Milano, la egalitate cu Genova. Astăzi depinde de Inter și Napoli

Remiza spectaculoasă a lui Marassi este în esență corectă, dar va sfârși prin a-i încânta mai presus de toți ceilalți concurenți pentru locul trei: Lazio, Napoli și Inter sunt astăzi pe teren.

Câte un punct fiecare care este convenabil pentru toată lumea, cu excepția poate celor implicați direct. Sampdoria-Milan s-a încheiat la egalitate, un 2-2 distractiv și, pe alocuri, spectaculos care, însă, cu cifre în mână, pare să-i mulțumească mai mult pe ceilalți concurenți ai locului trei. Lazio, Napoli, Inter, Fiorentina însăși vor juca știind că pot câștiga teren pe Sampdoria, momentan singur pe locul trei, ca să nu mai vorbim de Milan care riscă să se treacă în plină luptă. Totuși, paharul nu este complet gol: blucerchiatii rămân în zonele foarte nobile ale clasamentului și rossonerii au compensat jena de săptămâna trecută. Nu a fost ușor să ieși nevătămată de pe Marassi, un teren în care echipa lui Mihajlovic nu pierduse niciodată, mai ales după ce a fost jos la începutul reprizei secunde. În schimb, Milan a dat dovadă de mândrie și spirit de reacție, revenind la un meci care părea destinat să se termine prost. „Băieții au făcut un meci grozav, păcat pentru că am meritat cele trei puncte – a gândit Inzaghi. – Totuși, performanța rămâne, am revăzut acel spirit pe care îl pierdusem în meciul cu Palermo”. Pe lângă semi-revenirea, trebuie subliniat meciul lui El Shaarawy, marcând din nou (și ce gol!) după o eternitate fotbalistică (24 februarie 2013, acum 622 de zile). Faraonul a spart jocul după doar 10 minute cu un șut spectaculos cu piciorul drept, absolut de neoprit pentru Romero. Milan, desfășurat de Inzaghi fără atacant central (Menez false nueve) și cu Bonaventura pe linia de mijloc, a reușit suficient de bine prima repriză pentru a înșela că antrenamentul era aproape închis. Nimic mai greșit, pentru că chiar înainte de pauză Sampdoria a egalat cu Okaka, bun să-i anticipeze în reprize pe Bonera și Diego Lopez (46’). Rossonerii au simțit ciupirea și la începutul reprizei secunde au primit golul de 2-1 al lui Eder, care s-a grăbit să profite de neatenta neatenție la o lovitură de joc a lui Bonera și companie. Părea terminat, dar în schimb a sosit spiritul invocat de Inzaghi. Penalty-ul lui Menez (handbal lui Mesbah) a readus rezultatul la egalitate, pentru un final 2-2 care pare a fi cel mai corect rezultat.

Astăzi, însă, mulți îl pot depăși pe Milan, mai ales Napoli și Inter. Azzurrii vor fi primii care vor intra pe teren împotriva Fiorentinei (18) la ultimul apel pentru zona Europei. „Îl respect pe Benitez dar nu vreau să vorbesc despre el, ne-a snobocit neprezentând la conferința de presă” tachinarea lui Montella, la care spaniolul a răspuns prompt. „Am cel mai mare respect pentru el și pentru echipa sa – cuvintele lui Rafa la Radio Kiss Kiss. – Va fi greu să joci la Franchi și să luăm cele trei puncte, dar vom încerca”. Napoli are datoria să facă asta, momentan una dintre echipele în cea mai bună formă din campionat și cu potențial exploziv. După cifra de afaceri masivă (și reușită) de joi, Benitez va putea să-i trimită pe proprietarii proaspeți și încărcați. Așadar, în 4-2-3-1 al casei, îi vom revedea din primul minut pe Higuain, Callejon, Hamsik, Inler și David Lopez, pe lângă imobilul Insigne. Montella are îndoieli legate în principal de formație: 4-3-1-2 cu Mati Fernandez în spatele lui Cuadrado și Babacar sau 3-5-2 cu Ilicic alături de senegalez și columbian la mijloc? Prima variantă este probabil să câștige, cu Mario Gomez gata să preia de pe bancă.

Seara (20.45) va reveni Inter să încerce să scurteze clasamentul. Verona fostei lui Mandorlini va ajunge la San Siro, dar cu siguranță nu va fi un moment pentru sentimentalism. Niciodată până acum nerazzurri nu au fost chemați la victorie, atât pentru întrebări de puncte, cât și pentru antrenorul lor, confirmat de conducere, dar antipatic de majoritatea lumii Inter. „Va trebui să încălzim publicul – a explicat Mazzarri. – Dar sper că oamenii noștri ne vor ajuta dacă avem momente grele”. Vom vedea ce se întâmplă, cert este că lui Thohir nu i-ar plăcea un alt rezultat decât victoria. „Eu nu mă evaluez pe mine, ceilalți sunt cei care trebuie să-mi judece munca – trecut peste antrenor. – E adevărat că am ratat câteva meciuri, dar cred că ar trebui să ne uităm la paharul pe jumătate plin. Între timp, binecuvântez pauza care urmează să sosească, sper să ne ajute să recuperăm cât mai mulți jucători. Dacă se va întâmpla asta, vom putea face pe oricine de rușine”. În această seară, însă, va mai fi o urgență, cu Guarin indisponibil, iar Hernanes și Nagatomo învinețiți pe bancă. Mazzarri îi va juca pe flancuri pe Obi și Dodò, pe Kuzmanovic, Medel și Kovacic la mijlocul terenului, cu Icardi și Palacio în față, în speranța că Trenza va putea găsi acel gol care le lipsește din 10 mai (double împotriva Lazio). Mandorlini va răspunde cu obișnuitul 4-3-3 cu Luca Toni și Juanito Gomez sub observație specială.