Milano și Napoli, o duminică bestială

Rossonerii pierd la Udine și riscă să compromită tot ce au făcut bine în acest sezon pierzând teren în clasament și îndepărtându-se de zona Ligii Campionilor respirând pe gâtul reînviat Inter

O duminică de uitat. Pentru Napoli, incapabil să învingă Palermo și să-l cupleze pe Roma pe locul doi, și pentru Milan, învins și el la Udine și se confruntă cu o criză de rezultate care riscă să compromită tot binele făcut până acum. Cel mai senzațional rezultat este cu siguranță cel al azzurrilor: meciul de acasă împotriva penultimului din clasament părea o simplă formalitate, în schimb a ieșit doar o egalitate de la San Paolo (tot o revenire) care împiedică agățarea pe locul doi și periculos. se apropie de 'Inter (acum doar 3 puncte).

„Există un mare regret pentru că echipa nu s-a descurcat rău – analiza lui Sarri. – Uneori sunt meciuri bântuite, în care ajungi să primești goluri la singura șansă permisă. Îmi pare rău doar că am văzut confuzie în ultimele minute, ar fi trebuit să folosim mai bine prezența lui Pavoletti, dar pe de altă parte băieții trebuie să se obișnuiască cu el și invers. Repet că îmi pare rău, dar nu sunt îngrijorat”.

Totuși, rămâne sentimentul că am irosit o mare oportunitate de a bloca poziția în Liga Campionilor, acum complet în discuție având în vedere marșul lui Inter, precum și posibilitatea de a arăta tuturor o creștere mentală evident încă îndepărtată. Palermo a înfruntat meciul cu smerenie și curaj, atât de mult încât a găsit golul după doar 6' prin Nestorovski, care s-a priceput foarte bine la întoarcerea pe poartă o centrare grozavă a lui Rispoli.

De atunci a început asediul Napoli, dar șuturile lui Mertens și Callejon l-au găsit pe un mare Posavec, omul meciului cel puțin până la jumătatea reprizei secunde. Pentru că în minutul 66 portarul Rosanero a stricat totul cu o rață incredibilă, care i-a permis lui Mertens să găsească egalarea. Părea preludiul depășirii, dar rezultatul nu s-a schimbat de atunci. Iar Napoli s-a întors acasă cu un punct care chiar lasă un gust prost în gură.

Un pic ca la Milano, forțat să pronunțe cuvântul „criză” pentru prima dată în epoca Montella. De data aceasta abordarea nu are nicio legătură, de fapt startul fusese mai mult decât promițător, atât de mult încât 1-0 al rossonerilor a venit după doar 8’ (Bonaventura la un assist al lui Suso). Dar apoi, pe măsură ce minutele au trecut, Milan s-a închis și Udinese de la Delneri a ajuns să sufere, bine și norocos în a valorifica cât mai bine episoadele meciului.

Greșeala lui Locatelli care l-a trimis pe Thereau în poartă pentru golul de 1-1 (31’), dar mai ales subiectul arbitrului Banti, care nu l-a trimis pe De Paul pentru un fault asupra lui De Sciglio. Episod creion roșu: un minut mai târziu, de fapt, argentinianul a marcat golul de 2-1, mai mult plecând de pe flancul lăsat descoperit de fundașul lateral rossoneri (tot o greșeală a lui Montella care nu a grăbit înlocuirea cu Vangioni) .

„A fost naiv, din păcate facem greșeli pentru care plătim scump – a oftat antrenorul rossonerilor. – În cazul de față, pe lângă pagubele de a-l fi pierdut pe De Sciglio, a mai fost și batjocorirea golului, trebuie să putem fi puțin pricepuți chiar dacă e normal să greșești când ai atât de mulți jucători tineri. Din punct de vedere al jocului nu suntem în criză chiar dacă, rezultate în mână, cu siguranță e ceva în neregulă”.

Totuși, clasamentul începe să devină dificil și împotriva Sampdoriei va fi nevoie de o revenire la 3 puncte: altfel revenirea în Europa, dată de bună până acum câteva săptămâni, s-ar putea complica cu adevărat.