Inter se prăbușește cu Crotone, Milan îi depășește și vede Europa

Înfrângere zgomotoasă a lui Inter împotriva lui Crotone care subminează conducerea lui Pioli și visele Europei – Milan profită de ea, copleșește Palermo și revine în cursa pentru Europa League

Depășirea este făcută. Milan învingător în fața Palermo a depășit-o pe Inter învinsă la Crotone, trecând astfel cu 2 puncte deasupra clasamentului și remaniind complet cursa pentru Europa League. Odată cu înfrângerea Lazio și remiza Atalantei de sâmbătă, sunt 4 echipe în 5 puncte și la acestea, poate, trebuie să mai adăugăm și Fiorentina, care cu egalul lui Genoa a trecut la doar 3 lungimi de Inter. O adevărată bătaie de cap care, în acest moment, face totul deschis: ciocnirile directe vor fi multe și toate, potențial, decisive.

Pentru a schimba scenariile, mai mult decât succesul Milanului împotriva lui Palermo, este înfrângerea nerazzurilor la Crotone, un rezultat senzațional care chiar redeschide cursa pentru salvare. Cu toate acestea, toate acestea sunt de puțin interes pentru Inter, care a trecut în 10 zile de la visarea locului trei pentru a se retrage din Europa League.

„Am fost prezumți, superficiali și aroganți, oferind o performanță care nu este demnă de Serie A – a comentat dur Ausilio. – Toate acestea sunt inacceptabile, trebuie să muncim și să ne dăm seama unde să schimbăm, ceea ce s-a întâmplat în această săptămână mă lasă uimit”.

„S-a întâmplat ceea ce nu ar fi trebuit să se întâmple, dacă le-am dat un timp adversarilor noștri înseamnă că nici eu nu am lucrat bine – a replicat Pioli. – Acesta a fost un examen și am picat, acum încercăm să ne ridicăm și să fim pregătiți pentru derby”.

Înfrângerea de la Crotone riscă să lase urme grele și nu doar pentru clasament: permanența antrenorului, de fapt, pare din ce în ce mai grea. Și el o știe bine, nu întâmplător a decis să anuleze ziua de odihnă și să-și antreneze echipa și astăzi, în încercarea de a trezi un grup care s-a oprit chiar în cel mai frumos moment. În toate acestea, pe lângă Milan, Crotone zâmbește, din nou în cursa pentru mântuire (sunt doar 3 puncte de la Empoli) și gata să dea lupta până la capăt. Prima repriză de ieri a sancționat o victorie foarte grea, semnată de dotajul lui Falcinelli (18’ din penalty și 22’) și de un spirit războinic care a anihilat literalmente Inter. In repriza secunda a iesit dorinta de revenire a nerazzurrilor si dupa golul lui D'Ambrosio (65') ar fi putut sa vina si egalarea (post senzational al lui Eder), dar calabrezii au rezistat cu mandrie si pana la urma au reusit sa aplice. .

Același lucru s-a întâmplat și la San Siro, unde golurile lui Crotone au fost sărbătorite mai mult decât golurile lui Milan. Victoria cu 4-0 în fața rosaneroului redă liniștea indiferent și asta tocmai în cea mai fierbinte săptămână a sezonului, care ar trebui să vadă închiderea atât de necesară în ajunul derby-ului. „Sunt fericit că am depășit-o pe Inter, dar doar pentru că au fost pe locul șase, pentru noi sunt un adversar ca oricare altul – a ignorat Montella. – Am avut temperamentul unei echipe grozave și am pus și calitate în ea, ne dorim Europa și sunt convins că vom ajunge acolo”.

Victoria de ieri a fost convingătoare, cu stăpânii de teren rossoneri din start, atât de mult încât 1-0 a ajuns deja în minutul 6 cu Suso, autor al unei splendide lovituri libere care l-a lovit pe Fulignati. Spaniolul l-a ridicat apoi pe Pasalic pentru scorul de 2-0 (19’) iar când Bacca a găsit setul cu o lovitură de cap din apropiere (37’) s-a înțeles că nu vor fi surprize la San Siro. Repriza secundă s-a dovedit a fi pură academică, cu 4-0 al lui Deulofeu (70') și multe ocazii de gol rămase pe stradă, fără însă a afecta o victorie care nu a fost niciodată cu adevărat în discuție.