Italia suferă, dar învinge Macedonia

RUSIA 2018 – După ce a preluat conducerea prin Belotti, naționala noastră a lăsat Macedonia lui Pandev să se strecoare de două ori și abia în finală dota lui Immobile le-a oferit azzurrilor o victorie dureroasă care ne-a readus în fruntea grupei împreună cu Spania.

Am făcut-o, dar cât efort. Italia lui Ventura a învins Macedonia cu 3-2 la Skopie în a treia zi a turului de calificare pentru Cupa Mondială din Rusia 2018.

Vestea bună pentru azzurri este că ambii membri ai tânărului duo atacant al antrenorului au plecat. A fost Belotti care a deschis scorul, care la finalul primei reprize a profitat de o amnezie defensivă a adversarilor săi, care l-a lăsat liber să lovească pe poartă în zona mică direct dintr-o centrare din corner.

În repriza secundă, însă, totul se schimbă în două minute. Mai întâi Verratti a ratat o pasă în spate dându-i lui Nestorovksi egalarea, apoi gazdele chiar au trecut în avantaj cu un șut din afara lui Hasani pe care nici apărarea, nici Buffon nu au reușit să închidă.

În acel moment, Ventura decide să introducă Parolo și Sansone în locul lui Bernardeschi și Bonaventura, apropiindu-se de Immobile de la ușă. Se dovedesc a fi mișcări decisive, pentru că din acel moment azzurri reia controlul asupra mijlocului terenului și atacantul de la Lazio găsește mai întâi golul egalizării cu o lăbuță în fața porții, apoi chiar și cel câștigător, în minutul 92, cu capul într-un cruce de la Candreva .

„Am făcut greșeli de lipsă de experiență și superficialitate – a comentat Ventura -, dar sunt pași pe care trebuie să îi accepți atunci când te concentrezi pe un grup de jucători tineri. Apoi a fost un răspuns mare după 10 minute când nu eram o echipă. I-am zdrobit în finală, schimbând și forma. Încă? Și-a făcut treaba la fel ca toți ceilalți. În afară de acel pasaj gol periculos”.

Italia reușește astfel să se agațe de Spania în fruntea grupei, cu 7 puncte.