Inter o depășește pe Milan și preia conducerea, Roma o depășește pe Juve

Dubla depășire în Serie A – Inter își încununează lunga urmărire și, învingând Lazio cu 3-1, îi depășește pe rossoneri și ajunge în fruntea clasamentului: iar duminica viitoare, așteptatul derby della Madonnina – Roma îl elimină pe Udinese și devine al treilea în clasament. în fața lui Juve

Depășirea devine realitate. Inter a învins-o pe Lazio și a ocupat primul loc în clasament pe cheltuiala lui Milan, în așteptarea super derby-ului de duminica viitoare, care va putea să răstoarne verdictul, sau să sancționeze evadarea nerazzurilor. Conte lovește astfel un gol pe care l-a avut în vizor de mai multe luni, dar care, datorită performanței rossonerilor, a rămas mereu același: ieri însă, confruntat cu oportunitatea pe care i-a oferit-o cu bunăvoință de Spezia, nu a dat greș, mușcând Lazio. pe terenul lui preferat sau repornește. De altfel, Inter a câștigat-o așa, apărând aproape perfect și dezlănțuindu-și atacanții în spații, Lukaku mai presus de toate. Belgianul, criticat în săptămâna după testul incolor de la Torino, a răspuns prezent, târându-și echipa cu o performanță ca un adevărat lider, completată cu două goluri și un assist. Astfel Lazio a trebuit să renunțe, dar în ciuda înfrângerii s-au întors acasă cu senzații bune: net de cota tehnică mai mică, au jucat grozav, ajungând să piardă mai ales pe episoade.

Primul a venit deja în minutul 22 când Hoedt, desfășurat in extremis din cauza accidentării lui Radu, l-a doborât în ​​zonă pe Lautaro Martinez: un penalty pe care Lukaku, cu obișnuita lui răcoare, l-a transformat deplasând-o pe Reina, pentru ca Inter să facă 1-0. . Al doilea s-a concretizat în schimb în minutul 45, cu doar un moment înainte ca arbitrul să trimită pe toți la vestiar, cu obișnuitul belgian trimis la poartă printr-o atingere fortuită a lui Lazzari, care a făcut letală o pasă modestă a lui Brozovic. Episod favorabil și pentru Lazio, care a redeschis jocul în minutul 61 cu o atingere absolut involuntară a lui Escalante la o lovitură liberă atât de așa a lui Milinkovic-Savic, dar apoi, tocmai când presiunea Biancoceleste părea să explodeze, iată că joc grozav al lui Lukaku pentru a-l pune în poartă pe Lautaro, pentru finalul 3-1 (64’).

„Să rămânem în vârf a fost un obiectiv pe care îl urmărim de ceva vreme, dar cel din această seară este un punct de plecare și cu siguranță nu o sosire – cuvintele lui poveste – Am jucat împotriva unei echipe excelente: îi felicit pe Lazio și Inzaghi, au venit dintr-un șir de victorii importante, învingerea demonstrează puterea noastră mentală. Sunt foarte fericit pentru că e bine să ajungi la derby așa, va fi un joc bun, între două echipe care vor să se impună”.

„Există atât de mult regret, am fi putut realiza mult mai mult – a răspuns el Inzaghi – Noi dominam, nu a fost meci, apoi acel penalty a schimbat jocul. După aceea a trebuit să mergem înainte și să jucăm, dar ei se pricepeau să se apere jos și pentru asta merită complimente. Repet, sunt foarte multe regrete dar hai să mergem mai departe și să ne gândim la meciul următor”.

Pentru a finaliza duminică campionatul au sosit și ei victoriile Romei și Atalantei, foarte grea în cheia Ligii Campionilor. Să spunem imediat că au fost două meciuri foarte diferite: meciul Olimpico a fost ușor, unde Udinese nu a reușit aproape niciodată să-i îngrijoreze pe giallorossi, în timp ce meciul din Sardegna Arena a fost foarte strâns, nerazzurri nu au reușit să câștige decât în ​​ultima suflare.

Echipa lui Fonseca se confirma implacabil cu cei mijlocii-mici ai campionatului, cu care, de altfel, si-a construit practic tot clasamentul. Și ieri abordarea a fost corectă, după cum a demonstrat dublu avantaj semnat de Veretout (în minutul 5 cu o lovitură de cap și în minutul 25 din penalty) deja în prima jumătate de oră a meciului. În repriza secundă, Udinese a încercat să facă ceva mai mult, dar fără a reuși: și astfel, când Pedro a făcut 93-3 în minutul 0, nu a mai fost loc de nici un fel de recriminare.

„Am intrat foarte bine pe teren, sunt mulțumit – a comentat Fonseca – Ne-am creat multe ocazii, apoi ne-am descurcat, mergând bine în general. Acum trebuie să ne perfecţionăm în jocurile mari, chiar dacă este mai presus de toate o chestiune de rezultate: cu Juve, de exemplu, am jucat bine”.

Cu siguranță mai puțin ușor duminicaAtalanta, care a reușit să preia conducerea lui Cagliari abia în minutul 90 grație unui joc grozav a lui Muriel. Jucătorii de la Bergamo au părut încă de la început slabi, slăbiți de numeroasele meciuri de mare intensitate, precum semifinala pe care tocmai a câștigat-o împotriva lui Napoli, motiv pentru care acest succes are o valoare și mai importantă decât de obicei. Încă o dată, intrarea în teren a columbianului, specialist prin excelență în preluarea meciului în desfășurare, a fost decisivă. Prospețimea lui, ca și evident calitatea, au făcut diferența, suflând remiza de la un Cagliari dornic și combativ, dar nevoit să facă față unei alte înfrângeri, a enesima din acest sezon.

„Dacă nu ar fi fost această ispravă, nu am fi câștigat – a recunoscut el gasperini – Sunt o echipă puternică fizic, nu este ușor să-i depășești. Este un campionat dificil, și pentru că nu avem timp să ne gândim la nimic: duminică vom avea meciul cu Napoli, apoi cu Real Madrid. Și să ne gândim că după remiza 0-0 cu Spezia ne-au criticat…”.

Acum o zi liberă, după care va veni din nou vremea tarilor europene. Miercuri Juventus va merge la Oporto în optimile de finală ale Ligii Campionilor, joi Milano, Roma și Napoli se vor confrunta cu Stella Rossa, Braga și Granada în optimile de finală ale Ligii Europa. Pe scurt, o săptămână frumoasă într-un sezon care nu cunoaște pauze de niciun fel.