Inter câștigă și convinge, Juve și Lazio doar câștigă

Lukaku și Hakimi conduc Inter la o victorie cu 3-1 în fața Bologna – Juve câștigă derby-ul cu Toro (2-1) dar suferă – Lazio ia trei puncte de la Spezia (1-2).

Inter câștigă și convinge, ceilalți câștigă și... atât. Sâmbătă devreme, Inter, Juventus și Lazio au luat cele 3 puncte, dar cu performanțe destul de diferite. Foarte bine cel al nerazzurilor, care au reușit să învingă Bologna cu un 3-1 care nu permite răspunsuri, hotărât mai puțin convingătoare pe cei de la bianconeri și biancocelești, salvați doar de rezultat. Sigur, până la urmă asta contează, dar este clar că era legitim să ne așteptăm la mai mult împotriva Torino și Spezia, deși eforturile europene cântăresc foarte mult pe cântar. Tocmai din acest motiv Inter merită aplauze: de fapt, nu există umbre asupra victoriei, ci doar lumini.

Am înțeles că seara ar fi fost propice încă din minutul 16, când Lukaku, cu obișnuitul său amestec de clasă și putere, a deblocat jocul. Totuși, adevăratul protagonist a fost Hakimi, care a dublat mai întâi la finalul primei reprize (45’), apoi a marcat al treilea gol în minutul 70, anulând efectiv teama pentru golul Bologna, marcat de tânărul Vignato (67’). ). Un mare succes, salvând și eforturi prețioase pentru diferiții Lautaro, Barella și Young înaintea meciului de miercuri împotriva lui Şahtior, decisiv în scopurile Ligii Campionilor.

„Aceste performanțe sporesc încrederea, la fel cum unele greșeli din trecut au făcut ca stima de sine să scadă – a trecut Conte la conferința de presă, înainte de a insista pe simplu -. Lukaku încă poate crește iar Hakimi are și el loc amplu de îmbunătățire, este în echipa potrivită cu antrenorul potrivit: poate deveni specialist în acel rol, unul dintre cei mai puternici”. Atmosferă mai tensionată la Juve, unde este bucurie pentru victoria din derby, dar și îngrijorare pentru cum a ajuns. Mult efort, prea mult, fiica unui joc care nu decolează și multe simple sub suficiență, inclusiv acel Ronaldo care în mod normal face diferența aproape de unul singur.

Ieri nu a fost așa, cu consecința că Doamna a suferit rău de Taurul lui Giampaolo, mai întâi pentru inventivitate (avantaj de la N'Kolou în minutul 9, foarte ocazional Zaza în minutul 13, la care un Szczesny uriaș a fost decisiv), apoi pentru faza sa defensivă, capabilă să oprească Juve în aproape toate fațetele lor. Aproape însă, pentru că grenadele nu prevăzuseră centrele din trocar pentru a muta apărarea, după cum spun cei care vorbesc bine: așa au venit golurile lui McKennie (78’) și Bonucci (89’), ambele propiciate de pase decisive ale lui Cuadrado. , care fusese și el respins pentru un gol activ în ofsaid de către Bonucci (57’).

Prea puțin pentru a șterge controversa din jurul lui Pirlo, dar suficient pentru a ajunge la 3 de lideri Milan, deși cu încă un meci. „Când intri pe teren și pierzi toate duelurile într-un derby, îți este greu să poți ține frâiele jocului în mână – a recunoscut antrenorul lui Juventus -. Nu am fost capabili să fim agresivi, să driblem, mai ales să mișcăm mingea repede, așa că ne-am băgat în bucluc. În a doua jumătate am schimbat vitezele, să ne amintim asta ADN-ul nostru este de asemenea să punem multă inimă în elatâta intensitate. Atunci când îi închizi pe adversari în prima linie, totul devine mai ușor...”.

Un succes obositor și pentru Lazio, care ia cele 3 puncte cu Spezia după un joc departe de a fi simplu. De altfel, ligurii, pe terenul de la Cesena, le-au creat mai mult de o problemă biancoceleștilor, salvați de stâlpi și de o excelentă Reina, deloc surprinzător care a devenit proprietară în locul lui Strakosha. Acestea fiind spuse, echipa lui Inzaghi a avut grea sarcină de a câștiga și de a salva câțiva jucători pentru Club Brugge, în ceea ce va fi meciul decisiv al grupei: misiune îndeplinită pe deplin, grație golurilor lui Immobile (15’) și Milinkovic-Savic ( 33’). Pe lângă golul lui Nzola din repriza secundă (64’), Spezia ar fi meritat probabil mai mult, dar șuturile lui Estevez și Bastoni au lovit stâlpii, tot datorită priceperii Reinei.

„Sunt mulțumit pentru că am cerut echipei dorință și determinare, știam că putem suferi împotriva unui adversar care joacă foarte bine fotbal, dar băieții și-au dorit să-l câștige, în ciuda celor 24 de ore pentru a-l pregăti – a comentat Inzaghi -. Cu siguranță trebuie să ne îmbunătățim pentru că nu ne putem permite anumite pauze și greșeli, dar ne-am întors de la Dortmund miercuri la 5:30 dimineața...”. Întâlnire marți cu Liga Campionilor, unde Lazio, Inter și Atalanta vor juca pentru orice, în timp ce Juve, dincolo de sugestia unui alt duel Messi vs Ronaldo, va putea juca fără să-și facă griji pentru rezultat.