Inter a învins Chievo cu 2-0: a fost prima victorie a lui Mancini

CAMPIONAT - Mancini câștigă prima sa victorie la Verona de când s-a întors pe banca Inter care a învins Chievo cu 2-0 cu goluri de la Kovacic și Ranocchia - Acum nerazzurri așteaptă Lazio și urcă pe tabelă, dar Mancini pune mâna înainte pentru ianuarie : sunt mentionate numele lui Cerci sau Lavezzi – Numarul fanilor Balotelli

Iar la a patra încercare Mancini lovește marcajul. Inter câștigă la Verona și antrenorul de la Jesi găsește primul succes al aventurii sale nerazzuri (bis). Trei puncte fundamentale cele ale lui Bentegodi, pentru clasament (acum locul trei este la 6 puncte distanță) și pentru moral. Pentru că după prăbușirea de săptămâna trecută împotriva lui Udinese, un alt pas greșit ar fi fost fatal pentru ambițiile nerazzurri. În schimb Inter a știut să marcheze, să sufere și să gestioneze meciul: o performanță de echipă, mai mult împotriva unui adversar aflat într-o serie pozitivă de 5 zile.

„Victoria a fost importantă, ne permite să ne apropiem în clasament și să câștigăm puțină încredere”, a spus Mancini. – Sunt mulțumit și pentru că nu am primit goluri și pentru că băieții fac bine ce facem noi la antrenament. Acum ne așteaptă Lazio, încă un meci de câștigat pentru a crește mai departe”. Apoi vine vacanța de Crăciun și, imediat după, piața din ianuarie. De la care Mancio se așteaptă foarte mult, așa cum s-a subliniat și aseară.

„În acest moment, 4-3-1-2 este unul dintre puținele module pe care le putem face – s-a gândit el. – Totuși, rămân convins că a avea interioare ofensive face o echipă mult mai periculoasă și mai competitivă…”. Pe scurt, nu Balotelli (mai mult, ieri Curva Nerazzurri și-a exprimat în repetate rânduri divergențele cu privire la posibila operațiune), da unui lateral „greu” precum Cerci sau Lavezzi, ca să spunem așa. O să vedem, între timp antrenorul de la Jesi trebuie să găsească rezultatele cu bărbații disponibili.

4-3-1-2 de aseară i-a văzut pe D'Ambrosio să-l înlocuiască pe Dodò și pe duoul Icardi-Palacio în față, susținut de un Kovacic în cele din urmă convingător. Însuși croatul a deblocat meciul după ce Handanovic, cu câteva minute înainte, fusese senzațional la o lovitură de cap a lui Paloschi. Gol greșit primit, cea mai veche lege a fotbalului a lovit din nou, deși din cauza marii responsabilități a apărării lui Cliven care i-a lăsat liber pe Nerazzurri 10 să-l învingă pe Bizzarri cu un șut aproape de piciorul drept.

A apărut capacitatea de a suferi, necunoscută până acum. Chievo a fost aproape de a egala cu Meggiorini (Handanovic încă foarte bun) și Sardo (bara transversală), dar Inter a susținut bine terenul, făcându-se periculoase de mai multe ori. Iar când Ranocchia, la începutul reprizei secunde (56’), a centrat cu un voleu de atacant stângaci, s-a înțeles că poate fi noaptea potrivită. Certitudinea a sosit în minutul 73: Botta, imediat ce a intrat la asaltul final, a fost dat afară pentru protest.

Și astfel ultimul sfert de oră a alunecat lin spre o victorie foarte importantă, poate chiar fundamentală. Locul trei rămâne departe, dar nu de neatins. Iar duminica viitoare calendarul va oferi meciul cu Lazio, momentan pe treapta cea mai de jos a podiumului alaturi de genovezi. Pe scurt, volanul încă se poate întoarce, Mancini are sarcina de a o conduce în direcția corectă.