Inter cucerește Empoli și rămâne primul, Milan se scufundă

CAMPIONATUL MILAN - Inter nu farmecă, ci valorifică maximul cu minim de efort: un gol de la Icardi este suficient pentru a cuceri Empoli și a-și confirma liderul în clasament - Toscanii, însă, pretind un penalty care nu este acordat - Milan umilit acasă (0- 1) fostul lui Donadoni din Bologna – Mihajlovic: „Nu renunț” – Dar scutirea este acum aproape

Rezultate maxime cu efort minim. Al nouălea 1-0 al sezonului îi permite Inter să cucerească Empoli și să-și confirme primul loc în clasament, precum și să-și rezerve titlul de campioană de iarnă. În caz de succes împotriva lui Sassuolo va fi „jumătate de Scudetto”, ceva care nu va umple avizierul dar care de multe ori și de bunăvoie s-a dovedit a fi decisiv în realizarea celui real. Noul an nu a schimbat rețeta preferată a trupei Mancini: cinismul și soliditatea defensivă, cu tot respectul pentru spectacol.

Dar toate acestea contează puțin în fața punctelor și cele continuă să vină, motiv pentru care nerazzurri, care au început cu scopul de a reveni în Liga Campionilor, pot aspira în mod legitim la titlu. Mai trebuie spus că la victoria lui Empoli, pe lângă trei salvari decisive ale lui Handanovic, cântărește o eroare de arbitru destul de mare a lui Celi: contactul dintre Murillo și Pucciarelli a fost pedepsit cu un penalty și fundașul central columbian, deja avertizat, ar urma au meritat cel puțin al doilea galben.

„Nu sunt atât de sigur de asta – a replicat Mancini. – Pentru mine Pucciarelli este cel care caută contactul, el este cel care întinde piciorul spre Murillo”. Interpretare discutabilă cea a tehnicianului din Jesi, deloc surprinzător în total contrast cu cea a colegului său Giampaolo. Penalty deoparte, însă, a rămas victoria lui Inter, obținută datorită unei lăbuțe a lui Icardi chiar la finalul primei reprize. Jocul lui Perisic a fost decisiv, preferat cum era de așteptat față de Jovetic și Biabiany: asistența lui i-a permis lui Maurito să valorifice una dintre puținele mingi atinse la maxim.

În rest, posesia mingii sterile și conducerea meciului fără griji majore, deși Empoli a creat cu siguranță cele mai mari ocazii. „Este un teren foarte dificil, știam că nu va fi un meci ușor – a comentat Mancini. – Au jucat mai bine în prima repriză, dar am ieșit în repriza secundă și am fi putut dubla. Sunt mulțumit de testul nostru, e clar că ne putem descurca mai bine dar după pauză nu e niciodată ușor”. Inter nu farmecă, dar continuă să câștige și, deloc surprinzător, îi privește de sus pe toată lumea. Drumul până la Scudetto este încă foarte lung, dar având în vedere premisele de la începutul sezonului, chiar nu trebuie să ne plângem.

descoperire? Nu, agonie! Mihajlovic nu ar fi putut folosi o expresie mai bună pentru a defini sezonul lui Milan, chiar dacă intenția lui a fost cu totul alta. Înfrângerea pe teren propriu cu Bologna reprezintă cel mai de jos punct al experienței sale rossoneri, atât de mult încât a venit momentul să pornească numărătoarea inversă. O înfrângere împotriva Romei sâmbătă ar putea sancționa scutirea, un pas greșit în Cupa Italiei împotriva lui Carpi ar face-o cu adevărat inevitabil.

„Nu am vorbit cu clubul, dar va fi o oportunitate să o fac în curând – l-am trecut pe lângă Mihajlovic. – Trebuie să continuăm să muncim și să încercăm să rămânem calmi, aceasta este o înfrângere arzătoare și sunt primul căruia îi pare rău pentru asta. Am creat 5 ocazii senzaționale față în față cu portarul dar nu am reușit să înscriem, iar când faci prea multe greșeli riști să pierzi. Înțeleg huiduielile fanilor, dar nu voi renunța, nu m-am gândit niciodată să fac asta.”

Totuși, „rezistența” s-ar putea încheia în fața rezultatelor: locul trei, golul (minim) declarat al sezonului, se află la 10 puncte distanță și, având în vedere echipele din față (6 și Sassuolo au un joc de recuperat), de asemenea Europa League este departe de a fi probabil. Eșecul sezonului rossoneri ar fi putut fi sancționat de Donadoni, fost aplaudat de milanezii și mereu snobit de Via Aldo Rossi. Bologna ta joacă un fotbal excelent și ieri au meritat să plece din San Siro cu prada plină, chiar dacă mai presus de toate episoadele au condamnat Milano. Jocul prost în afară de echipa lui Mihajlovic a creat multe, atât de mult încât omul de la palma meciului îi aparține cu siguranță lui Mirante, autor de salvari decisive asupra lui Bacca și Bonaventura. Rossoblu a irosit și ei mai multe ocazii, mărturisind un meci mult mai deschis decât și-ar fi putut imagina în ajun.

Momentul decisiv a venit în minutul 83, la 5 minute după o greșeală senzațională a lui Cerci față în față cu Mirante: Giaccarini, lăsat singur de nevizionata apărare rossoneră, s-a dovedit hotărât mai rece și l-a învins pe nevinovat Donnarumma. Scorul 0-1 a pecetluit efectiv finalul meciului: Milan era prea fragil pentru a se gândi serios să revină. Acum tabela chiar plânge și odată cu ea și președintele Berlusconi: meciul de la Roma, pe scurt, devine cu adevărat decisiv.