Inter caută să depășească Juve și Lazio

Odată cu victoria cu 3-1 în fața lui Sassuolo, Napoli își recapătă liderul în clasament dar în această seară la Verona Inter-ul lui Spalletti încearcă să recâștige locul doi pentru a nu pierde din vedere echipa lui Sarri și a depăși Juve și Lazio.

Napoli a revenit pe vârf. Victoria cu 3-1 asupra lui Sassuolo le permite azzurrilor să depășească Juventus și Lazio și să țină la distanță de siguranță Inter, care, chiar și în cazul reușitei în amânarea de la Verona (20.45) va putea „doar” să aspire la o secundă. loc. Pentru a legitima supremația bandei Sarri, încă un test puternic împotriva unui așa-zis mic, care mărturisește că greșelile trecutului au servit și cum echipa a ajuns acum la o maturitate importantă.

În 3-1 de la San Paolo am văzut în mare parte spectacolul obișnuit, deși Sassuolo nu a dat înapoi și a creat mai mult de o problemă pentru Reina și golul său. Prima șansă a meciului a fost cea a lui neroverdi cu Sensi (traversa din lovitură liberă), același care i-a dat mingea lui Allan în minutul 22 pentru un egal 1-0 cu Napoli. De atunci multe goluri azzurri, dar apoi, în minutul 41, batjocura lui Falcinelli care a marcat egalarea cu o lovitură bună de cap.

Dar echipa lui Sarri nu cunoaște break-uri și la scurt timp după (44’) iată noul avantaj, de data aceasta în coabitare între Callejon (autorul cornerului) și Consigli (ocol în propria poartă). A doua repriză plină de distracție și ocazii, cu azzurri găsind 3-1 cu obișnuitul Mertens (54’) și Sassuolo aproape de a marca golul care ar fi redeschis jocurile (un alt stâlp Cassata).

„Dominăm prea mult și uneori pierdem percepția pericolului – analiza lui Sarri – Credem că nu putem primi un gol și chestia asta trebuie eliminată imediat, se întâmplase deja la Genoa și cu alte ocazii”.

Maniacalitate de adult, rol care îi aparține de acum acestui Napoli și la care aspiră și Inter-ul lui Spalletti. Ocazia de la Verona este destul de tentantă: a câștiga împotriva Hellas a treia din ultima ar merita doar locul doi, precum și a rămâne în urma azzurrilor lui Sarri și a continua să alimenteze visul Scudetto.

„Trebuie să câștigi mereu, împotriva anumitor rivali nu poți avea timp să te relaxezi – a comentat Spalletti – Trebuie să arătăm că suntem mereu de la Inter și în orice caz, așa că acum că am găsit un echilibru nu vom schimba nimic. ".

Așadar, unsprezecelea de start va urma celui deja văzut la Napoli și împotriva Sampdoriei, un 4-2-3-1 cu Handanovic în poartă, D'Ambrosio, Skriniar, Miranda și Nagatomo în apărare, Gagliardini și Vecino la mijloc, Candreva, Borja Valero și Perisic pe trocarul în spatele atacantului singuratic Icardi.

Pecchia, din ce în ce mai mult pe grilă după 6 înfrângeri acumulate în 10 zile, va încerca isprava mizând pe un 4-4-2 cu Nicolas între posturi, Romulo, Caracciolo, Hertaux și Souprayen în spate, Verde, Fossati, Bessa. si Fares la mijloc, Pazzini si Cerci in atac.