Lazio-Napoli 1-2: victorie zdrobitoare pentru campanii care au sărit pe primul loc. Roma bine

Lazio-Napoli se încheie 1-2 cu un gol al azzurrilor în minutul 94: iată analiza meciului – și Roma câștigă zgomotos – Azi Atalanta-Sampdoria: formațiile

Lazio-Napoli 1-2: azzurrii prind vârful. Formația lui Spalletti a obținut o victorie palpitanta la Roma, găsind golul decisiv la câteva secunde de la final cu un șut grozav al lui Fabian Ruiz. Un semn pentru Scudetto? Imposibil de spus cu certitudine, nu la 11 zile de la final, dar este clar că mesajul către campionat este foarte puternic, chiar foarte puternic: cu milanezii care se zbat și Juve, cel puțin deocamdată, de la o distanță sigură, azzurrii solicită în mod agresiv pentru victoria finală, totul la o săptămână de la ciocnirea directă cu Milan care devine o adevărată cotitură pentru soarta campionatului.

Lazio-Napoli 1-2, analiza meciului

Un joc care arăta tensionat și vibrant, iar așteptările, inutil să spun, au fost respectate. Napoli a încercat de la bun început să-l facă al lor, dar Lazio, dincolo de rezultat, a jucat-o mai bine pe intinse mari, lipsind doar în momentul decisiv. În primul rând, o întrebare a capului, în condițiile în care miza a fost cu siguranță mai mare pentru azzurri, care au fost nevoiți să câștige pentru a nu irosi șansa oferită de milanezi. Și așa, în fața unui Napoli imprecis și greoi, a existat o Lazio mai mult pe minge și lejer, totuși incapabil să-și dea seama de ocaziile pe care le-au avut. Luis Alberto, Milinkovic, Immobile, Felipe Anderson și Pedro l-au speriat pe Ospina, fără să găsească totuși răsucirea potrivită, în timp ce azzurrii, după o fază de suferință, au reușit să lovească.

Prima zgârietură a fost provocată de Insigne cu un șut cu piciorul drept din partea sa (62’), chiar înainte să-i anuleze dubla pentru ofsaid. Însă biancoceleștii nu s-au rătăcit și în minutul 88 l-au înghețat pe Spalletti cu un șut din exterior al lui Pedro, asupra căruia portarul columbian nu a putut face nimic. Scorul 1-1 părea să pună capăt disputei, lăsând totul neschimbat atât în ​​ceea ce privește Scudetto, cât și Liga Campionilor, dar în minutul 94, cu doar câteva secunde înainte ca Di Bello să fluieră finalul, șutul lui Fabian Ruiz de la distanță. i-a dat lui Napoli 3 puncte foarte grele, poate chiar decisive pentru campionat.

Cuvintele lui Spalletti și Sarri

„Aceasta este o echipă grozavă, formată din tipi cărora nu le este frică de nimic – s-a bucurat Spalletti -. Ne sparg ic... spunând că nu avem caracter și totuși echipa mea are totul în regulă, nu am acceptat remiza împotriva Lazio care se descurcă foarte bine și ne-am dus și am luat victoria. Luptăm pentru goluri mari, suntem în fața unor echipe bine echipate, dar nu putem spune că trebuie să câștigăm altfel va fi un eșec, nu este adevărat și nu este corect”.

„A fost un joc bun, doar că am jucat în prima repriză, regretând că l-am terminat cu 0-0, apoi naivitatea în minutul 94 ne-a costat jocul – a răspuns Sarri – Aspectul pozitiv este că acum trei luni Napoli era nejucabil pt. noi, dar astăzi i-am înfruntat mai mult decât egal, având mai multe șanse de a marca decât ei. Ce turnură ia sezonul? Scopul este să facem tot ce se poate, să continuăm să creștem din punct de vedere al calității exprimate și să ne îmbunătățim detaliile, să ne asigurăm că performanța se transformă în rezultate”.

Spezia-Roma 0-1, analiza meciului

Pentru o parte a Romei care plânge, există alta care râde, deși la finalul unui joc plin de suferință. Giallorossi de la Mourinho a cucerit La Spezia abia în minutul 99 cu un penalty al lui Abraham, la capătul unui adevărat asediu care a fost respins doar de un mare Provedel. Portarul ligurian a salvat aproape totul, cu excepția tocmai penalty-ul acordat de Fabbri în timpul opririi pentru un fault (clar) al lui Maggiore asupra lui Zaniolo. Roma a meritat victoria, nu există nicio îndoială în acest sens, chiar dacă este corect să spunem că meciul a fost influențat de decizia arbitrului de a-l trimite pe Amian pentru un al doilea cartonaș galben la finalul primei reprize: o alegere discutabilă, având în vedere că faultul părea să fie cu adevărat ușor.

În orice caz, giallorossii dominau și înainte, așa cum o demonstrează numeroasele șanse pe care le-au avut în primele 20 de minute, mai ales cu Pellegrini (de două ori), Abraham și Mancini. În repriza secundă însă, datorită superiorității numerice, echipa lui Mou a încărcat cu capul în jos lovind un stâlp cu Cristante, irosind o șansă senzațională cu Veretout, găsind un super Provedel pe Zaniolo și Pellegrini, văzând mingea dansând pe linie după o centrare a lui Mkhitaryan. În minutul 96 Zaniolo a lovit două transversale consecutive (!) dintr-o poziție excelentă, dar prima a fost îngreunată de Maggiore, care i-a intrat greu pe față pentru a încerca să-și contracareze lovitura de cap: Fabbri, rechemat de Var, a arătat spre penalty și Abraham a marcat mult râvnitul gol de la deschidere.

Atalanta-Sampdoria (20.50, Dazn), formaţiunile

Pentru a încheia ziua a 27-a vor fi Atalanta și Sampdoria, așteptate de la un meci foarte important atât pentru zona Campionilor, cât și pentru salvare. Nerazzurri, care se întorc din frumoasa victorie de la Atena, se pot întoarce la 3 puncte de Juventus și, practic, rămân pe locul patru datorită jocului de recuperare împotriva Torino, Blucerchiati, pe de altă parte, în ciuda faptului că au un avantaj de 4 puncte față de Veneția, ar avea place să mă întind și să scapi de necaz odată pentru totdeauna. Pe scurt, meciul este delicat, și pentru că atât Gasperini, cât și Giampaolo vor trebui să se descurce fără jucători foarte importanți.

Jucătorii de la Bergamo vor rata suspendații Djimsiti și Demiral, pe lângă obișnuiții Zapata, Muriel, Ilicic, Palomino și Miranchuk, așa că antrenorul va trebui să remanieze cărțile lui 3-4-1-2 concentrându-se pe Musso în poartă. , Toloi, Scalvini și De Roon în apărare, Hateboer, Koopmeiners, Freuler și Zappacosta la mijloc, Pasalic în prima linie, Malinovskyi și Boga în atac. Giampaolo, in schimb, va trebui sa se descurce fara Candreva si Bereszynski, precum si evident Gabbiadini si Damsgaard, asa ca va opta pentru un 4-3-1-2 cu Falcone in poarta, Conti, Yoshida, Colley si Murru in poarta. spatele, Sabiri, Rincon și Thorsby la mijloc, Sensi în spatele duo-ului ofensiv format din Caputo și Quagliarella.