Inter nu mai poate câștiga: 1-1 cu Chievo

Recriminările arbitrilor (un gol anulat pe nedrept și un contact de penalty între Cesar și Botta în minutul 94) nu ar trebui să ascundă prestația lui Inter, altceva decât genială. În ajun, Mazzarri ceruse o echipă agresivă și înfometată, răspunsurile echipei sale nu erau deloc convingătoare.

Încă o remiză. Condiționat în plus de erori grave de arbitraj. 2014 încă nu-i zâmbește lui Inter, care a plecat din San Siro cu un punct mizerabil, care este practic inutil. Chievo, în schimb, se bucură, capabil să preia primul conducere și să adoarmă meciul până la fluierul final al lui Tommasi. Care chiar nu are cu ce să se laude, având în vedere arbitrajul său complet insuficient, deși condiționat de neglijările colaboratorilor săi. Cel mai de vină este Giachero în special: în minutul 14 tușierul, de fapt, cu rezultatul de 1-1, a anulat un gol foarte regulat al lui Nagatomo pentru un presupus ofsaid, care s-a dovedit imediat a fi inexistent. . Totuși, recriminările arbitrilor (cealaltă se referă la un contact de penalty între Cesar și Botta în minutul 94) nu trebuie să ascundă prestația lui Inter, altceva decât genială. În ajun, Mazzarri ceruse o echipă agresivă și înfometată, răspunsurile echipei sale nu erau deloc convingătoare.

Repriza secundă a fost emblematică, nerazzurri neputând să facă goluri, în afară de un șut al lui Alvarez care a fost blocat fără probleme de Puggioni. Chiar și la abordarea inițială ar fi ceva discuție, pentru că dacă este adevărat că Inter a început cu piciorul pe accelerație, la fel de adevărat este că, după doar 8 minute, erau deja în jos de un gol. Mulțumită lui Paloschi, autorul unui picior drept puternic și precis, care l-a lăsat uimit pe Handanovic și pe cei 30 de la San Siro. Reacția proprietarilor a dat însă speranță într-o seară diferită, iar 4 minute mai târziu a venit remiza.

Acțiune născută din dreapta, cu Alvarez bun la traversarea unei mingi invitante în centru pe care Nagatomo a împins-o în plasă de parcă ar fi fost un atacant de rasă. Momentul bun al lui Inter s-a încheiat însă cu episodul slow-motion menționat mai sus, iar în afară de o lovitură de cap a lui Palacio (24’) nu e ca și cum ar fi plouat șanse la San Siro. Chievo a găsit și câteva deschideri interesante în contraatac, cum ar fi în minutul 38, când Thereau a făcut timp pentru Juan Jesus și a fost aproape de a marca noul avantaj al lui Chievo. Meciul s-a terminat astfel 1-1, nerazzurri furioși pe arbitru dar huiduiți de propriii suporteri.

„Am ratat golul, nu pot învinovăți echipa pentru nimic – a oftat Mazzarri după meci. – Sunt momente când mingea nu intră niciodată și când înscrii la prima lovitură. Trebuie să lucrăm în continuare, dacă este soarta punctele pierdute vor fi recâștigate în viitor”. În schimb, nu s-a comentat greșelile lui Tommasi, atitudine rezultată din floreta făcută după Udine, spre deosebire de Marco Fassone. „Sunt neglijeri serioase la care să reflectăm, sper că cei responsabili o fac – atacul directorului general. – Nu am auzit de la președinte, dar întreaga societate este foarte supărată și nu poate înțelege cum se pot întâmpla aceste lucruri”.

Între timp, fanii încep să se plictisească, să spună adevărul mai mult de lipsa de rezultate decât de anumite neglijeri. „Nu suntem proști, să vedem cine lucrează și cine nu prea face... hai, domnule”, scrie un banner apărut în Curva Nord. Referinta companiei? În acest sens nu există certitudini, dar îndoiala rămâne. La rândul său, Thohir continuă să emită declarații cel puțin contradictorii. „Dacă avem oportunități bune, vom face ceva interesant, dar fanii nu ar trebui să se aștepte la bombele pieței. În orice caz, trebuie să vindem înainte de a face orice cumpărături”. Nimic în neregulă, atenție, dar puțin împotriva tendinței celor spuse cu o zi înainte. Nerazzurri vor claritate, pe teren și în afara terenului. Doar astfel Inter va putea reveni la blazonul pe care îl merită.