Milan și Roma în frunte cu Napoli, Inter încetinește, Juve la coadă

Milan lichidează Lazio cu un mare Tonali și revenirea lui Ibra la goluri - Roma îl depășește pe Sassuolo în finală - Samp oprește Inter la egalitate - Și Juve se află pe locul șaisprezece în clasament

Milan și Roma îl apucă pe Napoli, în timp ce Inter încetinește. Aceasta este sinteza campionatului de duminică, care a văzut succesul (meritat) al rossonerilor împotriva Lazio, succesul (incredibil) al lui Giallorossi împotriva lui Sassuolo și remiza pentru nerazzurri împotriva Sampdoria. Clasamentul îi vede așadar pe Pioli, Spalletti și Mourinho în frunte, toți împreună cu pasiune, cu Inzaghi imediat în spate; ceva mai în spatele lui Sarri, în timp ce Allegri este chiar la minus 8, coborât pe locul 16.

Cea mai grea victorie a zilei este cu siguranță cea a lui Milano, capabilă să anuleze cea mai periculoasă armă a lui Lazio, sau mai bine zis mult celebrata sa fază ofensivă. De data aceasta însă, după golurile cu Empoli și Spezia, biancoceleștii nu au putut să creeze aproape nimic, parțial din cauza lor, mult datorită rossonerilor, care au fost cu siguranță mai pe minge din primele minute. Cu Ibra pe banca și Giroud la boxe, Pioli a pariat pe Rebic „falso nueve” și pe tridentul Florenzi-Diaz-Leao în spate: a dat roade, în special de la portughez și croat, autori ai unei splendide performanțe din începe până la urmă.

Rezultatul a fost un meci controlat in crescendo, episoadele decisive se aflau pe prima repriză. Minutele dintre pauză l-au văzut pe Leao marcat (45’, asistență de Rebic) și Kessié a apucat mai întâi (fault de Immobile) și apoi a ratat un penalty trimițându-l peste transversală către Reina bătută (45+6’). În repriza secundă, Lazio a încercat să treacă motorul, dar rossonerii nu i-au permis, conduși de un mare Tonali (cel mai bun de când s-a mutat de la Brescia) și de Zlatan Ibrahimovic, care a marcat după doar 7 minute de la sa. intrare (67’). Succesul a devenit astfel realitate, și pentru că echipa lui Sarri nu a reușit niciodată să revină în joc, aproape de parcă acum s-ar fi resemnat să învingă.

„Trebuia să arătăm că Milan poate juca bine și trebuie să fie convins de calitățile lor, astăzi ne-am descurcat mai bine decât Lazio și am câștigat pe merit – s-a bucurat el Pegs – Ibra a intrat foarte bine pe teren din moment ce nu mai jucase de patru luni. Nu îmbătrânește niciodată, are o mare pasiune și un foc incredibil înăuntru”.

În starea opusă antrenor alb-albastru, exclus în finală pentru o dispută cu Saelemaekers. „A făcut un gest care nu se face bătrânilor, dar asta e, sunt lucruri pe teren – a trecut el în conferința de presă – Nu a fost meciul pe care îl pregătisem, pentru mine este o sursă de dezamăgire, atunci trebuie și tu să fii cu capul limpede, e clar că cer ceva foarte diferit de ceea ce erau obișnuiți. Echipa trebuie să aibă curajul să meargă să se apere în jumătatea adversă a terenului, dacă vrea să piardă nejucând fotbalul nostru…”.

Pentru o Lazio care face un pas clar înapoi, există unul Roma care învinge din nou și merge la cârlig de Milano și Napoli, completând astfel trio-ul fără precedent de lideri. A fost un meci nebun pentru Olimpico, cu două echipe creând serii de ocazii de parcă ar fi fost doi pugilisti fără gărzi, lăsând rezultatul deschis oricărui scenariu: până la urmă, însă, așa cum s-a întâmplat adesea în cariera sa lungă și foarte bogată, Mourinho a câștigat, reușind astfel să sărbătorească cea de-a 1000-a bancă cu o cursă sălbatică sub Sud, înnebunit de bucurie după golul din timpul gol al lui El Shaarawy (91’), decisiv pentru finala 2-1 după ce Djuricic (57’) i-a răspuns lui Cristante (37’).

„În timpul săptămânii m-am mințit și pe mine însumi spunând tuturor că nu a fost un meci special – a explicat Lo Unul special – A fost, a fost o problemă specială pentru mine. Acum îmi voi aminti că banca mea 1000 a fost aceasta: ar fi putut termina 7-7, dar am câștigat în schimb”.

Nu s-a întâmplat nimic în schimb pentru Inzaghi, blocat la 2-2 de Sampdoria lui D'Aversa. Jocul lui Marassi a fost unul palpitant, Inter ne reușind să ia cele 3 puncte, în ciuda faptului că a mers înainte de două ori, mai întâi cu o splendidă lovitură liberă a lui Dimarco (18’), apoi cu o acțiune corală care a trezit aplauze începută de Barella și terminată de Lautaro Martinez ( 44’), pe teren din start în ciuda călătoriei intercontinentale din ultimele zile. Sampdoria a avut însă meritul de a nu ceda, găsind egalarea de două ori, prima cu Yoshida (32’, devierea nefericită a lui Dzeko a fost decisivă), apoi cu Augello, autor al unui gol frumos dintr-un pas al lui Bereszynski (47’) .

„Îmi pare rău pentru că a trebuit și am vrut să câștigăm acest meci – comentariul amar al lui Inzaghi – Am ratat trei ocazii simple, ar fi fost foarte important, o echipă ca a noastră, în aceste condiții, trebuie să aducă acasă victoria: suntem a plecat cu gura amară, dar spectacolul a fost acolo”. Acum o zi liberă, după care marii localnici se vor scufunda în cupele europene, pentru o săptămână grozavă în care se vor întâlni, printre altele, Liverpool-Milan și Inter-Real Madrid.