Milan în Europa, Inter salvează fața

Duminică a victoriilor milanezilor, nobili căzuți ai fotbalului italian acum sub stăpânire chineză - Milan, învingând pe teren propriu cu 3-0 pe Bologna, și-a garantat locul șase în clasament și, prin urmare, revenirea în Europa League, deși începând din preliminarii de la Sfârșitul lunii iulie – Inter și-a salvat onoarea învingând Lazio cu 3-1 la Olimpico, dar cazul Gabigol explodează

Milan pleacă în Europa, Inter salvează fața. Duminică de victorii pentru milanezi, deși cu efecte hotărât diferite. Dacă cel al rossonerilor, de fapt, merită revenirea în cupe după trei ani de abstinență, cel al nerazzurilor nu are valoare de clasament dar ajunge să întrerupă o serie negativă care durase de 8 meciuri. Verdictul european s-a decis deja în după-amiază, cu Milan învingător în fața Bologna și deci matematic pe locul șase în clasament. Un succes mult mai puțin evident decât sugerează rezultatul final, un tur de 3-0 care a ajuns însă în repriza secundă, și mai mult în repriza secundă. Până la golul lui Deulofeu fusese un AC Milan destul de gri, și asta în ciuda unui Bologna care nu a fost nimic mai combativ și un San Siro îmbrăcat pentru ocazie. Spaniolul, simbol al unui tur al doilea în care a fost, fără îndoială, cel mai bun din echipa sa, s-a ocupat să alunge fantomele, cu un frumos voleu cu piciorul drept în urma unui asist al lui Mati Fernandez (69’).

De atunci, meciul a fost în jos, cu Honda senzațional în frunte: jucătorul japonez, care a intrat în locul unui Bacca plictisitor (și mult huiduit) la 0-0, a dat o mai mare imprevizibilitate mișcării și i-a luat și capriciu. a marcat al 2-lea -0 cu o frumoasă lovitură liberă cu piciorul stâng (73'). Lapadula a pus semnul exclamării cu un tap-in strâns în timpul complet de prelungire (91’), certificând astfel locul șase al Milanului: nu va fi ca și cum ar fi câștigat scudetto-ul, dar cu siguranță revenirea în Europa după 3 ani de absență, deși începând de la preliminarii la sfârșitul lunii iulie, are greutatea ei. „Sunt foarte mulțumit, am atins toate obiectivele la începutul sezonului – comentariul fericit al lui Montella. – Băieții au arătat că au dorință și suflet, sunt mândru de ceea ce au făcut, iar apoi terminarea în fața lui Inter este, fără îndoială, o plăcere. Acum vom lucra cu conducerea pentru viitor, inversarea tendinței va fi dificilă, dar Milan trebuie să aibă neapărat ambiții mari.”

Același lucru este valabil și pentru nerazzurri, care vor trebui totuși să înceapă din nou fără cupele europene. Trebuie spus că acest lucru era cunoscut cu mult înainte de meciul cu Lazio, care a trebuit să fie înfruntat doar de dragul de a salva fața după scorul terifiant din ultima perioadă, care s-a încheiat cu 2 puncte în 8 jocuri. Pierderea și la Roma ar fi însemnat cea mai proastă serie din istoria lui Inter, o rușine care trebuia evitată indiferent de obiectivele clasamentului. Startul nu promitea nimic bun, Lazio fiind deja în avantaj în minutul 18 datorită unui penalty al lui Keita, decretat de arbitrul Di Bello pentru un fault al lui Murillo asupra lui Felipe Anderson.

Doborât la un gol și cu o bună parte din oaspeți golindu-se abătută: ingredientele pentru înfrângere erau toate acolo, dar apoi Inter, grație unui Lazio oarecum distras, s-a trezit. Andreolli a găsit egalarea cu o lovitură frumoasă de cap (31’), Hoedt a făcut 2-1 cu un autogol destul de grotesc (37’) iar în repriza secundă Eder a făcut tot 3-1, plecând în locul accidentatului Icardi. (74’). Biancoceleștii au suferit astfel a doua înfrângere consecutivă între zidurile amicale de la Olimpico și chiar au încheiat meciul cu 9 oameni din cauza expulzărilor lui Keita (simulație discutabilă) și Lulic (acesta oricât de incontestabil), Inter, la rândul lor, a savurat bucuria echipei. trei puncte, deși cu șansa obișnuită, inevitabilă.

Când Vecchi, după ce i-a prezentat pe Santon și Pinamonti, a decis să-l aducă pe Banega, Gabigol a explodat de furie și a părăsit banca în timpul meciului. „Clubul va interveni cu siguranță – comentariul antrenorului. – Prefer să vorbesc despre victorie, de la aceste lucruri mărunte trebuie să o luăm din nou. De data aceasta am fost foarte atenți și am văzut energia potrivită care lipsea în trecut”.