Milan sărbătorește: Inter, Roma și Lazio plâng

Chiar și cu ajutorul decisiv al unui gol neregulat al lui Cutrone, Milan dă semne de trezire și o dă jos pe Lazio (2-1) la San Siro în timp ce Inter suferă în minutul 90 batjocorul lui Spal care îi obligă să remizeze (1 la 1). – Dar cea mai gravă prăbușire este cea a romilor care în finală sunt străpunși acasă de Sampdoria (0-1) și intră în criză

Și în cele din urmă... bucurați-vă de Milano. În ziua în care Lazio, Inter și Roma pur și simplu nu au putut greși, rossonerii sunt singurii care au luat prada completă, toți ceilalți lingându-și rănile pentru o duminică greu de digerat. O chestiune de rezultate, de episoade, de Var: în acest al 22-lea sezon, totul s-a întâmplat cu adevărat, dar produsul final nu se schimbă și vede echilibrul pentru Liga Campionilor substanțial neschimbat, deși cu un joc mai puțin de final.

Dintre cei trei justițiabili, singurul care nu a rămas cu mâna goală este Inter, dar egalul cu Spal lasă același gust de înfrângere, ceea ce au simțit Lazio și Roma, ieșiri bătute de o duminică care i-a văzut îndoiți de Milan. Sampdoria și...Var . Da, pentru că după episoadele serioase de după-amiază (polemica de la Napoli și Crotone) iată meciul de la San Siro pentru a certifica modul în care „slow motion pe teren”, așa cum este, nu prea funcționează.

Golul lui Cutrone (16’) este de la manșetă, Irrati și, mai ales, Rocchi nu-l observă în fața monitorului, rezultând că un întreg sistem este aproape ridiculizat: ce rost are ajutorul tehnologic dacă astfel de erori sunt nu corect? „Ceva de genul acesta este inadmisibil – a comentat Inzaghi. – Îmi pare rău pentru că ne-au oprit din nou, din păcate am pierdut un meci în care până și un egal a fost prea aproape de noi”.

Furia de înțeles cea a antrenorului biancoceleste, care însă nu poate afecta buna performanță a lui Milan, vinovat până la un anumit punct de răutatea arbitrului. Acolo Lazio a reusit sa egaleze dupa doar 4' cu Marusic, a ramas singur sa termine cu piciorul stang de la mica distanta (20'), dupa care meciul s-a desfasurat la limita echilibrului cu episoade pe ambele parti.

Golul lui Bonaventura din minutul 44 în urma unui asist al excelentului Calabria a fost decisiv, cu o repriză secundă care a mers fără gol, dar cu ocazii de ambele părți. Este a treia victorie consecutivă pentru Milan: clasamentul rămâne departe de obiectivele începutului de sezon dar ritmul este în sfârșit cel corect. „Am avut o performanță grozavă – cuvintele lui Gattuso. – Ne confruntam cu un adversar puternic dar nu vreau să aud de punctul de cotitură, scopul nostru trebuie să fie să ne gândim duminică după duminică și să continuăm așa”.

Pe de altă parte, cei care trebuie neapărat să schimbe vitezele suntInter de Spalletti, nevoit să facă față celui de-al șaptelea joc la rând fără victorie, al nouălea dacă îi luăm și pe cei doi din Cupa Italiei. Remiza 1-1 de la Ferrara la Spal lasă un gust amar în gură și nu numai pentru golul marcat de Paloschi în minutul 90: prestația, încă o dată, a fost insuficientă și sub standardele pe care ne-au stabilit pentru nerazzurri. sunt obișnuiți cu asta.

De altfel, chiar și fără batjocura finală, ar fi rămas 3 puncte grație unui autogol incomod al lui Vicari (48’), prea puțin pentru cei care aspiră să revină în Liga Campionilor și care, în schimb, sunt performând inferior chiar și față de Europa League. „Meciurile ca acesta îți lasă un gust prost în gură – a explicat Spalletti. – Nu putem găsi o continuitate a comportamentului, un echilibru. Nu văd nicio îmbunătățire, doar prea multe goluri: lipsește capacitatea de a lupta, nu calitatea.”

Problemă mare care se înmulțește până la al n-lea grad dacă vorbim despre Roma, luptându-se cu o altă înfrângere internă (a doua la rând după cea cu Atalanta dinaintea pauzei) și cu o foaie de parcurs cu adevărat groaznică. Knockout-ul cu Sampdoria certifică o criză a cărei existență era bănuită de ceva vreme și care acum a devenit oficială: punctele de la Inter, clasată pe locul patru, sunt 3, cele împotriva Sampdoria pe locul cinci, 4, mărturisind un sezon care se îndreaptă periculos spre eșec. .

Bineînțeles, când lucrurile nu merg nu merg, și așa se întâmplă ca Florenzi să rateze un penalty, ca Viviano să salveze chiar și pe Pellegrini și Under, iar Samp să treacă în finală cu Zapata depășind astfel Olimpico ( 80′). Toate cu cazurile obișnuite de piață deschisă (știrile definitive despre Dzeko și Emerson ar trebui să sosească astăzi) și cu un pătrat din ce în ce mai preocupat de panta pe care o ia acest sezon galben și roșu.

„Ne luptăm să înscriem goluri și asta ne condiționează – analiza amară a lui Di Francesco. – Am început groaznic, în primii 25 de minute nu am fost niciodată în joc și în general am cedat prea mult. Rigoarea lui Florenzi? În acest moment sunt multe lucruri care nu funcționează...”. Nimeni nu poate greși, au făcut-o toți împreună: până la urmă, Liga Campionilor se face așa...