Milan, debut cu o dotă pentru Balotelli

Milan l-a învins pe Udinese cu un penalty dat în ultimul minut – Debut cu două goluri pentru Balotelli – Rossonerii au câștigat un meci controversat, care va rămâne în istorie pentru debutul fabulos al lui Super Mario, dar și pentru darul lui Valeri, care îl va înfuria foarte tare și pe Lazio, Inter și Fiorentina.

Balotelli sau Valeri? Imposibil de ales care dintre cei doi a fost protagonistul Milan-Udinese. Inima „balonerului” spune Super Mario, autorul unui debut de vis, dar logica se înclină spre arbitrul roman, decisiv în rezultatul final de 2-1. Și să ne gândim că până pe 93 totul a decurs ca pe roate: Balotelli dăduse foc San Siro-ului, Pinzi îl înghețase. Apoi, chiar la ultima suflare, „fapta rea”. Minge lungă pentru El Shaarawy, intervenție Hertaux, penalty pentru Milan. Decizie foarte delicată care se dovedește a fi greșită din start: francezul atinge de fapt mingea clar. Balotelli apare pe loc și rezultatul este cel sperat de toți suporterii Milan. Rossonerii câștigă astfel un meci controversat, care va rămâne în istorie pentru debutul fabulos al lui Super Mario, dar și pentru darul lui Valeri, care, pe lângă Udinese, va enerva foarte mult și Lazio, Inter și Fiorentina.

„Ne simțim înșelați pentru un punct pe care l-am simțit în buzunar – reacția dură a lui Larini, directorul clubului friulan. – Păcat, Valeri are adesea ghinion cu noi…”. „Am avut noroc în decizia arbitrului – a recunoscut Allegri cu mare onestitate. – Este un penalty care ar fi putut fi evitat, luăm acest episod în favoare chiar dacă este păcat de Udinese”. Pe scurt, decizia lui Valeri catalizează post-meciul, dar orice altceva nu trebuie uitat. Milan-Udinese a fost de fapt un meci de mare intensitate, care a oferit ocazii de gol și senzații tari din primul și până în ultimul minut. Mare protagonist (aici da) Mario Balotelli, care a reapărut în Serie A cu o doudă de 3 puncte.

Pe de altă parte, când și destinul ia măsuri, nu mai este nimic de făcut. Destinat bancii, Super Mario se trezeste pe teren titular din cauza unei accidentari a lui Pazzini, luptandu-se cu un muschi care face crize de furie. Vestea înflăcărează San Siro și după doar 40'' înțelegem de ce: Balotelli este încărcat ca un izvor și se apropie de a marca cu piciorul drept lângă stâlp. Înțelegerea cu Niang și El Shaarawy este bună și suporterii rossoneri bat din palme. Apoi, în minutul 25, apoteoza: Faraonul pune la mijloc din stânga, Balotelli coordonează și îl dă fiori pe Padelli cu piciorul stâng fin. Atmosfera a fost electrică și Mario aproape și-a dublat avantajul cu un șut cu piciorul drept din afara suprafeței pe care portarul Udinese s-a depășit.

Prima repriză se încheie astfel cu Milan în frunte, deși cu doar un gol. Prea puțin pentru cantitatea de joc creată, risc pe care roșonerii îl plătesc după doar 10 minute în repriza secundă. Greșeala a făcut-o Bonera care a urcat prost și pentru Pinzi să o bată pe Amelia a fost un joc de copii. Rossonerii suferă, iar Allegri caută o zguduire de pe bancă: Bojan în locul lui Nocerino, cu o trecere consecutivă într-o formație 4-2-3-1. Milan încearcă și Balotelli, deși scăzut din prima repriză, este întotdeauna periculos. În minutul 78, însă, Niang este cel care are mingea învingătoare, dar piciorul său stâng terifiant lovește bara transversală când portarul este bătut. Allegri încearcă totul introducându-l pe Robinho în locul francezului, dar inerția meciului nu se schimbă. Totul sugerează o remiză, apoi vine episodul ofensator. Balotelli decide, Valeri decide. Milan se bucură, Udinese spumează de furie.