Milan-Juve, frica face 0-0.Goleada pentru Napoli si Roma

Frica de a pierde și condițiile proaste de la San Siro îi blochează pe Milan și Juve la egalitate fără goluri – Ibra se accidentează din nou – Roma cucerește în schimb Empoli și Napoli câștigă derby-ul Campaniei cu un patru-de-un fel.

Linie plată. The 0-0 între Milan și Juventus fotografiază perfect ceea ce s-a văzut la San Siro, mai mult pe un teren la fel de urât ca meciul. Meciul mare așteptat cu nerăbdare din cea de-a 23-a zi nu a început niciodată, parțial din cauza dificultăților dezvăluite de cele două echipe, mai ales din cauza fricii de a pierde care a preluat definitiv dorința de a câștiga.

Bineînțeles, în ceea ce privește Scudetto-ul este un pas greșit foarte greu, dar poate că Pioli, cel puțin până în prezent, se gândește mai mult la protejarea zonei Ligii Campionilor, înființată de un Allegri, la rândul său, mai bucuros să rămână în slipstream decât a fi detașat. Filmul meciului, de altfel, confirmă că s-au făcut niște calcule, pentru că dacă s-a văzut ceva în prima repriză, nu același lucru se poate spune despre a doua, unde rossoneri și bianconeri, de fapt, au fost la fel de multumiti. Totuși, imaginea a două echipe obosite rămâne, în chinul diverselor probleme, pe care poate că restul și piața de transferuri le vor ajuta să le rezolve.

Prima servește mai ales la Milano, a apărut deja în jos de la meciul de Cupa Italiei cu Genoa și forțat să facă față încă o accidentare a lui Ibra, a ieșit după 28' cu o problemă la tendonul lui Ahile, al doilea în schimb, înțelegându-se că și Maldini va trebui să demonstreze ceva (prioritatea rămâne un fundaș, între timp, însă, atacantul de 18 ani Lazevic ajunge din Red Star), pare să preocupe în principal Juve, agăţându-se de visul de îl smulge pe Vlahovic de la Fiorentina şi lansează astfel asaltul asupra primelor poziţii. Cu toate acestea, prezentul spune altceva, cu rossonerii slăbiți chiar și în cap după înfrângerea zgomotoasă în fața Speziei și bianconerii incapabili să facă nici măcar un șut pe poarta lui Maignan (nu este o întindere jurnalistică: scorul șuturilor în oglindă, de fapt, se citește un zero răsunător!).

„Am făcut jocul potrivit pentru momentul nostru și pentru adversar, dar ne-a lipsit ceva în suprafața de pedeapsă – analiza lui Pioli -. Nu am fost precisi si decisivi in ​​jocul final, atunci terenul in aceste conditii nu ne-a ajutat. Paharul este pe jumătate gol, dar pentru punctele pierdute împotriva Speziei mai degrabă decât pentru această remiză. Acum vom avea două meciuri care ne vor spune multe despre viitorul nostru, dacă vom câștiga derby-ul vom rămâne aproape de Inter până la final, altfel va trebui să transpirăm prin calificarea în Liga Campionilor până în ultima zi. ".

„A fost un joc echilibrat, un egal corect, dar sunt mulțumit pentru că l-am ținut pe Milan la 7 puncte – al lui Allegri -. Mai sunt multe curse și pentru noi a rămâne la distanța potrivită era important, în cazul unei înfrângeri am fi terminat în 10. Ne dorim să terminăm în primele patru și în ultimele jocuri am câștigat multe puncte, au mai rămas câteva meciuri și am jucat deja trei meciuri directe”.

Câștigă fără niciun fel de problemă în schimb pt Napoli și Roma, care au asfaltat literalmente Salernitana și Empoli pe dedesubt o avalanșă de goluri. Doar golurile înscrise sunt aceleași, pentru că dacă 4-1 al lui Maradona a fost în general previzibil, nu același lucru se poate spune despre 4-2 al lui Castellani, unde am văzut cea mai bună performanță sezonieră a oamenilor lui Mourinho, cel puțin în prima dată. În ceea ce privește clasamentul, însă, Spalletti zâmbește mai presus de toate, după ce a sărit pe locul doi în coabitare cu Milan. Succesul azzurrilor nu a fost niciodată cu adevărat pus sub semnul întrebării, chiar dacă Salernitana decimată de Covid și absențele s-au ținut pe cont propriu de cel puțin 45’, demonstrând că sunt încă în viață în ceea ce privește salvarea (evident, piața transferurilor va fi decisivă).

Napoli o deblocase mai întâi cu Juan Jesus (17’), dar apoi Bonazzoli reușise să găsească egalarea senzațională cu o viraj bună în singura ocazie creată de echipa sa (33’). Meciul se îndrepta periculos spre egalitate, dar chiar înainte de pauză Veseli l-a faultat pe Elmas, trimițând astfel un penalty. Mertens pentru depășirea definitivă (45'). Da, pentru că repriza secundă s-a jucat practic într-un singur sens, Napoli a mai marcat de două ori (Rrahmani în minutul 47 și Insigne dintr-un penalty în minutul 53) și Salernitana neputând reacționa. „Băieții au repus imediat lucrurile în ordine după golul primit, dar am fi putut face mai bine – a comentat Spalletti -. În ceea ce privește răutatea și personalitatea de care trebuie să lucrezi, sunt meciuri în care nu obții multe mingi jucabile. Când vom profita de tot ce ni se întâmplă, vom putea spune că putem urmări obiective importante”.

Frumos victorie pentru Roma, capabil să cucerească Empoli cu o prima repriza grozava, cel mai bun al sezonului, închis chiar și la 0-4 grație două două de la Abraham (24’ și 33’) și golurile lui Oliveira (35’) și Zaniolo (37’). Apoi, așa cum s-a întâmplat cu alte ocazii, în repriza secundă giallorossii s-au mai relaxat puțin, permițând toscanilor să înscrie prin Pinamonti (55’) și Bajrami (72’), dar dincolo de câteva fiori (în principal fiul celor anteriori, vezi Juventus) a adus acasă o victorie foarte importantă, mai ales după rezultatele concurenților. „Este un rezultat grozav, să câștigi la Empoli nu este ușor - Mourinho exultă -. După remiza dintre Lazio și Fiorentina a fost important să câștigăm, îmi felicit echipa, dar și Empoli care a încercat să-și revină. A doua jumătate? Cred că pentru voi a fost fantastic, dacă ar fi fost 5-0 oameni ar fi oprit televizorul, așa că audiența a rămas mare”.

Glume la o parte, e clar că victoria cântărește mult și chiar foarte mult: acum zona Ligii Campionilor La 5 puncte distanță (chiar dacă Atalanta are un meci mai puțin), Juve 4, Fiorentina și Lazio sunt în spatele nostru: în două săptămâni, după pauză și cu piața închisă, scenariile ar putea deveni cu adevărat interesante.