Milan, sinucidere neașteptată în zona Cesarini (1 la 2 cu Fiorentina) care l-ar putea costa pe Scudetto

Înfrângerea neașteptată pe teren propriu împotriva Fiorentinei (1-2) i-ar putea costa pe rossoneri scudetto – Batjocura din minutul 89 pentru un gol al fostului jucător al lui Juventus Amauri – Milan plătește greutățile și dezamăgirile Barcelonei și acum, după eliminarea din Liga Campionilor si pasul gresit in liga, Milanul lui Allegri se teme sa termine sezonul cu "zeru tituli"

Sinuciderea lui Milan a avut loc în minutul 89 al unui meci pe care toată lumea l-a considerat de la sine înțeles. Nu a fost cazul, iar întorsătura clasică a fost difuzată la San Siro, care ar putea fi decisivă pentru Scudetto. De altfel, acum „comanda operațiunilor” este în mâinile lui Juventus, care are un punct mai mult decât rossonerii și avantajul meciurilor directe în favoarea. Matematic vorbind, totul este încă foarte deschis, Doamne ferește, dar sentimentul rămas în ziua 31 este că Milan este în rezervă în timp ce Juve călătorește fără probleme. În acest sens, săptămâna pe care urmează să o trăim ar putea fi decisivă: rossonerii vor reveni marți pe teren, împotriva unui Chievo care, pe hârtie, nu ar trebui să creeze prea multe probleme. Dar ar fi trebuit să fie la fel ieri împotriva Fiorentinei, dar nu a fost cazul. Iar acum Milanului le este foarte frică să termine sezonul cu „zeru tituli”.

MECI

Conștient că trebuie să facă față baricadelor, Allegri alege un atac greu pentru a submina apărarea Fiorentinei. În interiorul lui Maxi Lopez alături de Ibrahimovic, cu Emanuelson pe mijlocașul atacant și Robinho pe bancă. Pentru restul formației anunțate, Zambrotta înlocuindu-l pe Antonini învinețit și mijlocașul „obișnuit”, format din Nocerino, Ambrosini și Muntari. Delio Rossi, pe de altă parte, își aliniază echipa cu o formație 3-5-2, care devine totuși 5-3-2 de fiecare dată când Milan atacă. Pentru a-i pune în dificultate pe rossoneri, antrenorul Violei a ales rapidul duo Jovetic – Ljajic, cu Amauri pe bancă. După câteva minute devine clar că nu este ziua pentru Milan. Lenți, stingheri, obosiți și, poate, afatici, rossonerii nu reușesc niciodată să se facă periculoși, atât de mult încât prima șansă a meciului este pentru Fiorentina cu Jovetic atingând postul lui Abbiati. Milan încearcă să se trezească cu o lovitură liberă a lui Ibra pe care Boruc o respinge chiar pe Muntari: ghanezul lovește incredibil de lat dintr-o poziție excelentă. Meciul continuă fără șocuri până în minutul 30, când arbitrul Celi îi atribuie Milanului o lovitură de pedeapsă (discutabilă) pentru o presupusă reținere a lui Nastasic asupra lui Maxi Lopez. Allegri mulțumește, Ibrahimovic îl înlocuiește pe Boruc și își dă conducerea echipei sale. Meciul ia o inerție milană și în minutul 39 Maxi Lopez găsește mingea pentru a o finaliza, dar piciorul stâng lovește bara. Echipele intră astfel în vestiar pe unu la zero, rezultat care se schimbă de îndată ce repornește repriza secundă. Abate ratează un ofsaid și Jovetic se găsește față în față cu Abbiati: 1-1! Milan se aruncă în jumătatea mov a terenului, dar ritmurile sunt ceea ce sunt, la fel ca ideile. Allegri încearcă să-și zguduie echipa: Ambrosini în afara lui Aquilani și la scurt timp după Robinho îl preia pe plictisitor Emanuelson. Rezultatul nu s-a schimbat însă, pentru că rossonerii au construit puțin și prost și Fiorentina a încercat să joace doar ca aruncare de la margine. În minutul 32 Rossi îl înlătură pe Ljajic și îl introduce pe Amauri, mutare care se va dovedi decisivă câteva minute mai târziu. De altfel, în minutul 44, cu Milan complet dezechilibrat în repriza de Viola, Fiorentina a început pe contraatac și, ajutată de o intervenție în afara timpului a lui Mexes, a găsit primul gol senzațional cu Amauri, primul său gol al sezonului. . S-a încheiat astfel pe fondul descurajării mulțimii rossonerilor, doar parțial atenuată de revenirea pe terenul lui Cassano, care a preluat de la Zambrotta în minutul 39.

REACȚIILE

Atâta amărăciune pentru Massimiliano Allegri, care însă nu a vrut să facă dramă: „Înfrângere neașteptată, meci complicat datorită Fiorentinei, ne-am simțit obosiți, dar odată ce am luat conducerea am primit prea devreme egalarea. Era un pic de grabă să meargă să câștigăm acest joc, de aceea au făcut mingi lungi în timp ce am cerut pase scurte”. Cu toate acestea, antrenorul rossonerilor nu crede că înfrângerea este rezultatul eliminării Barcelonei: "Am uitat imediat eliminarea cu Barça, mai mult decât orice altceva a fost o risipă de energie. Am fost prea dezordonați și grăbiți în căutarea golului, naivi în a primi scorul de 1-1. Singurul lucru care s-ar fi putut face era să revii mai bine pe teren în repriza secundă, nu așa s-a întâmplat din păcate așa a mers, trebuie să accepți înfrângerea și să reluezi cu răutate”. Multă fericire în schimb în casa Fiorentinei, cu Amauri omul meciului neașteptat. Totuși, italo-brazilianul nu vrea să se gândească nici măcar o clipă la Juventus: „I-am făcut o favoare Fiorentinei, trei puncte fundamentale pentru Fiorentina, până la urmă nu-mi pasă de nimic. Sunt foarte fericita, dupa multa vreme de suferinta, dedic acest obiectiv sotiei mele cu care maine vom implini 10 ani de casnicie".