Liège-Bastogne-Liège: Fuglsang îi sparge pe toată lumea, Nibali pe locul opt

Dezamăgește Alaphilippe, mare favorită în ajun – Genial locul doi pentru Davide Formolo – Valverde și Daniel Martin se retrag

Născut la Geneva, dar danez de naționalitate, Jacob Fuglsang avea 34 de ani pe 22 martie și a decis să devină anul acesta un jucător de top în ciclismul mondial în slujba lui Nibali și Aru, când au purtat culorile Astanei. Îi lipsea doar o mare victorie pentru a-și legitima intrarea în clubul marilor nume din pedalat. A încercat pe drumul de pământ din Chianti să câștige Strade Bianche, a terminat pe locul al treilea în cursa de aur de Paște, a încercat din nou peste Mur d'Huy terminând pe locul doi în Freccia Vallone: ​​​​a fost întotdeauna Julien Alaphilippe cel care l-a refuzat. succesul pe care-l urmărea de ceva vreme, un fel de coșmar pentru el având în vedere că l-a bătut de două ori în Toscana și miercuri în Freccia și că în clasicul eveniment de bere olandeză l-a făcut să piardă când amândoi erau pe fugă, prin urmare de a se trata în vederea sprintului, a fost atins de grupul târât de un uimitor Mathieu Van der Poel.

Ieri, în Liège-Bastogne-Liège, al patrulea clasic-monument al primăverii, când a pornit pe ultima asperitate a Coastei de la Roche-aux-Faucons, lui Fuglsang trebuie să nu i se fi părut adevărat că, în sfârșit, Alaphilippe nu mai era pe roata lui, marele favorit în cursă după ce a câștigat-o anul trecut. Francezii au cedat cu o prăbușire în fața acțiunii peremptorie a danezului care arunca în aer malul Doyenne. Doar italianul Davide Formolo și australianul Michael Woods i-au rezistat, dar doar pe distanță scurtă.

Cu o duzină de kilometri până la parcurs, Fuglsang a făcut un vid, zburând spre o victorie care merită o carieră. Formolo a reușit să-și apere locul doi ajungând la 27" de danez, în timp ce Woods a fost absorbit de un grup de urmăritori stabilit la 57" de Maximilian Schacmann în sprint. În această grupă s-a aflat și Vincenzo Nibali, care a aterizat în Ardeni la 24 de ore după ce a terminat pe podium pe locul trei în Turul Alpilor câștigat de rusul Pavel Sivakov.

Lo Jaws, care a fost aproape de succes la Liège în 2012 terminând pe locul al doilea în spatele kazahului Maksim Iglinskij, a trebuit să se mulțumească cu locul opt. El va încerca din nou anul viitor pentru că Doyenne, „Doyena clasicilor născută în 1892, este o cursă care îl atrage pe campioana italiană cu 4 de metri de diferență de altitudine de depășit, adesea afectată negativ de frig și ploaie. asa cum a fost editia de ieri.

Nibali, deja genial la Turul Alpilor, revine din Ardeni cu convingerea că este pe drumul cel bun pentru a concura într-un mare Giro di Italia care va începe pe 11 mai. Lăsând la o parte Fuglsang, Nibali a fost cu siguranță cel mai convingător dintre marile nume. Alaphilippe a terminat mai în urmă ajungând pe locul 16 la 1'29” de câștigător. Mai rău și Greg Van Avermaet și Tom Dumoulin au sosit după 6 minute. Philippe Gilbert triumfător la Roubaix a terminat pe locul 58 la 9'20”.

Multe retrageri, așa cum este tradiția de la Liege: să subliniem capitularea lui Daniel Martin și mai ales pe cea a lui Alejandro Valverde, care la puțin peste o sută de km până la final, a pus piciorul pe pământ și a urcat pe nava amiral a lui. Movistar ratând golul unui al cincilea succes care l-ar fi determinat să împartă recordul de victorii cu Eddy Merck. +