Milan ko și fără depășiri, Napoli și Fiorentina zâmbesc din nou

Înfrângere internă zgomotoasă a Milanului împotriva Speziei, dar datorită unei erori evidente a arbitrului în refacere - Napoli cucerește Bologna - Potopul de goluri de la Fiorentina împotriva Genovei: 6 la 0

Milan îi face pe harakiri, Napoli și Fiorentina să-și regăsească zâmbetele. The luni noaptea a campionatului oferă o surpriză senzațională și anume înfrângerea rossonerilor în fața Speziei, dar și revenirea în succes a azzurrilor și a Violei, capabile să învingă fără probleme Bologna și Genoa. Totuși, este evident că acoperirea, în ciuda lui, este luată de echipa lui Pioli, chiar dacă greșeala gravă a arbitrului Serra cântărește enorm pe ko de la San Siro, care de fapt i-a negat victoria Diavolului: fluierul. cu care el a golit Messias, ignorând regula avantajului, este foarte grea în condițiile în care s-a desfășurat în plină refacere, în acțiunea premergătoare poartei speziene.

Arbitrul ne-a cerut scuze – a dezvăluit Pioli -. Ne pare rău pentru persoană, acesta și-a cerut imediat scuze și și-a pus mâinile pe cap pentru că și-a dat seama imediat că a greșit”. Dincolo de greșeală, oricât de gravă ar fi ea (doar gândiți-vă că Haga, un eveniment mai mult unic decât rar, și-a dat chiar scuze oficiale și că Serra va fi oprit pentru mult timp), totuși, a doua repriză proastă cu care Milan a frustrat prima, în schimb a jucat foarte bine și a terminat 1-0 doar pentru multele greșeli în fața porții, Hernandez mai presus de toate, nefericit în a scoate un penalty acordat de Serra pentru un fault al lui Provedel asupra lui Leao.

Portughezul s-a consolat însă imediat după ce a găsit primul gol cu ​​un lob frumos, cu doar un moment înainte de pauză (46'). Părea preludiul unei victorii ușoare, dar totul s-a schimbat în repriza secundă pentru că Spezia a găsit mai mult curaj, tot datorită declinului fizic al Diavolului, slăbit evident de absențe și oboseala post-cupa Italiei. Și așa au găsit ligurii remiza cu Agudelo (64'), obligându-i pe rossoneri să-și pună căștile la loc, în căutarea a 3 puncte fundamentale în cheie tricoloră.

Au fost oportunități de câștig, dar și echipa lui Thiago Motta le-a avut și pe ale lor, confirmând un Milan lung și deconectat, la cheremul evenimentelor dincolo de orice explicație rezonabilă. Meciul s-a decis însă în refacere: mai întâi golul anulat de Messias, apoi bara transversală de Ibrahimovic, în final contraatacul lui Kovalenko finalizat de Gyasi, pentru senzaționalul 1-2 Spezia. „Această înfrângere doare, dar nu trebuie să ne condiționeze – oftă Pioli -. E o glumă goală pe care nu am vrut-o, am ratat o ocazie. Nu am reușit să obținem victoria pe care ne-am dorit-o, dar acum trebuie să ne gândim la meciul următor. Toată lumea poate avea o zi proastă, dar trebuie să revenim repede la curse.”

Dispoziție opusă pentru Napoli lui Spalletti, care, grație succesului de la Bologna, dă o carte curată celor întâmplate joi în Cupa Italiei. Câștigul a fost esențial, mai ales că duminică viitoare va fi Milan-Juventus în timp ce azzurrii o vor găzdui pe Salernitana pe stadionul Maradona. Totuși, turul favorabil nu ar fi fost așa fără cele 3 puncte ale lui Dall'Ara, obținute grație unei performanțe excelente în care mai ales Lozano strălucea, autorul douaturii decisive pentru finala 2-0.

Chucky a dat un gol în fiecare repriză, prima în minutul 20 cu un pas de la Elmas, al doilea în minutul 47 cu un tap-in pe cât de elegant, pe atât de nemilos după o pasă bună pe lângă Fabian Ruiz. Cu toate acestea, reducerea victoriei azzurrilor doar la Mexic ar fi un eufemism, având în vedere că întreaga echipă a jucat bine și a a anihilat Bologna lui Mihajlovic, periculos doar în finală cu o lovitură liberă a lui Svanberg care a ajuns în bară.

Echipa lui Spalletti in loc sa aiba multe ocazii si faptul ca au revenit oameni cheie precum Zielinski si Fabian Ruiz nu poate fi o coincidenta. Cea mai bună veste pentru Napoli este însă revenirea pe terenul lui Osimhen, care l-a preluat de la Mertens în minutul 71 și a fost aproape de a marca în minutul 88: nigerianul este încă departe de cea mai bună formă a sa, și joacă și el. cu o mască care nu poate decât să-i condiționeze puterea tehnico-atletică copleșitoare, dar chiar și la 30% și cu o autonomie redusă mai poate face diferența.

„Când echipa înțelege calea de urmat, are caracteristici foarte specifice și de ce, dar din când în când pierdem acel fir și devenim prea moale, prea banal – a comentat Spalletti -. Am lăsat pe stradă pete greu de găsit. Am avut foarte multe absențe, e adevărat, dar au fost jocuri care nu se puteau pierde și cei din față sunt puternici. Trebuie să terminăm în primele patru și avem calitatea să o facem, dar uneori pierderea jocului este o problemă”.

Evident, antrenorul nu și-a revenit încă din dezamăgirile din ultima perioadă, dar poate privi cu mai mult optimism spre viitor.

S-a gândit apoi să închidă ziua a 22-a Fiorentina, care a anihilat literalmente Genova lui Konko. Da, pentru că în așteptarea lui Bruno Labbadia, germanul ales de directorul sportiv în locul lui Shevchenko (azi va ajunge în Italia și va conduce mâine primul antrenament), francezul a mers pe bancă și a condus echipa în grea 6-0 a francilor. Odriozola, Bonaventura, Vlahovic, Biraghi (de două ori) și Torreira i-au oferit lui Italiano o seară de pură academie, care i-a permis Violei să meargă la 35 de puncte precum Roma și Lazio, cu meciul de la Udine încă de recuperat. În cursa pentru Europa, pe scurt, există și Fiorentina, în timp ce Genova, mai mult decât schimba antrenorii, ar fi bine să intervină pe piață, altfel mântuirea va deveni cu adevărat imposibil de realizat.