Milan și Atalanta văd Liga Campionilor, dar Juve și Lazio rămân în joc

La două zile de la finalul campionatului, provocarea de a intra în Liga Campionilor rămâne deschisă după victoria tuturor celor 6 echipe de top – După Inter, cele mai apropiate de linia de sosire sunt Milan și Atalanta, dar derby-ul italian dintre Juve și Juventus va să fie Inter fundamental sâmbăta viitoare

Milan și Atalanta văd Liga Campionilor, dar Juventus și Lazio rămân în viață. Cea de-a 36-a zi lasă neschimbate primele poziții, primii 6 fiind toți victorioși și, prin urmare, încă în cursa pentru obiectivele lor respective. Însă tura de la mijlocul săptămânii, ultima din acest sezon, nu a fost interlocutorie, dimpotrivă lasă indicii destul de precise despre ceea ce s-ar putea întâmpla weekendul viitor, când unele verdicte riscă să devină matematice.

Milano e Atalanta, de exemplu, Sunt la 3 puncte de Liga Campionilor, dar ar putea ajunge chiar sâmbătă, așadar cu 24 de ore înainte de a intra pe teren împotriva lui Cagliari și Genoa: dacă Inter ar învinge Juve și Lazio nu ar reuși să câștige derby-ul, de fapt, ar fi sărbătorit deja în fața televizorului, transformând meciurile lor respective în podiumuri reale. Cu toate acestea, bianconerii și biancoceleștii își vor vinde pielea scump, în speranța că Milan, Atalanta și, mai ales, Napoli (cel mai apropiat din clasament) vor reuși să lipească gardul a doua zi. Nimic nu este imposibil, Doamne ferește, totuși sentimentul este că cei trei menționați mai sus se descurcă foarte bine și sunt într-adevăr la un pas de obiectivul prestigios.

Coperta de miercuri depinde cu siguranță de Rossonerii lui Pioli, autorii unui senzational victorie asupra Torino, nu atât pentru adversar cât pentru scor: un 0-7 (!), de fapt, nu prea vezi, mai ales într-un campionat echilibrat ca al nostru. Trei goluri de la Rebic (67’, 72’ și 79’), două de la Hernandez (19’ și 62’), unul de la Kessié (26’ dintr-un penalty) și unul de la Diaz (50’) au transformat perfida grenadă de teren în o plimbare a sănătății, permițând Diavolului să arhiveze dubla paranteză la Torino cu un palmares cu adevărat de invidiat, format din două victorii, 10 goluri marcate și niciunul primit. Liga Campionilor, în acest moment, este foarte aproape și pentru a ajunge la ea, chiar dacă nu vine niciun ajutor de la Inter și Roma, va fi suficient să învingă Cagliari, care este la rândul său mai relaxat după remiza 0-0 acasă cu Fiorentina.

„Două performanțe atât de importante în meciuri la fel de dificile în deplasare sunt un semnal foarte puternic – a comentat Pegs – Încă ne lipsește o victorie și trebuie să ne gândim la următoarea, suntem la 3 km de vârf, până când ești sus… Se poate întâmpla orice”. Matematica îi dă dreptate, logica puțin mai puțin: e adevărat că Milan, până acum, s-a chinuit deseori acasă cu așa-zisele echipe mici, dar saltul de calitate tehnică și psihică arătat în ultimele zile autorizează cel puțin optimismul.

Același lucru este evident valabil și pentruAtalanta, pentru o dată mai puțin spectaculos decât de obicei, dar capabil să cucerească încă o victorie a sezonului. Victoria cu 2-0 asupra lui Benevento (gourile lui Muriel în minutul 22 și Pasalic în minutul 67) a oferit un punct de meci destul de confortabil împotriva Genovei lui Ballardini, salvată matematic de ieri datorită reușitei cu Bologna (0-2 semnat de Zappacosta și Scamacca).

„Una dintre caracteristicile noastre este să știm să ne ținem picioarele pe pământ, încă nu am făcut nimic – a batjocorit el gasperini – Cert este că cu 3 puncte vom fi în Liga Campionilor, în următoarele două jocuri suntem responsabili de destinul nostru”.

Aici se termină poveștile celor care depind doar de ei înșiși și ale celor care, și mai ales din vina lor, trebuie să depindă de alții. Acolo Juventus știe bine că calificarea în Europa care contează va fi foarte complicată, dar nu imposibilă: datorită victoriei asupra lui Sassuolo, care măcar a redat puțină speranță. Cucerirea Stadionului Mapei nu a fost ușoară, mai ales că după 16’ neroverdii au avut la dispoziție un penalty pentru a dirija meciul: aici a preluat scaunul Gigi Buffon, care la 24 de ore după ce și-a luat rămas bun de la Doamnă a salvat-o în adevăratul sens al cuvântului. , dovedind că „înlătură tulburarea” marelui hipnotizator Berardi. La scurt timp după Rabiot, cel care indusese penalty-ul cu o prostie, a compensat găsind golul de 1-0 (28’) și când Ronaldo, în cele din urmă încărcat și nerăbdător, a dublat (45’), Juve a revizuit o sclipire. de lumină la capătul tunelului. Raspadori a încercat să-l închidă prin scurtarea distanței (59’), dar Dybala l-a hrănit apoi cu golul final de 3-1, amânând totul până sâmbăta viitoare, când pe Stadion va sosi campioana în exercițiu Inter.

„Nu a fost ușor să ne refacem după înfrângerea cu Milan, dar ne-am descurcat bine – analiza de către Pirlo – Suntem încă aici și suntem în viață, ne vom lupta până la capăt. Buffon, CR7 și Dybala? Campionii la fotbal fac mereu diferența, avem mulți și au dat o amprentă precisă meciului”.

Totuși, va fi nevoie de o performanță și mai bună sâmbătă, altfel să-i învingi pe nerazzurri va fi cu adevărat dificil. Echipa lui Conte nu s-a mai domolit deloc cu Scudetto, după cum o demonstrează succesele cu Sampdoria și Roma. Scorul de 3-1 de ieri (Brozovic 11’, Vecino 20’, Lukaku 90’, Mkhitaryan în minutul 31 pentru giallorossi) dă percepția unei echipe electrice, chiar prea mult în lumina celor întâmplate în minutul 77, când antrenorul l-a înlocuit pe Lautaro cu Pinamonti. Argentinianul, care la rândul său l-a preluat pe Sanchez în minutul 35 (accidentare la gleznă), a reacționat foarte rău trimițându-l flagrant în iad, stimulând reacția inevitabila (și la fel de flagrantă) a celui în cauză. Conte, așa cum era de așteptat, a „sărit” încă o dată conferința de presă, dar că „respectați și nu fiți un fenomen” în favoarea camerei, evident, nu a trecut neobservat.

Pe frontul Roma în schimb, nu mai rămâne decât să înlăturăm a enea înfrângere din acest sezon trist, în speranța poate că va putea stimula puțin în vederea derby-ului de sâmbătă. Înainte de a ne gândi la Mourinho care va veni, de fapt, există un joc foarte sincer de jucat de întregul mediu, cu atât mai mult cu un Lazio încă în cursa pentru Liga Campionilor. Bineînțeles, biancoceleștii ar avea nevoie de un adevărat miracol, dar victoria din ultimul minut asupra Parmei (golul imobilului în minutul 95) lasă cel puțin o sclipire de speranță, care este totuși indisolubil legată de o cale clară în următoarele trei jocuri (marți). 18 va fi în sfârșit refacerea cu Torino).

„Am avertizat echipa că va fi greu – a explicat el Inzaghi – Suntem la două zile și jumătate de un meci foarte important pentru noi pe care vrem să-l înfruntăm în cel mai bun mod posibil, jucătorii descalificați vor reveni și sunt senzații bune”. Câteva zile de așteptare, apoi vom vedea ce se întâmplă. Pentru că singura certitudine, în acest campionat nebun, este că verdictele sunt pe cale să sosească.