Inter câștigă derby-ul de depășire împotriva Milanului și revine pe locul trei

Goluri, divertisment, Var și chiar o încăierare între rossoneri Kessie și Biglia: totul s-a întâmplat cu adevărat în frumosul derby Madonnina pe care Inter l-a câștigat cu 3-2 chiar și fără Icardi, depășind Milan în clasament - Spalletti exmatriculat - Atât milanezii la mijlocul zona Ligii Campionilor

Gol, spectacol, Var, chiar și o luptă între coechipieri. În derby-ul care marchează revenirea lui Inter pe locul trei și dezamăgirea arzătoare a lui AC Milan, totul s-a întâmplat cu adevărat. Ultimul 3-2 zâmbește nerazzurrilor și, în general, este rezultatul potrivit pentru o echipă (a lui Spalletti) general superioară celeilalte (a lui Gattuso) și surprinde cel mai bine o provocare frumoasă, luptată deschis de „început până la sfârșit. Este suficient să spunem că primul gol s-a văzut în minutul 3 și că ultima emoție a venit în minutul 96, când D'Ambrosio a salvat șutul lui Cutrone aproape pe linie: întorsături nesfârșite și nu doar în teren.

Până și băncile, de fapt, au devenit protagoniști, chiar dacă faptele în cauză cu siguranță nu omagiază frumusețea evenimentului. Mai presus de toate încăierarea care s-a apropiat între Kessie și Biglia după ce primul luase destul de prost înlocuirea, argentinianul invitându-l să aibă mai mult respect și reținut (cu greu) de mai mulți coechipieri, dar și expulzarea lui Spalletti, lovit cu piciorul. iese din Guida per proteste că după ce Var transformase roșul lui Conti în galben.

„Lucru care mă doare cel mai mult este imaginea care s-a văzut la ieșirea lui Kessie, pentru mine este cea mai proastă înfrângere – a tunat Gattuso – În felul în care văd fotbalul, este ceva care nu se potrivește, ne e greu în ultimii ani și pentru că se cere respect pentru toată lumea, nu a fost o scenă frumoasă de văzut. A fost o dublă înfrângere, atât pe teren, cât și comportamental, iar responsabilitatea este a mea”. Trebuie spus că ivorianul, după meci, s-a prezentat în fața microfoanelor împreună cu Biglia pentru a-și cere scuze, reclasificând totul la rubrica „tensiune derby”, totuși imaginea proastă oferită rămâne, ceea ce face înfrângerea și mai amară.

Toată lumea credea că Milan este favoriți, însă, așa cum sa întâmplat deja în derby-ul din prima manșă, Inter a fost cea care a început mai bine, găsind conducerea prin Vecino după doar 3' de joc. Golul devreme a desfundat oficial jocul, exaltând echipa lui Spalletti și trimițând echipa lui Gattuso într-un balon, atât de mult încât finala de 0-1 cu care au încheiat prima repriză este chiar aproape de Inter, aproape de dublare în mai multe ocazii, mai ales cu Vecinoul dezlănţuit. Iar când la începutul reprizei secunde De Vrij a făcut 2-0 cu o lovitură de cap valoroasă (51’), mulți au crezut că nerazzurrii s-ar putea chiar răspândi, lăsându-l pe Milan în pragul prăpastiei.

Acolo, însă, echipa lui Gattuso, mai mult din necesitate decât din adevărată convingere, și-a scos capul din carapace, cu rezultatul aruncării definitive în aer a meciului. Golul lui Bakayoko (57’) a reaprins speranțele unei reveniri, dar apoi ingeniozitatea lui Castillejo s-a soldat cu un penalty pe care Lautaro Martinez l-a transformat la rece (67’) iar Inter a revenit la +2. Totul e gata? Nicio sansa. Musacchio a găsit 2-3 pe evoluții din corner (71’), făcând din finală un adevărat butoi de pulbere cu Milan aproape de egalitate cu Castillejo și, mai ales, Cutrone, oprit doar de o intervenție monumentală a lui D'Ambrosio la înfrânt. Handanovic.

„Să joci așa după ce s-a întâmplat în Cupă nu a fost ușor, cele două echipe au onorat fotbalul – a comentat mulțumit Spalletti – Când pleci din Europa League și te numești Inter trebuie să lași totul în urmă și să începi din nou, față de ceea ce sa întâmplat joi săpat o brazdă. Icardi? Astăzi trebuie să-i spunem bravo lui Lautaro pentru penalty, returului lui Perisic, lui Politano pentru meci. Trebuie făcute complimente uriașe celor din vestiar…”.

Derby-ul Milanului se încheie astfel cu Inter depășind Milano, inversând rolurile din nou (și senzațional) chiar la începutul pauzei. Vor fi două săptămâni de discuție la umbra Madonninei, așteptând revenirea terenului pentru a ne oferi următorul capitol al acestui duel spectaculos.