dintre trio, dar pedalarea lui și-a pierdut imediat putere atât de mult încât a fost reasamblat de Pedersen care a câștigat cu o marjă bună față de italian. Al treilea a fost Kung. Apoi, în spatele lui Moscon, a venit al cincilea Sagan, care părăsise lotul plecând în căutarea liderilor în speranța - deși redusă la o pâlpâire - de a lua înapoi tricoul curcubeu pentru a patra oară. Nu a reușit dar ca un mare domn al pedalei a salutat publicul în timp ce trecea linia de sosire, îmbibat în apă. Tricoul curcubeu care trece de la Valverde pe umerii unui tânăr care nu a câștigat încă o cursă, dar care, terminând pe locul al doilea în spatele lui Niki Terpstra în Turul Flandrei 2018, a arătat că nu este orice Carneade.

Gânduri 2 despre „Campionatele Mondiale de ciclism: Trentin batjocorit de PedersenMatei 22:21

1. Trentin a făcut un campion mondial danez mediocru care probabil va reprezenta tricoul Iris într-o manieră nedemnă. Un adevărat campion nu ar fi ratat această ocazie!!! Gimondii, Argentinii, Moser, Cipollini și Bettini erau de un calibru diferit.