Cupa Mondială 2018: Italia-Albania 2-0

Italia lui Ventura nu a greșit: la Palermo, a învins Albania cu 2-0 și a ținut pasul cu Spania în fruntea grupei G calificări la Cupa Mondială 2018 – Goluri de la De Rossi și Immobile.

Italia lui Ventura nu a greșit: la Palermo, a învins Albania cu 2-0 și a ținut pasul cu Spania în fruntea grupei G calificări la Mondialul 2018. A făcut-o într-o seară marcată și de suspendarea temporară a meciului din a doua repriză pentru bombele de fum lansate de un grup de ultrași albanezi: dar sunt trei puncte grele, care ar trebui să blocheze locul secund util pentru play-off, așteptând să caute lovitura de stat din septembrie pe pământ iberic.

După 10', datorită unui fault naiv, dar clar al lui Basha, care l-a copleșit pe Belotti în zonă, De Rossi a reușit să meargă la penalty, pentru a marca al 20-lea gol pentru azzurri, al 3-lea pe stadionul din Palermo. Golul finalului de 2-0 a fost semnat în schimb în repriza secundă de Ciro Immobile de la Lazio, în urma unei centrari a lui Zappacosta.