Milan, înfrângere îndrăzneață împotriva romilor

Giallorossi îi copleșesc cu 4-2 la Olimpico pe băieții lui Allegri, care până la urmă au o reacție, dar nu e de ajuns – Berlusconi: „Vă asigur că Balotelli nu va ajunge. Drogba îmi place foarte mult, dar în momentul de față costă prea mult, doar echipele rusești și arabe o pot lua”.

Da, spectacolul a fost chiar la Olimpico. Roma și Milan au răspuns pozitiv așteptărilor pe care oamenii de fotbal le-au pus asupra lor, oferind o seară de fotbal grozav culminat cu un total de 6 goluri. Păcat pentru rossoneri că 4 au fost marcați de gazde, cu siguranță autorii celei mai bune performanțe a sezonului. Și să cred că Milan a început destul de bine, atingând plasa cu El Shaarawy după doar 57''. Dar se știe că problema rossonerilor este apărarea, mai ales la loviturile goale. Astfel, după o mare salvare a Ameliei asupra lui Osvaldo, golul de ruptură a sosit, întâmplător, dintr-un corner (13). Lovitura de cap a lui Burdisso l-a lăsat împietrit pe Yepes, care de atunci nu și-a mai revenit niciodată. Și mai senzațională a fost greșeala columbianului din minutul 24, când Osvaldo a plecat singur pentru 2 – 0. Rossonerii tocmai ajunseseră să egaleze cu El Shaarawy (Goicoechea s-a priceput foarte bine să-l hipnotizeze), dar cu o apărare ca aceasta. este puțin de făcut. Ariergarda lui Milan chiar a luat o seară proastă, atât de mult încât rivalii lor (cu siguranță nu un exemplu în sector) au părut un zid de netrecut.

În minutul 30 meciul a căpătat contururi neașteptate: mizerie și minge rossonerilor către De Rossi, un pas prin intermediul lui Lamela și un gol de 3 – 0. Un dezastru pentru Milan, o plăcere totală pentru Roma. Scenariul nici nu s-a schimbat în repriza a doua. Mai întâi Totti a fost aproape de a face 4 – 0 cu un șut cu piciorul stâng la marginea barei, apoi Lamela a găsit-o cu o lovitură de cap în minutul 61. Dacă giallorossi ar fi fost o echipă „normală” meciul s-ar fi încheiat acolo, dar nu sunt, la bine și la rău. Și după ce ne-au arătat partea bună a monedei timp de peste o oră, băieții lui Zeman au scos-o pe cea mai puțin convingătoare. Atacati de un AC Milan cu tractiune fata foarte puternica (in interiorul lui El Shaarawy, Boateng, Bojan si Pazzini), giallorossii au suferit prea multe dificultati. Mai întâi au coborât la 10 din cauza expulzării lui Marquinhos (minge de mână de la ultimul om, decizie fiscală dar în esență corectă), apoi au primit golul pentru a face 4 – 1 (Pazzini la un penalty obținut de același atacant pentru un fault de Goicoechea). Un minut mai târziu vine 4 – 2 de la Bojan, fostul meciului, bun să termine cu un gol nepăzit.

Așa s-a terminat, cu Roma în triumf (dar încă sunt prea multe incertitudini) și Milan lingându-și rănile. Paradoxul este clar: echipa joacă destul de bine, dar are o apărare sită. „Cred că a fost un meci foarte ciudat – a declarat Allegri după meci – la început am fi putut lua conducerea și am fi primit un gol dintr-un corner, apoi am fi putut egala și am fi luat conducerea cu 2-0. îmbunătăţim la loviturile de departajare, fizic am fost suficient de sus, nu am fost foarte agresivi la reluări, trebuia să facem mai bine”. Totuși, nu totul este de aruncat, pentru că campionatul este încă lung și piața transferurilor este pe cale să vină în ajutor. Înainte de meci Silvio Berlusconi exclusese nume care păreau fierbinți: „Vă asigur că Balotelli nu va sosi. Drogba îmi place mult, dar în momentul de față costă prea mult, doar echipele rusești și arabe îl pot lua. Milan nu mai poate lua jucători în toată regula, trebuie să ne concentrăm pe jucătorii tineri și pe piața transferurilor. Pe cine vom primi? Nu pot spune, de fiecare dată când vorbesc despre un jucător prețul crește. În orice caz, vor fi tineri ca perspective și viitor”. Și, eventual, apărători. Pentru că, dacă Milan vrea cu adevărat să încerce o revenire în Liga Campionilor, va trebui în principal să se consolideze acolo.