CUPA MONDIALĂ – Brazilia, înainte cu fiori: a învins Chile doar la penalty-uri. Columbia elimină Uruguay

CUPA MONDIALĂ – Doar la penaltyuri, Brazilia a reușit să se califice în sferturile de finală învingând Chile: eroul zilei nu a fost Neymar, ci fostul jucător de la Inter Julio Cesar care a salvat două penaltyuri – Prelungiri s-au încheiat 1 la 1, dar Pinilla a lovit bara transversală la final – Columbia elimină Uruguay (2-0) care suferă din cauza lipsei lui Suarez

Hai că da, dar ce fior! Brazilia elimină Chile și se califică în sferturile de finală, unde pe 4 iulie va înfrunta Columbia, câștigătoarea celuilalt optim în fața Uruguayului. Dar dacă a fost o chestiune de administrare obișnuită pentru Cafeteros, nu același lucru se poate spune despre Seleçao. De altfel, oamenii lui Scolari au avut nevoie de lovituri de pedeapsă pentru a învinge Chile, care s-a dovedit a fi un adversar dur și hotărât. Și astfel eroul lui Belo Horizonte nu este Neymar, ci Julio Cesar: fostul portar Inter a salvat două penalty-uri care, grație ultimului șut pe stâlp a lui Jara, le-au adus calificarea. Mai întâi a fost echilibrul total, Brazilia conducând în minutul 18 datorită lăbuței lui David Luiz și la Roja reușind să egaleze în minutul 32 cu Sanchez, favorizat de o greșeală a lui Hulk. Pe scurt, fără fotbal bailado în stil samba, ci o garra drăguță mult mai apropiată de stilul chilian. Meciul a continuat astfel dincolo de minutul 90 și oaspeții aproape că îl duc acasă, dar șutul lui Pinilla a lovit transversala. Deci inevitabile penalty-uri și Brazilia a fost mai bună acolo, atât în ​​faza de marcare (David Luiz, Marcelo și Neymar au marcat), cât și în neutralizare (Pinilla și Sanchez au salvat, șutul lui Jara pe stâlp). Rezultat maxim fără încântare pentru Seleçao, ca de fapt în întreaga lume, dar petrecere mare și întâlnire în Columbia la Fortaleza. Da, Cafeteros nu încetează să uimească! După ce au „rulat” Grecia, Coasta de Fildeș și Japonia în faza grupelor, au făcut-o din nou împotriva Uruguayului. Într-o Maracană împărțită egal între cei doi suporteri s-a pus în scenă un meci tensionat și distractiv, în care s-a impus tehnica hotărât superioară a echipei lui Pekerman. De fapt, fără Suarez, Uruguay s-a dovedit a fi mic, în timp ce Columbia și-a arătat încă o dată tot talentul. Impresionant James Rodriguez, acum singur golgheter cu 5 goluri. Ieri a marcat două dintre care unul (primul) de o frumusețe rară: în minutul 28 bijuteria lui Monaco a controlat mingea cu pieptul înainte de a o trimite în spatele lui Muslera cu un voleu cu piciorul stâng de la peste 25 de metri. Al doilea a fost mult mai „obișnuit”, dar poate și mai important, pentru că a permis Columbiei să închidă conversația (50’).

Astăzi este rândul Olandei și Costa Rica, care vor juca împotriva Mexicului și, respectiv, Greciei. Pe hârtie, meciul care nu trebuie ratat este cel al Oranjelor, care la ora 18 îi vor provoca pe mexicani în cuptorul de la Fortaleza. „Nu poți juca la 13 (ora locală, n.red.) cu 32° – a tunat Van Gaal în conferința de presă. – FIFA va trebui să ne dea time-out”. Probabil că acest lucru se va întâmpla, dar în orice caz clima ar putea favoriza Mexicul, scurtând astfel decalajul tehnic dintre cele două echipe. Mai puțin captivant, dar nu pentru acest lucru evident, al optulea din cele 22 dintre Costa Rica și Grecia. Un meci între două mari surprize ale acestei Cupe Mondiale va fi organizat la Recife: nimeni în ajun nu s-a gândit că ticoșii ar putea trece în grupă cu Italia, Anglia și Uruguay și nici măcar grecii nu s-au bucurat de o credibilitate deosebită. Și în schimb ei vor fi cei care vor juca pentru trecerea în sferturi, în timp ce ceilalți se vor uita în fața televizorului.